دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: ★★★افسانه غرانیق چیست؟★★★

Threaded View

پست قبلی پست قبلی   پست بعدی پست بعدی
    دوست آشنا
    ارسال تشکر
    9,787
    دریافت تشکر: 5,088
    قدرت امتیاز دهی
    16341
    Array

Lightbulb ★★★افسانه غرانیق چیست؟★★★

مى‏گویند: سران قریش مانند «ولید»، «عاص»، «اسود» و «امیّه» با پیامبر ملاقات و درخواست کردند که براى رفع اختلاف، طرفین خدایان یک دیگر را بپذیرند. در همین موقع، سوره «الکافرون» در پاسخ درخواست آنان نازل شد و پیامبر مأمور گشت که در پاسخ آن‏ها بگوید:
    «لا أَعْبُدُ ما تَعْبُدُونَ وَ لا أَنْتُمْ عابِدُونَ ما أَعْبُدُ؛ آن‏چه را شما مى‏پرستید عبادت نمى‏کنم و شما نیز پرستنده خداى من نخواهید بود».

با این حال، پیامبر علاقه‏مند بود که با قریش کنار بیاید و با خود مى‏گفت: اى کاش! دستورى نازل مى‏گردید که فاصله ما را از قریش کمتر مى‏ساخت. روزى در کنار کعبه با صداى دل نشین خود، سوره والنجم را مى‏خواند؛ هنگامى که به این دو آیه رسید:
    «أَ فَرَأَیْتُمُ اللَّاتَ وَ الْعُزَّى، وَ مَناةَ الثَّالِثَةَ الْأُخْرى‏ (نجم آیه 19 و 20.)

مرا از «لات» و «عزّى» و «منات» (نام‏هاى بتان بت‏پرستان بودند) خبر دهید»ناگهان شیطان بر زبانش این دو جمله را جارى ساخت: «تلک الغرانیق العلى، منها الشّفاعة ترتجى؛ اینها غرانیق عالى‏مقامند، شفاعت آن‏ها مورد رضایت است.»

سپس باقى آیات را خواند. هنگامى که به آیه سجده رسید،خود پیامبر و تمام حاضران اعم از مسلمان و مشرک در برابر بت‏ها سجده کردند؛ جز «ولید» که بر اثر پیرى موفق به سجده نشد.
    غلغله و شادى در مسجد بلند شد و مشرکان گفتند: «محمد» خدایان ما را به نیکى یاد کرده است.
    خبر صلح «محمد» با قریش به گوش مهاجران مسلمان حبشه رسید و این صلح وسیله‏اى شد که گروهى از آن‏ها از اقامتگاه خود (حبشه) برگشتند، ولى پس از بازگشت، دیدند وضع دو مرتبه دگرگون شده و فرشته وحى بر پیامبر نازل شده و او را بار دیگر به پیکار با مشرکان مأمور ساخته و گفته که این دو جمله را شیطان بر زبان تو جارى ساخته است و من هرگز چنین جمله‏هایى نگفته بودم. در این مورد، آیه‏هاى 52 تا 54 سوره حج نازل شد.

طبرى ج 2، ص 75- 76 به افسانه غرانیق اشاره کرده و خاورشناسان نیز آن را با آب و تاب بیشترى نقل کرده‏اند.
    منبع
    ویرایش توسط aty.a : 31st December 2013 در ساعت 07:40 PM
    ​​​

2. 4 کاربر از پست مفید aty.a سپاس کرده اند .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)