میزان: فعالیت‌های انقلابی شما در بحبوحه اخبار و اتفاقات سال ۵۷ چگونه بود و به چه شکلی سایر نیرو‌ها را از وضعیت داخل ایران مطلع می‌کردید؟

امیر چیت‌فروش: من معمولا روزنامه «تایمز فارسی» که اخبار ایران را پوشش می‌داد می‌خریدم و نکات و اخبار مهم آن را روی برگه‌ای می‌آوردم و در پایان آن می‌نوشتم «انجمن اسلامی نیروی هوایی مقیم آمریکا»؛ از آن برگه کپی می‌گرفتم و در پایگاه‌های مختلف پخش می‌کردم تا اخبار انقلاب به دست دانشجویان خلبانی ایرانی برسد.

دقیقا به خاطر دارم از بهمن ماه ۵۷ و به خصوص پس از اعلام خبر دیدار همافران با حضرت امام خمینی (ره)، حساسیت دانشجویان خلبانی به پیگیری اخبار و وقایع ایران بسیار بیشتر از قبل شد.

ناتمامی دوره دانشجویان خلبانی پس از تسخیر لانه جاسوسی

میزان:

پس از پیروزی انقلاب به کشور بازگردانده شدید یا دوره را تا پایان در آمریکا طی کردید؟

امیر چیت‌فروش:
ما پس از پایان دوره در آمریکا که دو سال طول کشید، در فروردین ۵۸ به ایران بازگشتیم، اما آن‌هایی که در حال گذراندن دوره بودند و دوره آن‌ها با تسخیر لانه جاسوسی در ایران همزمان شد، مجبور شدند به ایران برگردند و دوره ناتمامی را پشت سر گذاشتند.

«جهاد خودکفایی» در جمهوری اسلامی ایران از نیروی هوایی شروع شد
میزان: با توجه به خروج مستشاران آمریکایی از نیروی هوایی، جرقه «جهاد خودکفایی» در نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از چه زمانی زده شد؟

امیر چیت‌فروش: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، حدود ۵۵ هزار مستشار آمریکایی در ارتش و وزارت دفاع وجود داشت و از این میان بیشترین تعداد مستشاران در نیروی هوایی مستقر بودند.

مستشاران آمریکایی نیروی هوایی ۲ برابر پرسنل ایرانی این نیرو بودند. این مستشاران بعد از خروج از ایران در مصاحبه‌هایی که با سی‌ان‌ان و فاکس‌نیوز داشتند، مدام از فلج شدن نیروی هوایی ایران تا چند ماه دیگر خبر می‌دادند، اما «جسارت»، «غرور ملی» و «نیاز ما به هواپیمای جنگنده»، سبب شد که ما در نیروی هوایی دستان‌مان را بر روی زانوهای خودمان بگذاریم.

سرویس کردن مدام یک جنگنده اعم از اف ۱۴، اف ۵، فانتوم و ... نیاز به علم و دانش زیادی دارد. ما می‌دانستیم که بعد از انقلاب، دیگر کسی نیست که در این زمینه به ما کمک کند و به نوعی توفیق اجباری به دست آوردیم که خودمان راه آینده نیروی هوایی را ترسیم کنیم. به عبارت دیگر، بنیان «جهاد صنعتی» و «جهاد خودکفایی» در نظام جمهوری اسلامی ایران، از نیروی هوایی شروع شد و بعد سایر نیرو‌ها به سراغ آن رفتند.

جهاد خودکفایی نهاجا که یک حرکت انقلابی تمام عیار بود، از پایگاه‌های نیروی هوایی تهران آغاز شد و به سرعت در تمام پایگاه‌های نهاجا در سراسر کشور نضج گرفت.

پیگیری‌های رهبر انقلاب برای بنا نهادن «جهاد خوکفایی» در نیروی هوایی ارتش