حتما قبل از مطالعه اين تاپيک،اين مطلب را مرور کنيد.

سلام
در اين تاپيک در نظر دارم که کمي به قابليت هاي برنامه نويسي در خط دستور در ويندوز بپردازم.معمولا افراد حرفه اي از قابليت shell لينوکس ،مطالب زيادي مي گويند.در اين بحث تاکيد من ويندوز است و تلاش می کنم برخي قابليت هاي ويندوز را که کمتر ما به آنها اهميت مي دهيم،بررسي کنم.البته در همين ابتدا بگويم (با اينکه من خيلي از Shell لينوکس اطلاعي ندارم) ، قدرت و کارآيي ويندوز در خط فرمان و برنامه نويسي خط فرمان (و قابليت هاي پويا نهفته در ويندوز براي برنامه نويسي اسکريپتي) ،مطلقا به پاي لينوکس نخواهد رسيد(!!!).با این حال مایکروسافت در تلاش است با ابزاری مثل PowerShell،این قابلیت مهم را به ویندوز خود تزریق کند!

براي شروع ابتدا بايد يک موضوع را انتخاب مي کردم.يادم از مطلبي که سالها قبل در يکي از سايتهاي بحث و گفتگو در مورد قدرت خط فرمان DOS بود افتاد.در آن مثال هدف پويا کردن تغيير Desktop Wallpaper ويندوز بود بطوري که با هر بار Restart ويندوز عملي شود.من نيز همين هدف گذاري را در نظر گرفتم.يعني:
«برنامه اي با استفاده از قابليت هاي ويندوز (بدون استفاده از عناصر خارجي و به خصوص نصب هيچ برنامه يا ... در ويندوز) بنویسید که Desktop Wallpaper ويندوز را تغییر دهد.»
البته يايد تاکيد کنم که چون بيشتر هدف آموزشي است،پس انتظار يک برنامه کامل و سرراست را نداشته باشيد.

تاکيد بر چند نکته ضروريست.
اول : تمام کدهاي نوشته شده در اين تاپيک را به صورت يکجا مي توانيد در پايين همين پست،Download کنيد.
دوم: پلتفرم هدف من ويندوز XP خواهد بود (بيشتر کد ها روي 9X پاسخ نمي دهد و بر روي 2000 نيز تست نکرده ام).
سوم : هر کجا از فايل Batch نام بردم منظور فايلي هاي با پسوند BAT است که شامل خطوطي است براي اجرا که مي توان در ويندوز و DOS از اين فايلهاي (براي برنامه نويسي خط دستوري) استفاده کرد.اين فايلها داراي محتويات TEXT بوده و براي اجرا کافيست روي آن Double Click کنيد.براي ديدن و ويرايش آن هم مي توانيد روي آن راست کليک کرده و گزينه Edit را انتخاب کنيد.
چهار : منظور از فايلهاي اسکريپتي (Script) ،فايلهايي با پسوند vbs است که با VBScript نوشته مي شود.اين فايلها در ويندوز اجرايي است و توسط موتور WScript که در ويندوز قرار دارد ،تفسير و اجرا مي شود.البته مي توان از زيان JScript نيز استفاده کرد(با پسوند js).اين دو شبيه هم مي باشند (و کاملا ميتوان به هم ترجمه شوند).براي اجرا و ويرايش اين فايلها مثل فايلهاي Batch عمل کنيد.
پنج : در پست هاي آتي براي افزايش قابليت هاي عمليات خود (با توجه به محدوديت هاي در راه) از دو برنامه کوچک استفاده کرده ام که در جاي مناسب توضيح خواهم داد.فقط تاکيد بر اين موضوع است که علاوه بر فايلهاي اجرايي آن ،Source آنها (به زيان VC6) را نيز در دسترس گذاشته ام.(در تنها فايل ضميمه شده در اين پست).
شش : براي دريافت اطلاعات کامل در مورد دستورات موجود در shell ويندوز (Console) .در Run دستور cmd را اجرا کنيد.سپس در آن دستور Help را تايپ کنيد.تا فهرست دستورات را ملاحظه کنيد.براي هر دستور،عبارت آن را با سوييچ ?/ اجرا کنيد (مثلا ?/ For).
هفت : براي دريافت اطلاعات در مورد اسکريپت نويسي تحت ويندوز،به MSDN مراجعه کنيد.
هشت : در تمام اين مباحث (چه در رابطه با کارکرد اين کدها و يا توضيحات داده شده در مورد ويندوز و ...)،ويندوز vista و Windows7 به هيچ عنوان مد نظر نمي باشد.

برای اطلاعات تکمیلی در مورد دستورات تحت ویندوز (خط دستور) می توانید از Web Link های زیر استفاده کنید:
commandwindows.com
ss64.com