احساس کردم بازی در "سیزده 59" حالم را خوب می کند پرویز پرستویی بازیگر یلم "سیزده 59" در نشست نقد و بررسی این فیلم در فرهنگسرای رسانه عنوان کرد، با خواندن فیلمنامه این فیلم احساس کردم بازی در این کارحالم را خوب می کند. به گزارش خبرنگار مهر، نشست نقد و بررسی فیلم "سیزده59" با حضور جواد نوروز بیگی (تهیه کننده)، پرویز پرستویی و فرهاد اصلانی(بازیگر) و امیر قادری (منتقد) و نمایندگان رسانه ها برگزار شد.
در ابتدای این نشست پرویز پرستویی گفت: من به علت های مختلفی مدتی جوابگوی اصحاب رسانه نبودم و برای این عذرخواهی می کنم. چون تنها پل ارتباطی هنرمندان با مخاطبان اصحاب رسانه اند و آن ها هستند که پرویز پرستویی را معرفی کرده و حتی ایرادها و ضعف هایش را نشان دادند تا به امروز برسد.
وی افزود: وقتی دو سال قبل فیلمنامه سیزده 59 را دیدم، احساس کردم بازی در این فیلم حالم را خوب می کند. چون فیلم حوزه دفاع مقدس در مجموعه فیلم های سخیفی که در حال حاضر ساخته می شوند، جایگاه ویژه ای دارد ومن کارهای دیگری هم در حوزه دفاع مقدس داشته ام.
پرستویی با اشاره به اینکه به عنوان یک بازیگر خودم را سانسور می کنم و در خیلی فیلم ها بازی نمی کنم، عنوان کرد: ما فکر کردیم همه کسانی که مدعی فعالیت در حوزه دفاع مقدس هستند از این فیلم حمایت می کنند. اما هیچ جایی از ما حمایت نکرد و تلقی ها و تعابیری کردند که به جریانات انتخابات ربط پیدا می کرد، در حالی که قصد ما این نبود.
وی ادامه داد: به علت تلقی های نادرست برخی افراد، از سوی هیچ جناح و نهادی حمایت نشدیم و کسی به ما کمک نکرد. بازیگری برای من شغل نیست و من هدفم این نبوده که بازیگر جنگ باشم. چون ارزش ها را از ضد ارزش تشخیص می دهم.
پرستویی درباره تبلیغاتی که در فیلم شده، افزود: اینکه ما در این فیلم تبلیغ کردیم، اشکالی به کار وارد نمی کند. چون آن شرکت از فیلم ما حمایت مالی کرد و ما با افتخار اسمش را پای کار می زنیم تا از ارزش های دفاع مقدس بتوانیم دفاع کنیم. برای ما مهم نیست که چقدر پول به دست می آوریم، فقط حرفمان را باید می زدیم.
وی در ادامه بیان کرد: همه ما می دانیم که سینما می تواند حرف های مهمی بزند اما چه تعداد فیلم در جشنواره فجر امسال شاخص بوده اند؟ ما می توانیم این هزینه ها را در جهت اعتلای فرهنگ سینما به کا ببریم. چون وظیفه ما این است.
پرستویی درباره سختی های بازی در این فیلم افزود: من برای نقشم دراین فیلم، 20 کیلو از گوشت تنم را ریختم تا بتوانم یک جانباز در کما را به خوبی به تصویر بکشم. ما با کسانی که این زجر را می فهمند دست به دست هم دادیم تا این فیلم را بسازیم.
وی تاکید کرد: کارهای ارزشی همیشه با مشکلات زیادی مواجه است و می دانیم پوستر سید جلال به سختی خودش را در کنار بقیه بالا می کشد. اما اگر می گوییم سینمای دفاع مقدس داریم، پس باید از آن حمایت کنیم و با آن اینگونه برخورد نکنیم.
پرستویی درباره تنها نکته ای که او را به فیلمنامه جذب کرده گفت:سکانس یا حسین گفتن سید جلال در فیلنامه تنها نکته ای بود که من را جذب کرد. این فیلم در فیلمنامه آخر از دست رفته بود و دوباره آن را بازنویسی کردیم. چون نمی خواستیم به فیلم های دیگر شباهت داشته باشد.
وی ادامه داد: ایرادهای فیلم را خودم می توانم به شما بگویم. چراکه این فیلم در مونتاژ دوباره بازنگری شد. البته این فیلمنامه 9 بار بازنویسی شده بود. قرار نبود اشک کسی را در بیاوریم اما حقیقتا اشک خودمان در آمد و این در اختیار ما نبود. فیلم سیزده 59 شخصی و برای جانبازان نیست.
باریگر نقش "سید جلال" بیان کرد: من به عنوان یک شهروند می دانم که حوادث بعد از جنگ درد و معضل جامعه من است و باید جوابگو باشیم. چون این آدم ها هنوز در جامعه ما زندگی می کنند. ما نمی خواهم شعار بدهیم که به دنبال به تصویر کشیدن مشکلات جانبازها هستیم. چون آن ها این را نمی خواهند بلکه ماییم که نیاز داریم این کار را انجام دهیم.
پرستویی افزود: این فیلم جای آن را داشت که بهتر از این باشد. اما اینکه می گویند در حال حاضر مردم فقط کمدی می خواهند درست نیست. چون زمانی هم یک فیلم ملودرام حال ما را خوب می کند نه کمدی. من هم فقط در فیلم حوزه جنگ بازی نمی کنم و وظیفه من است که به سلیقه های دیگر هم توجه کنم.
وی با بیان اینکه بارها به بیمارستان های مختلف رفته و با پزشکان متخصص درباره نقش خود گفتگو کرده است، گفت: برای اینکه خطایی در بازی من پیش نیاید از پزشکان زیادی مشاوره گرفتم و با یک جانباز از نزدیک در ارتباط بودم. مابه دنبال آن بودیم تا تاثیر گزارترین صحنه را بسازیم.
پرستویی تاکید کرد: نمی خواهم بگویم همه فیلم های من عالی بودند اما حاضرم 3 سال بازی نکنم و بعد از آن در کاری حاضر شوم که حداقل خودم را راضی کند. من با کارمندی زندگی کرده ام و با همان کارمندی ادامه داده ام و تا دو ماه دیگر بازنشسته می شوم. اما عاشق بازیگری ام و جز بازیگری کار دیگری مثل تهیه کنندگی را انجام نمی دهم.
وی افزود: دغدغه من بازیگری نیست و شاید سالی یک کار بیشتر نداشته باشم. متاسفانه سینمای ما بساز و بفروشی شده، و خیلی ها وظیفه خودشان را فراموش کرده اند. اما قرار نیست من در هر کاری حضور داشته باشم. صادقانه به کارگردان فیلم ها هم گفته ام که کار نمی کنم.
پرستویی در پایان گفت: ما فیلمنامه سیزده 59 را بارها تغییر دادیم تا جاییکه آقای سامان سالور گفت: رفتار تهیه کننده ها باعث شد من ابتذال درونم را بیرون بریزم. چون در ابتدا فیلمنامه کمدی بود و بعد به این چیزی که می بینید تبدیل شد. ارزش های دفاع مقدس برایم مهم است و به آن احترام می گذارم.
جواد نوروزبیگی تهیه کننده فیلم سیزده 59 در ادامه بیان کرد: همیشه فیلم های دفاع مقدس دچار مشکل بوده اند. یعنی از ابتدا تا زمانی که می خواهند بلیط بفروشند مشکل دارند. برای فیلم سیزده 59 هم موانع زیادی داشتیم. مسئولان فرهنگی که موظف اند از حوزه دفاع مقدس دفاع کنند و این عنوان را به خوبی جا بیندازند عقب نشینی کردند.
وی افزود: مطمئن باشید علت همکاری نکردن آنها مسائل مالی نبوده. ما اکران خیلی بدی داشتیم و در هفته اول به جای 23 سینما با 8 سینما اکران کردیم و این شروع خوبی برای اولین فیلم حوزه دفاع مقدس درسال 90 نبود.
نوروزبیگی ادامه داد: فیلم سیزده 59 یک سرمایه بزرگ پشتش وجود دارد و آن پرویز پرستویی است. فروش ما در هفته اول به علت مشکلات تبلیغی و اکران در سینماهای کم، به صد میلیون رسیده و می توان گفت فروش خوبی بوده. امیدوارم این فیلم بتواند جایگاه خودش را پیدا کند.
این مراسم با امضاء یادبود پرویز پرستوویی و اهداءلوح یادبود از سوی رییس فرهنگسرای رسانه به عوامل فیلم پایان یافت .

منبع:مهر