« می‌دانی پسرم / دخترم! من تو را خیلی دوست دارم.»
فکر نمی‌کنید گفتن این جمله به یک بچه 2 تا 8 ساله کمی مسخره به نظر بیاید؟! بچه‌ها هم مثل بزرگ‌ترها بیشتر به کارها و رفتارهای ما توجه نشان می‌دهند تا آنچه بر زبان‌مان جاری می‌شود. هر چند بیان جمله « دوستت دارم» همیشه خوب و دلگرم‌کننده است اما راه‌های دیگر و عملی‌تری هم برای اثبات این « عشق» به بچه‌ها وجود دارد ؛

.

راه‌هایی که دل‌ آنها را از محبت شما پر می‌‌کند، گرم‌شان می‌کند و حتی جای خالی شما را که احیانا مدت زیادی دور از آنها هستید، پر می‌کند. راه‌هایی را که در ادامه می‌آید ، بخوانید :
* روزانه ساعت‌های کوتاهی را برای بازی به بچه‌های‌تان و کاملا به شیوه خودشان اختصاص دهید.
* فرزندتان را در آغوش بگیرید و به تماشای برنامه‌ای که او دوست دارد بنشینید.
* او را به شیوه اسکیموها ببوسید: بینی‌تان را به بینی فرزندتان بزنید.
* در ظاهر فرزندتان چیزی برای تعریف کردن پیدا کنید.
* از شعرهایی که کودک‌تان می‌خواند تعریف کنید.
* یکی از کارهای کوچکی که فرزندتان باید انجام دهد برای او انجام دهید.
* موهایش را نوازش کنید.
* یک نوشته دلگرم‌کننده کنار غذای فرزندتان بگذارید، مخصوصا اگر موقع غذا خوردن در کنارش نیستید.
* غذایی را که دوست دارد با هم درست کنید.
* در راه رساندن فرزندتان به مدرسه به جای گوش کردن به رادیوی ماشین و اخبار و... با هم صحبت کنید.
* با هم قدم بزنید اما با آهنگ قدم‌های فرزندتان و دست او را نکشید!
* با هم مطلب خنده‌دار بخوانید.
* با هم پازل درست کنید.
* برای فرزندتان پیام‌های عاشقانه روی در یخچال‌تان بگذارید.
* کارت‌هایی به ایمیل فرزندتان بفرستید با مطلبی لذت‌بخش در آن.
* پیامی دلگرم‌کننده و کوتاه روی آینه اتاق فرزندتان بچسبانید، مخصوصا وقتی که او خواب است.
* بازی‌های کامپیوتری که هم شما و هم فرزندتان دوست دارید را پیدا کنید و با هم مسابقه بدهید.
* اصطلاحاتی یا ژست‌هایی با فرزندتان ابداع کنید که فقط شما و او معنی‌اش را می‌دانید.
* با فرزندتان گاهی برای غذا خوردن بیرون بروید. توجه کنید: فقط شما و او.
* کتاب‌هایی درباره عشق‌های بین اعضای خانواده برای او بخوانید.
* با هم بازی جمله‌سازی محبت‌آمیز انجام دهید. چگونه؟ شما یک جمله خوب درباره او، بنویسید و از او بخواهید یک جمله درباره شما بنویسد.
* تابلویی از حالات مختلف صورت‌تان که احساس‌های مختلفی را بیان می‌کند بسازید و نوار ضبطی از صدای‌تان که عشق‌تان به فرزندتان را نشان می‌دهد آماده کنید و آن را بالای تخت او بگذارید. باز هم این مورد در مورد پدر و مادرهایی که زمان زیادی در خانه نیستند، جواب می‌دهد.
* روزانه ساعات کوتاهی را با او به صحبت بنشینید. مثلا ساعتی قبل از خواب و در مورد زندگی فرزندتان، البته بدون قضاوت صحبت کنید. اگر فرزندتان دوست نداشت در این مورد بحث کند به او بگویید «سه اتفاقی که امروز برایت افتاد را به من بگو» و اگر جواب داد شما هم سه اتفاقی که در روز برایتان افتاده است را برای او تعریف کنید، حتی شما می‌توانید شروع کننده باشید.
* بچه‌هایی که بغل کردن را دوست ندارند شاید از اینکه روی پای‌تان بنشینند و آنها را از پشت در بغل‌تان بگیرید، مخصوصا زمان‌هایی که مشغول تماشای تلویزیون هستند، بدشان نیاید.

مترجم: سارا جمال‌آبادی