. .

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

استیو جابز یا توماس ادیسون؟ کدام یک صاحب نفوذ و قدرت بیشتری بودند؟

PDF version
کل آرا: 365
دسته بندی: 
او را می توان بنیانگذار جهان مدرن دانست. هیچ کس بیشتر از وی در شکل گیری فرهنگی و فیزیکی تمدن عصر امروزی موثر نبوده است. بر این اساس، او قدرتمندترین چهره هزاره بود.» این مطلب را می توان به آسانی در صدها مقاله ای که پس از مرگ استیو جابز در اکتبر سال ۲۰۱۱ درباره وی نوشته شد، یافت.

«او را می توان بنیانگذار جهان مدرن دانست. هیچ کس بیشتر از وی در شکل گیری فرهنگی و فیزیکی تمدن عصر امروزی موثر نبوده است. بر این اساس، او قدرتمندترین چهره هزاره بود.» این مطلب را می توان به آسانی در صدها مقاله ای که پس از مرگ استیو جابز در اکتبر سال ۲۰۱۱ درباره وی نوشته شد، یافت. اما در حقیقت این نقل قول، برگرفته از کتاب «قهرمانان عصر: الکتریسیته و انسان» اثر جرالد بیلز در سال ۱۹۹۱ است که راجع به شخصی است که بیش از صد سال قبل از استیو جابز متولد شده است: «توماس ادیسون». پس چه فردی بیشترین تاثیر را بر دنیای فعلی ما داشت؟ بگذارید مقایسه ای بین زندگی و کارهای استیو جابز و توماس ادیسون انجام دهیم.

استیو جابز: اول شرکت Apple را تاسیس کرد و بعد شرکت پیکسار (استودیوی انیمیشن سازی) را راه اندازی کرد. سپس، مکینتاش ساخته شده است. اما از همه باشکوه تر، مجموعه دستگاه های الکترونیکی iDevices است که نحوه زندگی و کار انسان را تغییر داد. (آی دیوایس (iDevice) یک اصطلاح غیررسمی برای تمامی دستگاه های الکترونیک شرکت اپل است که با حرف «I» شروع می شود. از جمله iPod, iPhone و iPad. این حرف تداعی کننده کلمه «من» در ذهن است و حس مالکیت به کاربر می دهد.) استیو جابز را پرچمدار عصر دیجیتال می نامند و در این مسیر دستاورد او، دومین کار بزرگ در تاریخ کسب وکار لقب گرفت.

ادیسون: او ۱۰۹۳ اختراع ثبت شده در ایالات متحده آمریکا دارد. خالق اولین آزمایشگاه تحقیقاتی صنعتی که از آن لامپ الکتریکی، ضبط صدا، تصاویر متحرک و جنرال الکتریک (GE) به وجود آمد.(در سال ۱۸۹۰، توماس ادیسون سود تجارت های مختلف خود را جمع کرد و شرکت ادیسون جنرال الکتریک را تاسیس کرد. در همین زمان، شرکت توماس هوستون با رهبری چارلز کافین توانست به تعدادی حقوق ثبتی کلیدی از طریق اکتساب چند شرکت دیگر دست پیدا کند. در نتیجه، جنرال الکتریک در سال ۱۸۹۲ از ادغام این دو شرکت به وجود آمد. بسیاری از اختراعات تجاری ادیسون هنوز در GE در جریان تولید است.) در این مقاله به کمک های شایان ادیسون به وسایل ارتباطات جمعی، هیچ گونه اشاره ای نمی شود.

تا اینجا ادیسون و جابز، نسبت به هم برتری نداشتند. هر دو دست به نوآوری بکری زدند که در فرهنگ عامه به یک نماد تبدیل شده اند و سال ها پس از مرگشان هم از آنها یاد می شود. به عنوان یک مخترع، آیا استیو جابز به اندازه توماس ادیسون دارای نفوذ بود؟ در واقع این یک مقایسه اشتباه است زیرا آنها در دوره های کاملا متفاوتی از تکامل فناوری زندگی می کردند و همین امر، این مقایسه را غیرممکن می سازد. وقتی به این موضوع بیندیشیم که چه چیزی این دو را به قهرمانان دنیای اختراعات تبدیل کرده، قضیه برای ما جذاب تر و جالب تر می شود. چگونه استعدادهایشان به یکدیگر شباهت داشته است؟ همانند تمامی نوآوران در تاریخ، هر دو آنها نه تنها درک صحیحی از درس های عالی موفقیت تجاری داشتند بلکه تمامی موارد را اجرا می کردند.

 

 

یکپارچه سازی نیرو ها و ایجاد یک پایگاه انرژی

در فرهنگ عامه، توماس ادیسون بیشتر به دلیل اختراع حباب لامپ شناخته شده است. اما در میان مورخان، بزرگ ترین دستاورد ادیسون به طور گسترده برای ساخت اولین سیستم اقتصادی تولید مرکزی و توزیع روشنایی برق، گرما و قدرت است. در واقع او یک میدان انرژی خلق کرد. ادیسون متوجه شد چگونه ادغام فناوری ها، می تواند عامل مهمی برای تغییر روش زندگی باشد. دیدگاه جابز هم مشابه ادیسون بود. او رهبری شرکت اپل را برعهده داشت و الگوی کاملا جدیدی را به وجود آورد به ازای هر کاربر تکنولوژی یک سیستم عملیاتی به وجود آورد، به طوری که هر یک از این سیستم ها دریچه ای بود به دنیای نوآوری ها و محصولات. باز هم یک زندگی با روش های نوین. در هر دو مورد، خط مشی ها زمینه ای شد برای نوآوری های بیشتر.

 

 

تمرکز بیشتر بر نیاز بازار تا اختراع

اولین اختراع ادیسون یک دستگاه ثبت رای الکترونیکی عالی بود که بدون نقص کار می کرد اما برای او یک شکست کامل به حساب می آمد زیرا بسیاری از سیاستمداران او را سرزنش کردند: «این دقیقا همان چیزی است که ما به آن احتیاج نداریم!» اگرچه ادیسون از نتیجه این کار ناامید شد اما بلافاصله متوجه اصل قضیه شد و مصمم شد که از آن پس، هرگز وقت خود را برای اختراع چیزهایی که مورد نیاز مردم نیست و مایل به خرید آنها نیستند، هدر ندهد. هدف او فقط اختراع نبود، بلکه معرفی کالاهایی به بازار بود که مردم واقعا به آنها احتیاج داشتند و از وجود آنها اطلاعی نداشتند. آیا کار توماس ادیسون کمی شبیه به جمله مشهور استیو جابز نیست که می گفت: «مشتریان نمی دانند به چه چیزی احتیاج دارند.» گوش کردن به صحبت های مشتریان در واقع به نوعی شناخت مشکلات آنها است و اگر مشکلات به اندازه کافی روشن و واضح باشند در نهایت منجر به یافتن راه حل نوآورانه صحیح می شود. اختراعی که در پی یافتن مشکلات باشد اختراع مفیدی نخواهد بود، اختراعات باید براساس مشکلات باشد.

 

 

به دنبال ایجاد نوآوری هایی باشید که به بشریت خدمت کند

نوآوری کاری است که دیگران مایل به انجام آن هستند و باعث می شوند از بزرگ ترین فرصت ها به بهترین نحو استفاده کنید. هرچند که فرصت ها به طور ذاتی ارزشمند هستند، اما اگر قدر آنان را ندانیم ما را به سرمنزل مقصود نخواهند رساند. ادیسون با ایجاد شبکه انرژی، چگونگی زندگی مردم را تغییر داد و به معنای واقعی کلمه «چیزهای خوب را وارد زندگی افراد کرد» (شعار تبلیغاتی شرکت جنرال الکتریک).

می گویند جابز بر این باور بود که گسترش محصولات شرکت اپل، برای اکثر مردم مفیدتر از کمک به مراکز خیریه بوده است. با افزایش کاربرد روزافزون اینترنت در زندگی روزمره مردم در سراسر جهان، مشخص می شود که تا چه اندازه شرکت اپل بر ایجاد فناوری که به انسان خدمت می کند، تاثیر داشته است. پرواضح است که ادیسون یا جابز هر دو دارای بلندپروازی انسان دوستانه ای بودند. پس چه کسی دارای نفوذ بیشتر بود، جابز یا ادیسون؟ مهم نیست که نتیجه نهایی چه باشد، فکر کردن درباره نوآوری ها بسیار جذاب است و در آینده شاهد نوآوری هایی خواهیم بود که از عملکرد فناوری های این دو مرد بزرگ، شخصیت های بسیار تاثیرگذار هزاره، الهام گرفته شده است. چگونه می توانید این نکات تجاری موفقیت را در نوآوری های تجاری شرکت خود به کار ببرید؟

مترجم: هوتسا عسکری‌نسب

منبع: Forbes

 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما
و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 64206
  • بازدید دیروز: 71706

افراد آنلاین:

242

اکنون ساعت   10:03 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: چهارشنبه 22 ارديبهشت 1400

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان