کارگردان "سیزده 59" معتقد است این فیلم جنگ را به عنوان یک موضوع انسانی دستمایه یک کار اجتماعی می کند که مخاطب را به تفکر وا می دارد. سامان سالور درباره مراحل فنی این فیلم به خبرنگار مهر گفت: هم اکنون سهراب خسروی کار تدوین را انجام می‌دهد که البته خودم هم نظارت دارم و فکر می‌کنم تا یک ماه دیگر ادامه خواهد داشت. شهروز وظیفه شناس نیز به طور همزمان ساخت جلوه‌های ویژه رایانه‌ای فیلم را انجام می‌دهد.
پرویز پرستویی در نمایی از فیلم
وی افزود: مراحل بعد از فیلمبرداری به عقیده من در نتیجه یک فیلم بسیار اهمیت دارد. به طور نمونه من برای تدوین فیلم "چند کیلو خرما برای مراسم تدفین" حدود پنج ماه و نیم وقت گذاشتم. در این مرحله کارگردان باید از فیلم فاصله بگیرد و حتی در برخی از مواقع خیلی بیرحمانه درباره صحنه‌هایی از آن تصمیمگیری کند.
سالور در ادامه بیان کرد: من برای ساخت "سیزده 59" سه سال و نیم وقت گذاشتم به همین دلیل در حال حاضر نتیجه برای من اهمیت زیادی دارد و عجله ای برای آماده کردن آن ندارم. این فیلم یکی از سخت ترین کارهای من است، در آن از 14 بازیگر حرفه ای استفاده کردم که البته حضور بازیگرانی چون جمشید مشایخی و پرویز پرستویی به من آرامش می‌داد.
وی تاکید کرد: در این فیلم تلاش کردم استانداردها را با توجه به شرایط روز سینمای ایران رعایت کنم و با حضور بازیگران حرفه ای حرف مستقل بزنم، این برای من تجربه جدیدی است.
سالور با اشاره به فضای فیلم ادامه داد: سکانسهای ابتدایی فیلم درباره جنگ است که البته جنگ به عنوان یک موضوع انسانی دستمای یک کار اجتماعی می شود که مخاطب را به تفکر وا می‌دارد. این جنگ در ناکجا آباد اتفاق می افتد. سعی کردم در این فیلم صحنه هایی متفاوت از جنگ به تصویر بکشم.
این کارگردان سینما درباره حضور فیلم در جشنواره فجر گفت: شاید به غلط فیلمسازانی مثل ما را چنین نشان داده اند که فقط دغدغه جشنواره‌های خارجی داریم. در صورتی که من با وجود سیاستها، اتفاقها، نوع برخورد با فیلمها و.. علاقمندم فیلمم با حضور مخاطبان ایرانی، منتقدان و خبرنگاران دیده شود تا در کشورم واکنش مردم را ببینم.
سالور در این فیلم داستان رزمنده‌ای را روایت می‌کند که پس از سالها از کما بیرون می‌آید و با جامعه تازه‌ای مواجه می‌شود. این کارگردان برای نخستین بار از بازیگران حرفه‌ای در فیلمش استفاده کرده است. فیلمبرداری "سیزده 59" 52 جلسه طول کشیده است.
سامان سالور پیشتر فیلمهای سینمایی "ترانه تنهایی تهران" و "چند کیلو خرما برای مراسم تدفین" را کارگردانی کرده است. پرویز پرستویی، جمشید مشایخی، صابر ابر، فرهاد اصلانی، شاهرخ فروتنیان، علیرضا اوسیوند، مهران احمدی، ابوالفضل شاه‌کرم، افسانه چهره‌آزاد، دریا آشوری و سعید ابراهیمی‌فر بازیگران این فیلم هستند.

عوامل تولید این فیلم سینمایی عبارتند از نویسنده و کارگردان: سامان سالور، برنامه‌ریز و دستیار اول کارگردان: مهران احمدی، مدیر فیلمبرداری: مسعود سلامی، مدیر صدابرداری: محمد شاهوردی، طراح صحنه و لباس: حسن روح‌پروری، طراح گریم: بابک اسکندری، مدیر
تولید: فرشته مهدیزاده، مدیر تدارکارت: سید محمد صالحی، دستیار تولید: نادر مهدی‌پور، منشی صحنه: لیلی مرادی و عکاس: آرزو اتحاد.

http://www.mehrnews.com/fa/newsdetai...NewsID=1103459