. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

استراتژی چند حسی پشه‌ها!!

PDF version
کل آرا: 249
دسته بندی: 
تحقیقات جدید نشان داده که پشه‌ها، اهداف انسانی خود را با استفاده از یک استراتژی چند حسی شامل بوها، نشانه‌های بصری و حرارت بدن پیگیری می‌کنند.

استراتژی چند حسی پشه‌ها!!

 استراتژی چند حسی پشه‌ها!!

 

تحقیقات جدید نشان داده که پشه‌ها، اهداف انسانی خود را با استفاده از یک استراتژی چند حسی شامل بوها، نشانه‌های بصری و حرارت بدن پیگیری می‌کنند.

 

 محققان موسسه فناوری کالیفرنیا دریافتند، وقتی یک پشه بالغ ماده به یک وعده غذایی خونی نیاز دارد تا فرزندان کوچک خود را تغذیه کند، به دنبال یک میزبان -عمدتا انسان‌ها- می‌گردد.

 

بسیاری از حشرات از جمله پشه‌ها، به بوی گاز دی‌اکسیدکربن که انسان‌ها و دیگر حیوانات به طور طبیعی از طریق بازدم بیرون می‌دهند، جذب می‌شوند. در عین حال، پشه‌ها می‌توانند از راه‌های دیگری نیز حضور یک انسان را در فاصله نزدیک تشخیص دهند. آنها از بینایی برای زیر نظر گرفتن یک میزبان و از علائم دمایی برای تشخیص گرمای بدن استفاده می‌کنند.

 

اما پشه‌ها چگونه این اطلاعات را با هم ترکیب می‌کنند تا نقشه دستیابی به وعده غذایی‌شان را تکمیل کنند؟

 

برای درک این‌‎که پشه‌ها چگونه و چه‌موقع از هر یک از این نوع اطلاعات حسی استفاده می‌کنند، محققان تعدادی پشه ماده گرسنه را در داخل یک تونل باد رهاسازی کردند که در داخل آن چگونگی پاسخ به اطلاعات حسی مختلف به طور مستقل کنترل می‌شد. در یک بخش از آزمایش‌ها، دی‌اکسیدکربن با غلظت بالا به داخل تونل تزریق شد تا سیگنا‌لهای تولید شده توسط یک انسان سالم شبیه‌سازی شود.

 

در هر آزمایش، محققان 20 پشه را به داخل تونل باد رهاسازی کرده و از دوربین‌های ویدئویی و نرم‌افزار ردیابی سه‌بعدی برای دنبال کردن مسیر آنها استفاده کردند. با تزریق دی‌اکسیدکربن، همان‌طور که انتظار می‌رفت پشه‌ها این رد را دنبال کردند.

 

فلوریس ون بورگل، یکی از همکاران این کار تحقیقاتی گفت: ما در آزمایش‌های قبلی با مگس‌های سرکه دریافتیم که تماس با یک بوی جذاب منجر می‌شود که حشره‌ بیشتر جذب ویژگی‌های بصری شود.

 

اطلاعات جمع‌آوری شده از این آزمایش‌ها محققان را قادر ساخت که مدلی از نحوه پیدا کردن میزبان توسط پشه‌ها از فواصل مختلف ترسیم کنند. آنها تصور می‌کنند که از فاصله 10 تا 50 متری، یک پشه بوی دی‌اکسیدکربن بدن میزبان را استشمام می‌کند. وقتی پشه نزدیک‌تر می‌شود و در فاصله پنج تا 15 متری میزبان قرار می‌گیرد شروع به دیدن آن می‌کند. سپس با راهنمایی نشانه‌های بصری، گرمای بدن میزبان را در فاصله کمتر از یک متر حس میکند.

 

درک چگونگی عملکرد مغز در ترکیب اطلاعات مربوط به حس‌های مختلف و استفاده از این اطلاعات برای تصمیم‌گیری، یکی از چالش‌های اصلی در علوم عصبی است. این یافته نشان می‌دهد که پشه‌ها هرگز وقت خود را برای یافتن اهداف اشتباه هدر نمی‌دهند.

 

این یافته‌ها در مجله Current Biology منتشر شده ‌است.

منبع : کنجکاو 

باز نشر سایت علمی نخبگان جوان

 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان
مشاوره و اخذ استاد راهنما

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 30391
  • بازدید دیروز: 73344

افراد آنلاین:

236

اکنون ساعت   11:07 am به وقت تهران میباشد.

امروز: يكشنبه 26 ارديبهشت 1400

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان