. .

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

این مهارت ها را در خواب بیاموزید

PDF version
کل آرا: 282
اگر به شما توصیه شود که شب ها هنگام خواب موسیقی پخش کنید یا یک شمع معطر در اتاق روشن کنید تا چیزهایی را که در طول روز یاد گرفته اید راحت تر به خاطر بسپارید، حتما تعجب می کنید.

متخصصان معتقدند با کمک برخی شیوه های ساده نظیر پخش کردن یک موسیقی ملایم یا روشن کردن یک شمع معطر می توان یادگیری برخی مهارت ها را در هنگام خواب به طرز شگفت آوری تقویت کرد. اگرچه متخصصان همچنان بر سر یک مهارت خاص ابهام دارند اما آنها نمونه های محکم و قابل قبولی را دارند که می تواند این مساله را در دنیای واقعی تقویت کند.

 

به عنوان مثال آنها دریافته اند افراد در صورتی که در هنگام خواب در حال گوش دادن به یک موسیقی یا صوت، یک شیء را در جایی قرار دهند بعدا خیلی راحت تر می توانند جای آن شیء را به خاطر بیاورند. علاوه بر این وقتی فردی در حال یادگیری یک زبان خارجی است می تواند در هنگام خواب با پخش صوتی از کلماتی که به تازگی آموخته، مهارت یادگیری خود را تقویت کند.

 

 

 

بیزینس اینسایدر نوشت: در ادامه به برخی از مهارت هایی که به گفته محققان در هنگام خواب قابل یادگیری و تقویت هستند، اشاره می کنیم:

 

یادگیری کلمات خارجی

 

در یک آزمایش جدید محققان با چند عبارت ساده شروع به آموزش زبان هلندی به چند آلمانی زبان کردند. آنها سپس وقتی این افراد در خواب بودند صوتی را از برخی کلمات جدیدی که به آنها یاد داده بودند پخش کردند. این کار بدون اطلاع این افراد انجام شد. مشخص شد این افراد کلماتی را که صوت آنها در هنگام خواب پخش شد در مقایسه با کلماتی که صوت آنها پخش نشده بود، بهتر به خاطر آورده و بعدها بهتر ترجمه کردند.

 

کارشناسان پس از این برای اینکه مطمئن شوند تقویت این مهارت به خواب ارتباط دارد و تنها به مهارت شنیداری افراد بستگی ندارد، گروه دیگری را انتخاب کردند که این گروه در هنگام قدم زدن به کلمات هلندی گوش فرا دادند. پس از این مشخص شد این افراد نتوانستند به خوبی گروهی که در خواب کلمات را شنیده بودند واژه ها را به خاطر بیاورند.

 

اما دلیل این مساله چیست؟ محتمل ترین پاسخ به این سوال به خواب مغزی ارتباط دارد که در این هنگام فعالیت های آن برای مدت مشخصی در هنگام شب کند می شود. در طول این بازه زمانی و کند شدن فعالیت، مغز شدیدا مشغول انتقال حافظه کوتاه مدت از بخش حافظه موقت به بخش جلوی مغز است که اطلاعات در این بخش به عنوان حافظه بلندمدت ثبت می شوند. محققان با مطالعه امواج مغزی زبان آموزان آلمانی دریافتند آنهایی که در هنگام خواب به کلمات خارجی گوش می دهند، در طول شب فعالیت امواج مغزی شان کند می شود و در نهایت هرچه امواج مغزی کند شوند یادآوری کلمات جدید بهتر خواهد بود.

 

 

افزایش مهارت یادگیری موسیقی

 

یافته های محققان تنها به صوت کلمات محدود نمی شود بلکه موسیقی هم می تواند از این شیوه بهره مند شود. متخصصان به تازگی با کمک یک شیوه که از یک بازی معروف آن را قرض گرفته اند به گروهی از افراد نواختن گیتار را یاد دادند. سپس آنها به خواب رفتند و بدون اینکه در جریان باشند برای گروهی از آنها همان ملودی ها را که در بیداری یاد گرفته بودند در خواب پخش کردند. افرادی که این ملودی ها را در هنگام خواب شنیده بودند، پس از بیداری بهتر از افرادی که در خواب ملودی ها را نشنیده بودند، آنها را نواختند.

 

جلوگیری از فراموشی بخش خاص از خاطرات

 

همه ما میزان قابل توجهی از اطلاعات به ویژه تاریخ ها و توضیحاتی که برایمان بی اهمیت جلوه می کنند را فراموش می کنیم. در واقع مغز ما از یک سیستم مخصوص برچسب گذاری برای تمیز قرار دادن میان اطلاعات مهم و اطلاعات غیرضروری تشکیل شده است. اطلاعاتی که از سوی مغز روی آنها برچسب مهم می خورد مستقیما وارد حافظه بلندمدت می شوند. در نقطه مقابل، اطلاعات غیرضروری و کم اهمیت وارد حافظه کوتاه مدت می شوند که این اطلاعات با ورود اطلاعات جدید فراموش می شوند.

 

کارشناسان به تازگی دریافتند افرادی که به صوت های مرتبط با یک رویداد گوش می دهند حتی اگر این رویداد بی اهمیت باشد بهتر می توانند آن را در مغز خود به خاطر بسپارند. آنها در این مطالعه، گروهی از داوطلبان را انتخاب کرده و برای آنها آیکون های خاصی را روی صفحه نمایش کامپیوتر قرار دادند.

 

این آیکون ها به گونه ای برنامه ریزی شده بودند که در صورت قرار دادن فایل داخل آنها، صدای مخصوصی از آن پخش می شد. به عنوان مثال با کلیک روی آیکن گربه صدای گربه و با کلیک روی آیکون زنگ، صدای زنگ پخش می شد. سپس داوطلبان به خواب رفتند و بدون اینکه باخبر باشند کارشناسان مجددا روی آیکون ها کلیک کرده و صدای آیکون ها دوباره پخش شد. در کمال تعجب مشخص شد افرادی که در هنگام خواب این صداها را شنیده بودند پس از بیدار شدن بهتر توانستند محل تمام فایل ها را به خاطر آورند.

منبع: ایسنا

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما
و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 37406
  • بازدید دیروز: 70049

افراد آنلاین:

208

اکنون ساعت   12:21 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: پنجشنبه 16 ارديبهشت 1400

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان