. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

اقتصاد جامعه‌ای که تولید ندارد محکوم به فناست

PDF version
کل آرا: 1904
دسته بندی: 
اقتصاد جامعه‌ای که تولید ندارد محکوم به فناست
فتح‌الهی با بیان اینکه کشور به انقلاب اقتصادی نیاز دارد، گفت: زیرساخت‌های این انقلاب با تزریق ایده و تفکر نخبگانی به بدنه اقتصادی کشور فراهم خواهد شد.

فتح‌الهی با بیان اینکه کشور به انقلاب اقتصادی نیاز دارد، گفت: زیرساخت‌های این انقلاب با تزریق ایده و تفکر نخبگانی به بدنه اقتصادی کشور فراهم خواهد شد.

یعقوب فتح‌الهی؛ عضو هیأت‌علمی دانشگاه تربیت مدرسدر گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‎رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم توسعه فناوری، گفت: ایران برای اینکه بتواند مدل صحیحی از پیشرفت و توسعه را به جهانیان ارائه دهد ناگزیر از توسعه فناوری و رونق کارآفرینی است. 

وی افزود: در گام اول باید افراد با تجربه و با دانش که اکسیرهای اقتصاد کشور هستند و توانایی متحول کردن این حوزه را دارند، شناسایی شوند. از سوی دیگر آسیب‌های این حوزه که مانند غل و زنجیر به پای اقتصاد بسته شده‌اند نیز باید مورد واکاوی دقیق و کارشناسانه قرار بگیرند تا با استفاده از تجربیات و دانش اهل فن، بهترین راه‌حل برای رفع آنها حاصل شود.

عضو هیأت‌علمی دانشگاه تربیت مدرس اضافه کرد: برزگترین آسیب‌ و صدمه برای اقتصاد، منبع‌محور بودن و خام‌فروشی است و این دقیقاً همان بلایی است که نگاه‌نفتی بر سر اقتصاد ایران نازل کرده است. در اقتصاد هر کشور اهرم‌ها و محرک‌های قدرتمندی وجود دارند که آنها به عنوان سرشاخه عمل می‌کنند و با حرکت خود سبب رونق اقتصاد خواهند شد. این محرک‌ها غالباً در قالب بنگاه‌ عمل می‌کنند. تزریق قابلیت‌ و توان دانش‌بنیان به این قبیل شرکت‌ها می‌تواند زمینه‌ساز تحولی بزرگ در اقتصاد کشور باشد.

فتح‌الهی با بیان اینکه نیروی‌انسانی متخصص بزرگترین پتانسیل کشور برای رونق اقتصادی است، ادامه داد: در حال حاضر با توجه به پتانسیل بالای کشور و از آن مهمتر توانایی نیروی‌انسانی متخصص، اقتصاد کشور مانند شناگری است که دست‌وپای آن را بسته و در دریا رها کرده‌اند.

عضو هیأت‌علمی دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد: کشور به انقلاب اقتصادی نیاز دارد و تمام ابزار لازم برای چنین انقلابی نیز وجود دارد. ایران امروز هم منابع و معادن طبیعی با کیفیت دارد و هم به لحاظ نیروی انسانی در موقعیت خوبی قرار دارد. در واقع زیرساخت‌های انقلاب اقتصادی در ایران با تزریق ایده و تفکر نخبگانی فراهم خواهد شد.

وی تصریح کرد: در چنین فرایندی دانشگاه از آسمان به زمین نازل می‌شود، مشکل ارتباط دانشگاه با صنعت نیز به صورت خودکار رفع خواهد شد و اعضای هیأت‌علمی به صنعت وارد می‌شوند و در یک کلام دانشگاه بازیگر اصلی صحنه اقتصاد خواهد شد. در چنین اقتصادی بانک‌ها و موسسات مالی که امروزه با پول درآمدزایی می‌کنند، مجاب می‌شوند از راه ارزش‌افزوده و اشتغال‌زایی به ره‌آورد مالی برسند و بیلان خود را افزایش دهند.

فتح‌الهی در پایان تولید مبتنی بر دانش، فناوری و نوآوری را راه رسیدن به اقتصاد پایدار و دانش‌بنیان عنوان و خاطرنشان کرد: اقتصاد جامعه‌ای که تولید ندارد محکوم به فناست. جایگزین‌شدن سود حاصل از تولید به جای درآمد حاصل از خرید و فروش سبب به حرکت درآمدن چرخ‌های اقتصادی کشور می‌شود.

بازنشر: سایت علمی نخبگان جوان

باز

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان
مشاوره و اخذ استاد راهنما

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 36360
  • بازدید دیروز: 74047

افراد آنلاین:

245

اکنون ساعت   12:19 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: يكشنبه 30 خرداد 1400

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان