دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 30

موضوع: املت به شیوه M@hdi42

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    مهندسی عمران
    ارسال تشکر
    11,136
    دریافت تشکر: 25,270
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    M@hdi42's: لبخند

smilee1 املت به شیوه M@hdi42

سلام
    ابتدا به ساکن این را مطلب را عرض کنم ! لطفا قبل از حمله با ابرامز و لکرک یا بمب بانکر باستر به سمت بنده یا تاپیک ! این نکته را توجه کنید برادران ...ادم تا روزی که زنده است باید به غذا خوردن ادامه بده ( البته بعد از مرگ هم ادامه داره! بسته به حال و احوال ادم یا میوه جنات نعیم هست یا زقوم و حمیم ! تفاوت هم برمیگرده به این که طیب و طاهر رزق خودمون را از این عالم خاکی گرفتیم یا خدایی نکرده از جاده خاکی ... ) این جبر طبیعی هست که خدا برای نوع بشر و باقی موجودات این کره خاکی گذاشته .....

نویسنده : M@hdi42

==================

مبحث غذا خصوصا اگر در بحث بقا پذیری و زندگی در شرایط سخت باشه یک موضوع جدی و مضاف بر تجربی بودن به یک بحث علمی هم تبدیل میشه به هر صورت فعلا نمیخوایم وارد ان موضوع بشیم ( خلاصه ان زمانی که وقتش بود و ترافیک هم بود حسش نبود الان نه وقتش هست نه ترافیکش نه حسش !)

به نظر میاد درصد بالایی از اعضای انجمن ما دانشجو هستند خوب یکی از ضرورتهای دانشجوی و یا به کل دور بودن از خانواده یاد گرفتن اشپزی هست ( لااقل برای جامعه ما که هنوزسبک زندگی انچنان به سمت غذای بیرون نرفته با این که خواه ناخواه داره میره !) این مطلب را بنده برای دانشجو ها / مجردها / انهایی که خانومشون رفته قهر !.... و کلا کسانی که زیاد تخم مرغ میخورند نوشتم بنابراین این مطلب اختصاصی نخبگان دات کام هست دوستان بنده را به انجمن نوعروس حواله نکنند !!!!!!
    همون طور که گفتن و شنیدید و میگن راه های رسیدن به خدا به عدد نفوس ادم هاست ( البته این سبله صراط نیست !)بلاتشبیه بلاتشبیه ! راهای پختن یک غذا هم به تعداد اشپزهایی که ان را میپزند متفاوت هست و به تعداد ذائقه ادمهایی که میخورند البته !

تخم مرغ غذای نام اشنایی برای ادمهاست لااقل برای بعضی ها نام اشناتر ! از ان زمانی که بشر دوپا یاد گرفت حیوانات را اهلی بکند که مرغ و ایضا خروس ! جزء این حیوانات بودند
    ( تا به حال سعی کردید یک تخم مرغ را از مرغی که روش لم داده کش برید ؟ امتحان کنید ! البته قید دست و همچنین صورت خودتون را بزنید ....) تخم مرغ را به اشکال مختلفی مصرف میکنند ( مثلا تزریف میکنند تو رگ ! ) از خوردن تخم مرغ خام که عده ای اون قدیما ( و یا جدیدا !) این کار میکردند و به نوعی کلاس ورزشکاری بود تا نیمرو و املت و خاگینه ....موضوع این هست که میشه دو عدد تخم مرغ را چغندری نیمرو کرد و غریبانه خورد ! یا کریزی املت درست کرد like a boss !..

=============

تخم مرغ دو عدد
    گوجه فرنگی دو عدد ( ترجیحا گوجه فرنگی سفت و گوشتی )
    سبزیجات معطر ( به صورت خشک یا ترجیحا تازه / شوید / گشنیز / ریحون / جعفری ..... حتی اسفناج ترد و تازه )
    فلفل دلمه یا فلفل سبز ( در صورتی که طعم تند را دوست دارید )

قبل از هر چیز ! پوست گوجه ها را بکنید ... گوجه فرنگی تو اشپزی یک چیز ویژه است البته کاری به سیر نفوذ گوجه فرنگی یا به قولی ( بادمجون ارمنی !!!) به سبک اشپزی ایرانی نداریم همین قدر بدونیم که مدت زیادی نیست که که این فرنگی ملعون پا به دنیای اشپزی کلا و اشپزی ایرانی به طور خاص گذاشته اما انچه که مشخص هست به هر صورت جای خودش را عجیب باز کرده به طوری که الان کشورمون جز یکی از تولیدکنندگان عمده و البته مصرف کنندگان عمده این میوه پرسپولیسی ! هست ( ویکی میگه گوجه میوه است اصلا به من ربطی نداره که چقدر میوه است ! بحث طلبگیش با متخصصین ! / پ.ن من استقلالیم اما گوجه فرنگی میخورم زنده باد مخالف من ! )

نکاتی که برای پختن املت باید توجه کنید این هست که اولا پوست گوجه را بگیرید بعد تخم و اب داخل گوجه را خالی کنید تا تا فقط گوشت ان باقی بمونه مثل این شکل زیر بعد میتونید ان را به صورت خلالی برش بدین البته بسته به صلیقه خودتون هست

شاید مشاهده کردین که معمولا برای املت بر عکس چیزی که من بالا گفتم عمل میشه گوجه را چند قاچ میکنند با دانه و پوست و میگذارند کامل بپزه و له بشه ....البته اصلا طعم خوبی نداره به این شکل ( نظر شخصی )
    نکته مهم : در پختن این املت نباید بگذارین گوجه کاملا بپزه و اب بنداره در ادامه توضیح میدم

خوب تخم مرغ ها را بشکنید و داخل یک کاسه با هم بزنید تا کامل مخلوط بشه ( بهتر هست قبلش دونه دونه داخل یک کاسه کوچکتر بشکنید تا از سلامت تخم مرغ مطمئن بشین تخم مرغ خراب زرده ان کاملا از هم پاشیده و با سفیده مخلوط شده ...)
    اینجا نوبت سبزی معطر هست : احتمالا مهمترین بخش این غذا همون سبزی معطر باشه که قاعدتا باید سبزی تازه باشه مثلا مخلوطی از گشنیز / اسفناج ترد / شوید با چند تا برگ ریحون که باید کامل خرد ب و ریز بشه این سبزی را به دو قسمت تقسیم میکنیم یک قسمت کمتر داخل همون کاسه + نمک با تخم مرغ هم میزنیم ( میتونید قسمتی از گوجه را که به صورت خیلی ریز خورد کردین را داخل کاسه بریزید / گوجه های خلالی را اخر اضافه می کنیم )

استفاده از سبزی خشک یا فریز شده
    شما میتونید سبزی را خرد کرده فریز کنید و تا چند ماهی به این روش سبزی را نگهداری کنید اما یک اینکه زیاد سبزی را خورد نکنید دوم اینکه جدا جدا خرد و نگهداری کنید
    روش دوم خشک کردن سبزی هست که تاریخچه اش احتمالا چند هزار سالی میشه کشور ما هم معمولا افتابی هست بنابراین کافی در یک روزگرم و افتابی سبزی را روی یک پارچه تمیز روبروی افتاب پهن کنید تا خشک بشه ( برای زمستان یا جاهایی که افتاب کافی ندارند احتمالا میوه خشک کن های خانگی یا حتی بخاری خانه هم کار شما را راه می اندازه ........( یا این که از اولین فروشگاه سبزی خشک را بخرید و خلاص !)

اگر از سبزی خشک استفاده میکنید بگذارید مایع تخم مرغ چند دقیقه ای بماند ...

خوب وقت پختن هست برای این که بگم چه سبکی باید این املت را پخت ......تا حالا غذا پختن چینی ها را دیدین !
    من معمولا از یک قابلمه نیکل کوچیک استفاده میکنیم شما میتونید از ماهیتابه تفلون استفاده کنید تفاوتی نمیکنه مهم ذوق طبخ هست که باید یاد بگیرین هر چند که ذوقیات یاد گرفتنی نیست

مایع تخم مرغی را که درست کردیم را بریزید داخل ظرف و حرارت را متعادل تنظیم کنید صبر کنید تا زیر مایع سفت بشه( قبلش روغن فراموش نشه !) در این حالت سبزی و گوجه که قبلا داخل مخلوط قرار داشته رو میاد ......کمی که لایه زیری سفت شد سروع کنید به هم زدن و مخلوط کردن املت حرارت زیاد نباشه ...مرحله اخر اضافه کردن گوجه های خلالی هست و قسمت دوم سبزی تازه : گوجه فرنگی خلال شده را اضافه کنید و املت را هم بزنید

توجه ! : شرط اساسی این املت این هست که گوجه فرنگی اب نندازه بنابراین کمی حرارت دادن به املت کافی هست اینقدر که گوجه نیم پز بشه مثلا یک دقیقه حرارت دادن یا کمی بیشتر

این قاعده در باره سبزی تازه ای که در مرحله دوم اضافه میکنید صادق هست و بهتر این هست که قسمت بیشتر سبزی را در مرحله دوم اضافه کنید و به یاد داشته باشید سبزی معطر حکم چاشنی را داره ! بنابراین مقدار مصرف ان در املت محدود هست نه زیاد و اگر زیاد سبزی ریختید! و حرارت بیش از اندازه هم بهش دادین توقع یک غذای خوشمزه را نداشته باشید

تبصره برای ذائقه های تند : میتونید فلفل دلمه ای یا فلفل سبز را خیلی ریز خورد کنید و داخل همون مایه تخم مرغ با سبزی بریزید ...اما به مقدار کم
    تبصره برای جیب های خالی از شپش !: میتونید به جای روغن از کره استفاده کنید که طمع غذا را خیلی خوشمزه میکنه

چیزی را جا انداختم ؟!

کـــــــاربر فــــعال
    رشته تحصیلی
    اقتصاد
    ارسال تشکر
    21,844
    دریافت تشکر: 45,916
    قدرت امتیاز دهی
    82822
    Array
    Almas Parsi's: جدید94

پیش فرض پاسخ : املت به شیوه M@hdi42

سلام به آقا مهدی عزیزو بزرگوار
    من اعتراض دارم
    شما در متن نوشتید این غذا مخصوص مجردها و دانشجوها و آقایون روم به دیوار قهر کرده و...
    آخه این انصافه چنین دستور غذایی بزارید و ما استفاده نکینم از دستور پخت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    اما از اونجایی که ما خانمها محاله غذایی رو خودمون امتحانش نکنیم

با اجازه آقا مهدی و حضار محترم ما حتما باید این دستورات رو اجرایی کنیم
    دستتون درد نکنه عجب دستوراتی
    همه نکات رو با دقت و ریز بینی کامل توضیح دادید عالی بود نمره تون بیست هست
    لازم شد حتما این املت ها رو یکبار بپزیم و تست کنیم
    قابل توجه همه بانوان انجمن اعم از متاهل و مجرد پیر و جوان خرد و کلان.....
    از دستورات ماهرانه و ظاهرش که مشخصه خیلی باید خوشمزه باشه
    ولی نمیدونم حکمت چیه امروز آقایون انجمن انقلاب کردن دارن آشپزی میکنن
    نمونه دیگه آشپزی دوستمون
    m.g.s.t.rدر لینک زیر هست

یک پیتزاه ساده ولی خیلی خوشمزه

چیزی که مشخصه گویا قراره امروز مهمان آقایون سایت باشیم

در هر صورت دست گل همه میزبانان درد نکنه ممنون از پذیرایی گرمتون
    امیدوارم همیشه روزگارتون به کام باشه و سفره هاتون پر برکت

این گل رو هم تقدیم میکنم به آقا مهدی بابت این دستورات عالی و جالب ...
    انشالله که باغ زندگیشون پر از شکوفه های آرزوهای قشنگ باشه

ویرایش توسط Almas Parsi : 18th February 2014 در ساعت 02:29 PM

یار همراه
    ارسال تشکر
    18,960
    دریافت تشکر: 11,371
    قدرت امتیاز دهی
    23072
    Array

'' بسم الله الرحمن الرحیم لا حول و لا قوة الا بالله العلی العظیم ''

ســـــــــــلام

به به ، موضوع مورد علاقه ی من همینه دقیقاً خوشمان آمد بسی

بسیار جالب بود ، مخصوصاً املاتون و سبک نګارش

منم سبک خودم رو می نویسم اینجا با اجازه ...

در پخت املت به شخصه سبک های متنوعی دارم که یکیش رو که اخیراً ( ماه رمضون ، تصاویر هم مال همون موقع واسه یه بخشی بود املت فرانسوی داشت ، می خواستم بذارم اینو نشد الآن ګذاشتم
    ) ابداع کردم خدمتتون عرض می کنم ...

مواد لازم برای یک نفر :

1. سه عدد تخم مرغ ، نیازی به جدا سازی نیست ، سالم نبود همه رو با هم دور می ریزید که آب برای شستشوی ظرف اضافه اسراف نشه ! ( هر طور میل خودتون هست در هر صورت )

2. دو سه عدد ګوجه فرنګی ، همون طور که آقا مهدی ګفتن ګوشتی و سفت باشه ، به صورت نګینی ریز می کنید ... با ګوشت و پوست و دونه و همه چی ، خیلی هم عالی و با خاصیت ( برام تا به حال مفهوم نشده چرا آقایون پوستش رو دوست ندارن ، اغلب اینطور بوده که من دیدم ؟! )

3. سبزی معطر البته بنده در این سبک و سیاق اسفناج رو مناسب نمی دونم ، بهترینش ګشنیز و جعفری و شوید و ریحان هست و نعناع ( نعنا ) هم خوبه ...

4. یک عدد پیاز سفید به صورت خیلی نګینی ریز می کنید ... ( تصویر نداریم )

5. از تمام ادویه جات موجود در آشپز خانه بهره می ګیریم ( شامل انواع فلفل ، زردچوبه ، دارچین ، نمک ، پودر موسیر ، برا محکم کاری پودر کاری ، زنجبیل و امثالهم به جز زعفرون از باب رنګ و طعم ) + آبلیمو + روغن ذرت یا کنجد ... ( اینم تصویر نداریم )

خب مراحل پخت :

ګوجه ها رو در تابه می ریزیم تا آبش خشک بشه ، روغن رو اضافه می کنیم به مقدار لازم ، تخم مرغ ها رو به لبه ی تابه یا ګاز یا ظرف شور می زنیم که بشکنه بعد در تابه می ریزیم ، سبزی رو هم اضافه می کنیم ، خوب هم می زنیم ، ادویه جات رو اضافه می کنیم ، حالا پیاز رو هم می ریزیم ، یه دو سه دقیقه بعد از ریختن پیاز کار تکمیله ، می مونه آبلیمو ، دوست داشتید می ریزید ، نداشتید هم خیر ... بعد هم می تونیم تزئین کنیم ...

آماده شد :

ویرایش توسط "VICTOR" : 18th February 2014 در ساعت 03:09 PM دلیل: اشتباه تایپی

همکار تالار بیماریها
    ارسال تشکر
    8,328
    دریافت تشکر: 9,716
    قدرت امتیاز دهی
    64605
    Array
    sr hesabi's: جدید38

به به
    برای. ملاقات عمومی یه گاز تعبیه میکنم که قشنگ بچشیم
    ولیکن حیف من املت این سبکی دوست ندارم(البته ممکنه خوشمم بیاد)
    کلا تو املت گوجه رو باید رنده کنم

ایشالله یه روز یه سبک نوین تو تخم مرغ و سوسیس معرفی میکنم براتون
    ویرایش توسط sr hesabi : 18th February 2014 در ساعت 07:56 PM
    شاید ....

همکار تالار اخبار و کاربر فعال
    رشته تحصیلی
    الکترونیک
    ارسال تشکر
    6,263
    دریافت تشکر: 9,972
    قدرت امتیاز دهی
    16030
    Array
    m.g.s.t.r's: بی حوصله

این روش را هم امتحان کنید

مخصوصا اگه خانمتون قهره!
    برای آشتی کنان مناسبه

یار همراه
    ارسال تشکر
    18,960
    دریافت تشکر: 11,371
    قدرت امتیاز دهی
    23072
    Array

یک مدل دیګه هم بود قدیما از خودم ساختم ولی عکس ندارم ، اونم میګم ، بقیه رو دیګه فکر نکنم اجازه بدن

مواد لازم جهت تهیه باز هم برای یک نفر ( آخه واسه اوقاتی هست که کسی جز من و روحم و یه سری اجنه و ... خونه نیست ) :

1. نصف کدو سبز یا کدوی کوچیک ...

2. نصف هویج یا هویج کوچیک ...

3. دو سه تا قارچ ...

4. یک ګوجه ی کوچیک ...

5. ترب هم خوبه البته اینو امتحان نکردم ...

6. زردک هم خوبه باز من اینو هم امتحان نکردم ...

7. بادمجون هم می تونه خوب باشه که باز این یکی هم امتحان نکردم ...

8. سه تا تخم مرغ ...

9. تمام ادویه جات موجود ( زردچوبه فقط برای ساده استفاده بشه ولی ) + روغن مایع ( کنجد ، زیتون ، ذرت ، کره ----> بسته به ذائقه داره ) + آبلیمو که تو این مورد توصیه نمی کنم اصلاً ...

طرز تهیه :

در ظروف جدا ، هر کدوم از موارد مثل هویج و ... رو ریز رنده می کنید و با تخم مرغ و ادویه و همه قاطی می کنید جز روغن ( مثل خاګینه ) ، تخم مرغ ساده با ادویه هم تو یه ظرف دیګه علاوه بر اینها باشه خوبه ، کم باشه هر کدومش ، به اندازه ی یک پیاله ی ماست

بعد اینجا دیګه سلیقه هست ، یا تابه ی دایره ای یا چهار ګوش ، بسته به سلیقه ردیف به ردیف مثلاً یا دورش رو بګیرید باز با ماده ی بعدی یه دور دیګه داخلش و همینطور تا آخرین مخلوط استفاده بشه یا راه راه بریزید ( راه راه ساده یا اریب ) ، قطرش دلخواه هست برای ظرف چهار ګوش اګر راه راه درست می کنید نیم سانت بهتره ... بعد از پخت اګر راه راه درست کردید ، می تونید از خلاف راه های ریخته شده برش بدید ( رنګی رنګی میشه ، مخصوصاً هویجش خوش رنګه و یکم طعمش شیرینه باحاله ) ----> می تونید ساده در ظرف بچینید ، می تونید هم مثل رولت بپیچونیدش ...
    اګر هم دورش هی مواد رو ریختید به ترتیب ، می تونید سالم بذارید تو دیس ...

قبلش ولی روغن رو تو تابه ریخته باشید

ترتیب رنګ رو اګر در ریختن مواد رعایت کنید قشنګ میشه ، طعمش هم مختلفه هر کدوم با اون یکی ، چیز جالبی از آب درمیاد ...

اګه پختید ، بعداً یقه ی منو نګیرید بګید بد بود ... مدلمه ، خیلی وقتا حال غذای تکراری ندارم ، اینجوری با تخم مرغ و سبزیجات بازی می کنم ...

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    مدیریت دفاعی
    ارسال تشکر
    5,018
    دریافت تشکر: 13,826
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    Capitan Totti's: جدید40

نمیشه تخم مرغ توش نباشه؟

8. 10 کاربر از پست مفید Capitan Totti سپاس کرده اند .

یار همیشگی
    ارسال تشکر
    10,614
    دریافت تشکر: 19,174
    قدرت امتیاز دهی
    3108
    Array
    تووت فرنگی's: لبخند

ااااووووممم ..
    دلم تنگه پرتقالِ من!

10. 10 کاربر از پست مفید تووت فرنگی سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    ارشد ژنتیک ،کارشناسی میکروبیولوژی
    ارسال تشکر
    25,976
    دریافت تشکر: 13,088
    قدرت امتیاز دهی
    24668
    Array
    سونای's: جدید81

دست همگی درد نکنه..چقدر عالی! ولی منم مث تیمسار تخم مرغ نمیخورم!

این همه ذوقتون واقعا قابل ستایشه...من نمیدونم چرا هرکاری میکنم میونم با آشپزخونه خوب نمیشه

اصلا هم حوصله غذا درست کردن ندارم!! اصولا تنها نیستم اما اگرم شدم ( مث پارسال ) نهار شامم اینه که یا برم گوجه رو بذارم کباب شه و بعدش بخورم ! ( البته تا زمانی که برنج پخته باقی مونده باشه! ) برنج پخته که تموم شد دیگه تمام وعده هام میشه نون پنیر چای شیرین! نون مربا چای شیرین ! نون خامه چای شیرین! نون کشمشی چای شیرین! کلا در همین حیطه سیر میکنم!! بعد واسه تنوع دوباره گوجه کباب شده با نون!!!

یه چند باری سیب زمینی سرخ کردم ولی نمیدونم چرا همش بیرونش میسوخت و داخلش تقریبا خام بود!!! ( شعله رو هم کم کردم باز اینجوری شد) واسه همین دیدم صرف نداره وقت میزارم آخرش چیزی نصیبم نمیشه و ازونجایی که علاقه هم ندارم ...دیگه سراغش نرفتم

براهمین اصولا خونواده وقتی نیستن کلی جانشین تعیین میکنن تا من تنها نمونم!! اما خب بازم پیش میاد تنهایی...

ستاره ها نهفتم در اسمان ابري
    دلم گرفته اي دوست، هواي گريه با من

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    شیــــمی
    ارسال تشکر
    8,284
    دریافت تشکر: 5,345
    قدرت امتیاز دهی
    8028
    Array
    parichehr's: جدید103

واااااااااااااااااااای سلام سلام سلااااااااااام
    به بهههههههههههه
    چقدر عالی و خوشمزههههههههه
    جا داره حتما حتما هر چهار مدل رو امتحان کنمممممممممم.. اخه اوقات تنهایی (تنها در خانه 1و2و3و4 و .... ادامه دارد) و زندگی خوابگاهی و اینجور مسایل زیاده
    کلا علاقه خاصی به مبحث گوجه و تخم مرغ دارم (+سیب زمینی!) حالا هر دفعه ی چیزی اضافه یا کم میکنیم قارچی پیازی !!
    اون فلفل دلمه هم خیلیییییییییییییییی خوشگل بود فقط دلمه اش را کنار میگذاریم موقع خوردن
    دیگه تصاویر هم گذاشتید چ باید کرد!!

13. 10 کاربر از پست مفید parichehr سپاس کرده اند .

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)