دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 3 از 17 نخستنخست 12345678910111213 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 164

موضوع: مرکز ارائه مشاوره ازدواج به دوستان

یار همیشگی
    ارسال تشکر
    13,936
    دریافت تشکر: 12,415
    قدرت امتیاز دهی
    766
    Array

پیش فرض پاسخ : مرکز ارائه مشاوره ازدواج به دوستان

نقل قول نوشته اصلی توسط a.l.i نمایش پست ها
    هیچکدوم از جوابها قانع کننده نبود. خیلیهاش تکراری بود مخصوصاً !
    ولی آبجی یک نکته خوبی اشاره کرد :

اولاً گاها غلطه گاهی درسته ! این از این
    ثانیاً بحث بدبینی نیست . بحث اینه که گاهی بعضی از دخترها کارهایی میکنند که پسرها کلاً دل زده میشن . مثلاً توقعای الکی دارن. درک نمیکنند. بیشتر مادیات ملاکه براشون . تا یک نقطه ضعف از طرف می بینن زود جا خالی میدن و بهانه میارن . به یکی علاقمند میشی طرف بی تفاوتی نشون میده . یا پیدا کردن کسی که نزدیک ترین ملاکهایت رو داشته باشه خیلی سخت میشه یا اگه هم پیدا میشه بحث چجوری آشنا شدنش خودش مشغولیت ذهنی ایجاد میکنه.
    یک چیز دیگه هم که هست که متأسفانه بعضی از خانواده ها میگن که چون تو ( پسر ) مشکل داری هیچ کس تو رو قبول نمی کنه این حرف نه تنها فاتحه اعتماد به نفس اون آقا پسر رو می خونه بلکه یک نوع ذهنیت منفی نسبت به همه چیز و حتی زندگی ایجاد میکنه.

خانم میهن یا مهین خانم بقول آبجی از خودشون هم که نگفتند !

اينكه مي گيد اگه به يكي علاقه مند بشي بعد بي نفاوت نشون مي ده اون فرد خودشو ،
    از اين موارد زياده
    مثلا پسره پوئن مثبتي نداره نسبت به دختره معلومه كه در اين مواقع علاقه يه طرفه اس
    جالبه تو اين جور مواقع ، پسرا واقع بينانه رفتار نمي كنن
    بعدشم مايه دلسردي شون مي شه

2. 6 کاربر از پست مفید AvAstiN سپاس کرده اند .

کارشناس مدیریت
    رشته تحصیلی
    مدیریت دولتی
    ارسال تشکر
    1,103
    دریافت تشکر: 1,838
    قدرت امتیاز دهی
    42
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط آبجی نمایش پست ها
    چرا فقط اين بعد قضيه رو مي بيني ؟؟؟
    چرا وقتي كه يه پسر مياد به يه دختر ابراز علاقه ميكنه بهش قول ازدواج ميده و بعد كنار ميكشه . اينا دلايلي براي به قول تو دلزدگي براي دخترا نميشه ؟؟؟
    اينايي كه گفتي همه براي هر دوطرف هست نه مختص دخترا .

منظورم از بد بيني هم همون دلزدگي و يه خط قرمز كشيدن دور ازدواج هست .
    سوال من چی بود آبجی؟ گفتم فرض رو بر آقایون بگیریم. اگه مال خانمها رو هم درنظر بگیریم که به نتیجه نمیرسیم چون دختر و پسر طبیعتاً تفاوتهای ماهوی دارند و هر کدوم رو باید جداگانه بررسی کرد.
    بهش قول ازدواج ميده
    این کار خیلی اشتباهه و من به شخصه چنین کاری نه کرده ام و نه می کنم. این سوالی که پرسیدی خودش میشه یک بحث جداگانه دیگه
    Good Thought, Goods Words, Good Deeds
    اندیشه نیک، گفتار نیک، کردار نیک

4. 6 کاربر از پست مفید A.L.I سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    الکترونیک
    ارسال تشکر
    108
    دریافت تشکر: 736
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

من به این مسائل معتقدم و به نظر من دلایل اصلی موارد زیر میباشد

1-بالا رفتن انتظارات جوانان نسبت به کیفیت زندگی
    2-ازدیاد جمعیت و در نتیجه مشکل مسکن
    3-بحرانهای اقتصادی و پایین آمدن سال به سال حقوق نسبت به تورم
    4-بیکاری
    5-مسئله بالا رفتن مهریه
    6-سختگیری بیشتر والدین در ازدواج نسبت به گذشته
    7-گرایش بیشتر خانواده ها به تجملات که بار بیشتری برای شروع زندگی روی دوش جوانان دارد
    8-بیشتر شدن فساد اخلاقی که با تهاجم فرهنگی وارد ایران شده (این مورد انتخاب روج یا زوجه را مشکل تر میکند)

6. 5 کاربر از پست مفید B O S S سپاس کرده اند .

کـــــــاربر فــــعال
    رشته تحصیلی
    کامپیوتر(مهندسی نرم افزار)
    ارسال تشکر
    4,182
    دریافت تشکر: 19,008
    قدرت امتیاز دهی
    220
    Array

چون دختر و پسر طبیعتاً تفاوتهای ماهوی دارند و هر کدوم رو باید جداگانه بررسی کرد.

دقیقا اینا باید هر کدومشون جدا جدا بررسی شن چون مباحثشون با هم خیلی فرق داره و این جا بهترین تاپیکه برای بررسی این موضوع

این کار خیلی اشتباهه و من به شخصه چنین کاری نه کرده ام و نه می کنم. این سوالی که پرسیدی خودش میشه یک بحث جداگانه دیگه
    من منظورم به شما نبود که ولی متاسفانه چون دیدم دارم میگم
    شنبه : یارب العالمین 1شنبه : یا ذاالجلال والاکرام
    2شنبه : یا قاضی الحاجات 3شنبه : یاارحم الراحمین
    4شنبه : یا حی یاقیوم 5شنبه : لا اله الا الله الملک الحق المبین
    جمعه : اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم

8. 4 کاربر از پست مفید آبجی سپاس کرده اند .

استعداد برتر سایت
    رشته تحصیلی
    معماری
    ارسال تشکر
    10,146
    دریافت تشکر: 10,426
    قدرت امتیاز دهی
    25391
    Array
    SaSaMc2's: جدید25

10. 7 کاربر از پست مفید SaSaMc2 سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    کامپیوتر
    ارسال تشکر
    3,303
    دریافت تشکر: 2,587
    قدرت امتیاز دهی
    38
    Array
    بانوثریا's: جدید117

سلام
    چه خبره اینجاااااا
    خوب به نظر من اینجوری بحث فایده نداره همه ما میدونیم که نبود امکان مالی و..... موانع ازدواج هستن
    ولی اینجا دیگه خیلی داره رو این موارد بحث میشه به نظر من باید دو نفر ادم وجود داشته باشن و نیاز به مشاوره رو احساس کنن تا دو نفر با هم برخوردی نداشته باشن نمیدونن که مشکلشون کجاس
    عقاب همیشه تنهاست...اما لاشخورها همیشه با هم اند
    فعالیتم رو در این سایت متوقف کردم... موفق باشید

12. 6 کاربر از پست مفید بانوثریا سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    برق و كنترل
    ارسال تشکر
    646
    دریافت تشکر: 2,611
    قدرت امتیاز دهی
    40
    Array

با سلام و خسته نباشيد .. اصل تاپيك عالي .. اما مباحث دوستان عمقي نيست خوب به نظرم يه نكته رو برسي كنيد تا به نتيجه برسيد .. سوال خودم اينكه كه دوس دارم با دليل حالا چه علمي چه شرعي .. دليلشو بدونم .. اونم اينكه ايا اشنايي دختر و پسر قبل از ازدواج خوبه يا بده .. و چرا ؟؟ و كيفيتش بايد به چه صورت باشه
    توکلت علی الحی الذی لا یموت

14. 8 کاربر از پست مفید Amir سپاس کرده اند .

کاربر فعال بخش روانشناسی
    ارسال تشکر
    76
    دریافت تشکر: 505
    قدرت امتیاز دهی
    29
    Array

نگاه اسلام به آشنایی بین دختر و پسر پیش از ازدواج

برخی معتقدند باید آشنایی و صمیمیت پیش از ازدواج وجود داشته باشد تا دو فرد یکدیگر را به خوبی بشناسند و پس از آن زندگی مشترک را شروع کنند اما باید بگوییم که عشق واقعی و علاقه مندی حقیقی بین دو جنس ، زمانی ایجاد می شود که دو فرد ارتباط خود با یکدیگر را به سادگی تزلزل پذیر ندانند؛ از سوی دیگر هر یک برای جلب نظر دیگری دست به رفتار نمایشی نزنند. در آشنایی های پیش از ازدواج این مسئله بسیار دیده می شود. امروزه غرب از طریق تجربه کردن این روابط و آشنایی ها ، به نحو چشمگیری نهاد خانواده را متزلزل ساخته است. در غرب ظلم آشکاری به جنس زن می شود، زیرا زنان پیش از این که به سن قانونی و شرعی برای برقراری روابطشان با جنس مخالف برسند، مورد بهره برداری جنسی مرد قرار می گیرند و در بسیاری مواقع پس از آن ، مطرود می شوند. دوستی های قبل از ازدواج که به عشق معروف است، عامل تعیین کنندة ازدواج نیست ، زیرا ازدواج نوعی مشارکت در یک اجتماع کوچک (خانواده) است که در آن دو انسان می باید از جهات گوناگون با یکدیگر تناسب عملی داشته باشند. پس آن چه عامل تعیین کننده است، همتایی و هم کفو بودن زن و مرد است. در صورتی که در انتخاب همسر، همگونی مراعات شود، نیازی به برقراری روابط صمیمانه پیش از ازدواج نخواهد بود، بلکه باید تأکید کنیم که چنین روابطی می تواند بیش از آن که مفید باشد، مضر و تهدید کنندة نهاد خانواده در جامعه به
    شمار آید. با نگا هی به آمار می توان دید که آمار طلاق بین کسانی که قبل از ازدواج ارتباط های دوستانه داشته اند بالاتر است. از طرفی آشنایی و ارتباط دختر و پسر در محیط اجتماع ، بیش تر از آن که معرفت ساز باشد، فروزندة هوس ها و معرفت سوز است. عمدتاً دیده می شود فرد آن گونه که هست، خود را نشان نمی دهد یا به سبب محبت و عشقی که ایجاد شده، نمی تواند عیوب طرف مقابل و جوانب مختلف قضیه را بسنجد . بیشتر رفتارها در آشنایی های خیابانی به شکل های تصنعی ابراز می شود.
    البته قبول داریم اگر شناخت صحیحی در ازدواج باشد، آمار جدایی کم می شود، ولی چه بسا ازدواج هایی که در اقوام نزدیک انجام می شود و با آن که دو طرف از کودکی همدیگر را می شناختند، ولی بعد از ازدواج فهمیدند به درد هم نمی خورند. این ها همه گواه آن است که ارتباطات قبلی نمی تواند مشکل شناخت را حل کند، بلکه مشکل شناخت، بیش تر به آفات شناخت برمی گردد که در رأس آن ها تعلق قلبی پیدا کردن به طرف مقابل است.
    بهترین راه آن است که دو طرف با اطلاع خانواده و با مشورت از آنها، از همدیگر شناخت پیدا کنند. شناخت پیدا کردن لزوماً به این معنا نیست که روابط دوستانة خیابانی برقرار کنند که در بسیاری از مواقع ، هدف اصلی که شناخت باشد، نه تنها تأمین نمی شود، بلکه چه بسا شناخت کاذبی به وجود می آید که آثار آن در آینده وقتی ازدواج صورت گرفت، ظاهر می شود.
    در بسیاری از مواقع ، شناخت شخصیت واقعی و رفتارها و ویژگی ها از طرف دوستان، فامیل ها خانواده ، محیط کار و... به دست می آید.
    به همین خاطر ازدواج هایی که از این طریق ها صورت گرفته، کمتر به جدایی ختم شده است.
    در مورد نظر اسلام باید گفت: با توجه به اهمیت ازدواج و نقش آن در سرنوشت انسان، اسلام زوجین را به بصیرت و شناخت دقیق فرا خوانده است. هرگز اسلام راضی نیست دختر و پسر بی گدار به آب زنند و چشم بسته عمل نمایند. هر عقل سلیمی حکم می کند دو نفری که یک عمر با هم زندگی می کنند، پیش از ازدواج کاملاً یکدیگر را ببینند و با هم صحبت کنند. در روایات معصومین به این مسئله توجه شده است .
    شخصی در زمان پیامبر (ص) زنی را خواستگاری کرد اما گویا او را خوب ندیده بود. حضرت فرمود :
    « اگر او را دیده بودی، امید سازش و تفاهم بیش تر و زندگی تان با دوام تر بود»حتی در روایتی امام صادق (ع) فرمود: «اگرکسی قصد سوء استفاده نداشته باشد، می تواند به گیسوان و زیبایی های (ظاهری) زن نگاه کند»
    براین اساس فقها فرموده اند: هر یک از زوجین می توانند بدن دیگری را با شرایط ذیل به منظور تحقیق ببینند:
    1 – نگاه به قصد لذت نباشد؛
    2 – ازدواج بستگی به این نگاه باشد؛
    3 – مانعی از ازدواج این دو در میان نباشد.

البته بعضی از فقها نگاه را به صورت و دست ها منحصر کرده اند, بنابراین دختر و پسر پیش از ازدواج می توانند به صورت غیر مستقیم از طریق نامه یا واسطه و معرّف و به صورت مستقیم به گفتگو و دیدن ( با نظارت والدین و بزرگ ترها که در جریان امر قرار دارند) همدیگر را بشناسند، به شرط آن که حدود اسلامی رعایت شود.

16. 6 کاربر از پست مفید میهن سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    مهندسي شيمي-پتروشيمي
    ارسال تشکر
    0
    دریافت تشکر: 19
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط b o s s نمایش پست ها
    من به این مسائل معتقدم و به نظر من دلایل اصلی موارد زیر میباشد

1-بالا رفتن انتظارات جوانان نسبت به کیفیت زندگی
    2-ازدیاد جمعیت و در نتیجه مشکل مسکن
    3-بحرانهای اقتصادی و پایین آمدن سال به سال حقوق نسبت به تورم
    4-بیکاری
    5-مسئله بالا رفتن مهریه
    6-سختگیری بیشتر والدین در ازدواج نسبت به گذشته
    7-گرایش بیشتر خانواده ها به تجملات که بار بیشتری برای شروع زندگی روی دوش جوانان دارد
    8-بیشتر شدن فساد اخلاقی که با تهاجم فرهنگی وارد ایران شده (این مورد انتخاب روج یا زوجه را مشکل تر میکند)
    به نظر من مواردي كه شما گفتيد مهم و موثر هستن ولس آخريش يعني مسائل اخلاق و رفتاري و.... از همه پررنگ تر هستند و شايد به همين دليال هست كه افرادي مثل من معتقدند كه در شرايط فعلي ازدواج نكردن بهتر از ازدواج غلط يا پر دردسر هست به عبارتي براي حل يك مشكل 100 مشكل جديد درست مي كنيم.
    يادمان باشد اگر خاطرمان تنها شد،طلب عشق ز هر بي سروپايي نكنيم

18. 6 کاربر از پست مفید fatimapirooz سپاس کرده اند .

کاربر فعال بخش روانشناسی
    ارسال تشکر
    76
    دریافت تشکر: 505
    قدرت امتیاز دهی
    29
    Array

سلام
    میبینم اینجا خوابیده من نبودم
    انشالله به زودی راه میندازیم دوباره

20. 6 کاربر از پست مفید میهن سپاس کرده اند .

صفحه 3 از 17 نخستنخست 12345678910111213 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)