. .

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

آیا هوش مصنوعی تهدیدی برای بشریت است؟

PDF version
کل آرا: 1242
دسته بندی: 
با سپری شدن روزگار، فناوری های هوش مصنوعی تدریجا تکامل می یابند. و با وجود آن که آنها سودمندی های زیادی برای آدمیان دارند، ولی بسیاری از این بیم دارند که سرانجام، این فناوری ها به تهدیدی برای بشریت تبدیل شوند.

آیا هوش مصنوعی تهدیدی برای بشریت است؟

آیا هوش مصنوعی تهدیدی برای بشریت است؟

با سپری شدن روزگار، فناوری های هوش مصنوعی تدریجا تکامل می یابند. و با وجود آن که آنها سودمندی های زیادی برای آدمیان دارند، ولی بسیاری از این بیم دارند که سرانجام، این فناوری ها به تهدیدی برای بشریت تبدیل شوند. به ویژه از آنجا که دستگاه ها ی دارای فناوری هوش مصنوعی به مرحله ای رسیده اند که با در برداشتن ابزارهای برگزیده در نهاد خود، می توانند به اندیشیدن بپردازند.


56 سال پیش یکی از دانشمندان علوم رایانه در بریتانیا به نام آلن تورینگ این پرسش را به میان آورد که آیا ممکن است برای دستگاه های امکان اندیشیدن پیش آید؟ او به زودی در پی پاسخ دادن به پرسش خود برآمده  و پس از انجام تحقیقاتی بیان داشت که اندیشه اش بی معنی و نامعقول بوده است. اما این اندیشه همچنان در اذهان باقی ماند و به تدریج تحول پیدا کرد تا آنکه تحقیقات او بعدها به نام " آلن تورینگ " شناخته شد که اینک قاعده ای طلایی برای تحقیقات پیرامون هوش مصنوعی است.

در آزمون تورینگ آزمایشی وجود دارد که اشاره دارد به توانایی ماشین ها برای فریب دادن آدمیزاد، به گونه ای که او بپندارد که دستگاه نیز بشری همانند اوست. در این آزمایش رایانه به پرسش های افرادی که آن رایانه را نمی بینند، پاسخ می دهد. و ممکن است طی آزمایش فرد پرسش کننده بپندارد که رایانه نیز همانند او موجود بشری است.

چند دهه است که این آزمایش به نشانه آشکاری در مناسبات بین آدمی و رایانه تبدیل شده و کاربردهای عملی پیدا کرده است. به طور مثال، در اجرای برنامه هایی همچون "همیار شخصی دیجیتالی" به نام سِیری در دستگاه های آیفون و نیز در رایانه "واتسون" که در سال 2011 توانست رقبای انسانی اش را در مسابقه ی تلویزیونی " جیو باردی " شکست دهد از این آزمایش استفاده شده است. همچنین در فروشگاه های مجهز به تجهیزات رایانه ای نیز برای پخش آهنگ یا فیلم های مطابق سلیبقه مشتریان از تحقیقات موسوم به " آزمون تورینگ " بهره می برند و این آزمون در بازی های ویدئویی هم برای ایجاد دنیاهای فرضی برای کاربران کاربرد پیدا کرده است. چندی پیش یک برنامه الکترونیک روسی توانست دانشمندان را قانع کند که "یک نوجوان 13 ساله است و یوجین نام دارد". نظریه های حاضر در این باره به این نکته اشراف دارند که هر گاه امکانات دستگاه رایانه افزایش یابد، توان آن برای یادگیری بیشتر می شود و هوش مصنوعی آن بالاتر می رود. در سال 2013 شرکت "ویکاروس" برنامه ای برای هوش مصنوعی ابداع کرد که می توانست آزمایش "کَپچا" را پشت سر بگذارد. در این آزمایش ، دستگاه رایانه باید مجموعه ای از ارقام و حروف پنهان شده را برای ورود به پیشه ای معین دوباره نویسی کند تا اثبات سازد که نویسنده شخصی بالغ است و کودک یا دستگاه نیست و می تواند آن پیشه را عهده دار باشد.

مجله وال استریت از قول بنیان گذار شرکت ویکاروس "اسکات فونینکس" نقل کرده که او می خواهد به عرصه هایی ددور از آزمایش "کَپچا" نیز دست یابد و دستگاه های رایانه ای طراحی کند که قادر به یادگیری درمان بیماران و تولید انرژیهای تجدید پذیر و انجام عمده اموری باشند که آدمیان از پس آنها بر می آیند. برایند تلاش های ویکاروس بر حسب آنچه این مجله عنوان کرده است همانا ابداع رایانه ای است که مانند موجود بشری می اندیشد، اما از خواب و خوراک بی بهره است.

مخاطرات هوش مصنوعی برای بشریت

با وجود همه این دستاوردها، برخی از کارشناسان بر این باورند که هوش مصنوعی سبب نابودی بشریت خواهد شد. افرادی چون "ماسک" بنیانگذار «تسلا» که از سرمایه گذران شرکت ویکاروس هم به شمار می آید، در اکتبر سال 2014 میلادی، هوش مصنوعی را بزرگ ترین تهدید برای موجودیت بشری توصیف و دستگاه هایی را که دارای توانایی اندیشیدن هستند به اسلحه اتمی و "شیطان" تشبیه کرد.

نظر سنجی ای که "نیک بوستروم" فیلسوف و نویسنده داستان های علمی – تخیلی در بین کارشناسان هوش مصنوعی ترتیب داده، نشان می دهد که دانشمندان اعتقاد دارند که تا پیش از سال 2075، دانش عمومی بشر به سطح  چندان قابل ملاحظه ای  از هوش مصنوعی برای دستگاه ها نخواهد رسید و پس از گذشت سی سال از آن تاریخ ممکن است دستگاه هایی دارای هوش بالا ابداع شوند که قادر باشند بر اندیشه انسانی فایق شوند. این در حالی است 21 درصد از دانشمندان شرکت کننده در این نظر سنجی گفته اند که غلبه هوش مصنوعی بر هوش آدمی اساساً ممکن نیست.

 

منبع : کوی دانش 

باز نشر سایت علمی نخبگان جوان

 
 
 
 
 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما
و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 62460
  • بازدید دیروز: 71706

افراد آنلاین:

238

اکنون ساعت   9:29 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: چهارشنبه 22 ارديبهشت 1400

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان