. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

اخترشناسان، برادر بزرگتر کره زمین را کشف کرده اند!

PDF version
کل آرا: 283
دسته بندی: 
یک تیم بین المللی از اخترشناسان که در مأموریت "کپلر" مرتبط با ناسا فعالیت دارند، اعلام کرده اند که سیاره ای با ابعادِ نزدیک به زمین را کشف کرده اند که در منطقه ای قابل سکونت، در پیرامون ستاره ای شبیه به خورشید ما قرار دارد.

اخترشناسان، برادر بزرگتر کره زمین را کشف کرده اند!

یک تیم بین المللی از اخترشناسان که در مأموریت "کپلر" مرتبط با ناسا فعالیت دارند، اعلام کرده اند که سیاره ای با ابعادِ نزدیک به زمین را کشف کرده اند که در منطقه ای قابل سکونت، در پیرامون ستاره ای شبیه به خورشید ما قرار دارد.
اخترشناسان، برادر بزرگتر کره زمین را کشف کرده اند!

دکتر دانیل هوبر از دانشکده فیزیکِ دانشگاه سیدنی، یکی از اعضاء تیمی است که این کشف را انجام داده است، اکتشافی که توسط تلسکوپ فضائی "کپلر" متعلق به ناسا انجام شده است.

این سیاره که Kepler-452b نامگذاری شده، 60 درصد بزرگتر از زمین است و هر 385 روز یک بار، گرد ستاره ای شبیه به خورشید ما می گردد.

بین دوره گردش مداری این سیاره و دوره گردش مداری سیاره زمین، تنها 20 روز اختلاف وجود دارد، این اختلاف کم سبب می شود که سیاره مزبور، بیشتر از همه سیاراتی که تاکنون کشف شده اند، به زمین شباهت داشته باشد. همچنین این سیاره در منطقه ای قابل سکونت از فضا قرار دارد، منطقه ای که فاصله آن از ستاره مربوطه به اندازه ای است که آبِ به صورت مایع می تواند بر سطح آن جاری شود.

مقاله ای که این یافته جدید را گزارش می دهد، برای چاپ در نشریه Astronomical پذیرفته شده است.

یکی از اعضاء تیم پژوهشی، در تعیین مشخصه های ستاره میزبان مشارکت دارد، مشخصه هایی که برای درک مشخصات این سیاره نقشی اساسی دارند.

دکتر هوبر گفته است: «Kepler-452b مشخصاتی مانند سیاره ما دارد. این سبب می شود که یافتن این سیاره که گردش مداری آن شبیه به زمین است، بسیار هیجان انگیز باشد.»

«پیش از این کپلر نشان داده است که سیاراتی با ابعاد زمین، سیارات متداولی هستند ولی بیشترِ سیاراتی که در مناطق قابل سکونت پیدا شده اند، به دور ستارگانی می گردند که فاصله آنها تا آن سیارات، نزدیک تر از فاصله خورشید ما می باشد. در بین سیاراتی که ما تاکنون می شناسیم،Kepler-452b  به دلایل گوناگونی، نزدیک ترین شباهت را با زمین دارد.»

این سیاره تازه کشف شده، در فاصله ای حدود 1400 سال نوری با زمین، در صورت فلکی ماکیان (Cygnus) قرار دارد. هر چند که ابعاد Kepler-452b شناخته شده است، ولی جرم و ترکیبات آن هنوز ناشناخته است. تیم پژوهشی بر اساس شعاع Kepler-452b احتمال می دهند که ساختار این سیاره از سنگ باشد.

دکتر هوبر گفته است: «این سیاره بسیار دورتر از آنست که بتوان حدس زد که آیا دارای اتمسفری هست یا نه، بنابراین ما نمی دانیم که شرایط مناسبی برای پیدایش زندگی در آن وجود دارد یا خیر.»

«ولی کشفیاتی مانند کشف Kepler-452b، درباره سیارات فراوانی که در کهکشان ما وجود دارند، نشانه های مهمی را ارائه می دهند که می توان از این نشانه ها، برای یافتن سایر سیارات این چنینی با فاصله هایی کمتر سود برد.»

 
منبع : کوی دانش 
باز نشر : سایت علمی نخبگان جوان
 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما
و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 30703
  • بازدید دیروز: 75259

افراد آنلاین:

298

اکنون ساعت   9:03 am به وقت تهران میباشد.

امروز: دوشنبه 27 ارديبهشت 1400

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان