مرحله نخست دومين دوره جايزه داستان كوتاه بيهقي با معرفي 92 اثر برگزيده به كار خود پايان داد.

بهاء‌الدين مرشدي، دبير دومین دوره جايزه داستان كوتاه بيهقي به خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا) گفت: مرحله نخست داوري جايزه داستان كوتاه بيهقي با معرفي 92 اثر از ميان 826 داستان کوتاه رسیده به دبيرخانه دومین دوره جایزه داستان بیهقی انجام شد. فرنوش حبیب‌نژاد، محبوبه آب‌برین، آزاده کاظمی، مهدی جمشیدیان٬ مهرنوش قائم‌مقامی و محرم براتی، داوري اين دوره از اين جايزه را بر عهده داشته‌اند.

نويسنده مجموعه داستان «مراثي يك روايت ساده» ادامه داد: در اين مرحله 92 اثر برگزيده به مرحله دوم داوري ارسال خواهند شد تا در نهايت پنج اثر به عنوان اثر برگزيده و پنج اثر به عنوان آثار تقدير شده، معرفي شوند. ابوتراب خسروی٬ علی خدایی، ناهید طباطبایی، احمد اکبرپور و شهریار وقفی‌پور داوران مرحله نهایی دومين دوره جایزه داستان بیهقی خواهند بود.

«در آستانه»،‌ »ساعتِ دنگی»،‌ «كلاغ‌ها ساکت ساکت می‌خندیدند»،‌ «اگر بور بودم اسمم تنبور بود»،‌ «نخجیر»،‌ «فقط»، «عَدَم بود، در آغازْ کلام»، «و نگاهی دیگربار...»، «منو مینو تا صبح بیدار می‌موندیم»، «ممد آقا موتوری»، «دونامه»،‌ «چشم‌های آبی بیتا»،‌ «بیمارستان»،‌ «فلسفه بافی‌های سه مرده‌ي گور به گور»،‌ «سرزمین برف‌فام»،‌ «عالی‌جناب آلزایمر»،‌ «سپیدخوانیِ یک رخداد شگفت‌انگیز»، «یک شادمانی تاسف‌بار»، «چاقوی گوشت بری»، «الكسير»، «سراب»،‌ «لرزش»، «سیگار و مارمولک»، «برج‌ها با آپارتمان‌ها فرقی ندارند»، «نوچ»، «گاو ماده‌ای»، «زیر دست‌های سلاخ ماغ می‌کشد»، «طاعون»، «سايه‌هاي ابريشمي»،‌ «من نمی‌ترسم»، «نشانِ اشرف‌السلطانی»، «دوباره آن گرداب»،‌ «قربانی»،‌ «آرزوی مرگ اسماییل»، «عید اهواز»، «قبیله‌ی قاب»،‌ «پوست گردو»،‌ «پرنده‌ها»، «مارالان»،‌ «اختر در گذر است!»، ‌«سنگرهای ترک خورده»،‌ «عکس محبوب»، «جزء گمشده»، «دهار»، «هراس از تما شا ی کبوتر با چشمان باز....»،‌ «آن‌ها»، «برف‌ها به ابرها برمی‌گشتند»، «دیوارها بازی بودند»، «فریدون»، «انگشت شصت روی دماغ مامان»، «من و لونه و رومريا»، «اسپرماتوزوئید»، «کاش بچه ام را...»، «آن سومین آرزو»، «طـَمطـُراق» و «ظهر» تعدادي از آثار راه يافته به مرحله دوم دومين دوره جايزه بيهقي هستند.

دومین دوره جایزه بیهقی مانند دوره پیشین در دو مرحله داوری خواهد شد. پيش‌تر طی فراخواني از داستان‌نویسان ایرانی در سراسر جهان دعوت ‌شده بود تا داستان‌های كوتاه خود را براساس ضوابط و مقررات منتشر شده از سوي اين انجمن به دبيرخانه اين مسابقه ارسال کنند.

مراسم پایانی اين جایزه اسفند سال جاری برگزار خواهد شد.