. .

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

بازگشت کپلر با کشف سیاره ای جدید

PDF version
کل آرا: 206
دسته بندی: 
فضاپیمای کپلر ناسا برای شکار سیاره‌های شبه‌زمینی طراحی شده‌ است، اما بروز نقص فنی مانع از ادامه یافتن فعالیتش در فضا شد و اکنون پس از برنامه‌ریزی دوباره و آغاز دوباره فعالیتش، سیاره‌ای جدید کشف کرده‌ است.

براساس گزارش همشهری از CNN، پس از تغییر برنامه ی تلسکوپ کپلر که ماموریت K2 نام داشت، این تلسکوپ هدف جدید خود را نسبت به توانایی‌هایش شناسایی کرد. در تلاش جدید، کپلر موفق شد سیاره‌ ی HIP11654b را با قطری ۲٫۵ برابر زمین و کوچکتر از نپتون کشف کند. این سیاره در مدار ستاره‌ای حرکت می‌کند که هم‌سوی صورت فلکی حوت است و هر ۹ روز یکبار مدارگردی‌اش را کامل می‌کند. فاصله این سیاره به ستاره‌اش بسیار نزدیک‌تر از آنی است که حیات مجال حضور در آن را داشته باشد. این سیاره در فاصله ۱۸۰ سال نوری از زمین قرار گرفته‌است.
با این‌ همه کشف این سیاره که شباهت چندان زیادی به زمین ندارد علاوه بر اینکه اطلاعاتی جدید درباره جهان هستی را آشکار ساخته‌، اطلاعاتی که سال گذشته و با بروز نقص فنی در فضاپیمای کپلر،‌ دانشمندان از کشف آن ناامید شده‌ بودند، کارامد‌ بودن استرتژی جدیدی که کپلر برای ادامه ماموریتش در پیش گرفته را نیز به اثبات رسانده‌ است.

به گفته پاول هرتز مدیر بخش فیزیک اختری ناسا، تابستان گذشته توانایی تولید علمی کپلر پس از بروز نقص فنی در چرخ‌های واکنشی این فضاپیما دچار اخلال شد. اما دانشمندان و مهندسان استراتژی جدیدی را در پیش گرفتند و از فشار نور خورشید به جای چرخ‌های واکنشی از کار افتاده فضاپیما استفاده کردند و توانستند به این شیوه فضاپیما را در مسیر و موقعیت درست قرار دهند؛ و اکنون کپلر برای ادامه ماموریت خود آمادگی کامل دارد.

به گفته استیو هوول دانشمند پروژه کپلر، کپلر اکنون در موقعیت بسیار عالی قرار گرفته تا به دانش انسان درباره جهان‌های بیگانه بیافزاید و مرز میان سیاره‌های سنگی مانند زمین و سیاره‌های یخی مانند نپتون را مشخص سازد. از زمان آغاز رسمی ماموریت K2 در ماه مه، بیش از ۳۵ هزار ستاره را مشاهده کرده و اطلاعاتی در مورد خوشه‌های ستاره‌ای، مناطق شکل‌گیری ستارگان متراکم و چندین جسم سیاره‌ای در منظومه شمسی جمع‌ آوری کرده است. نتایج این تحقیقات در مجله Astrophysical منتشر شده است.

کلمات کلیدی: 
تصاویر پیوست: 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان
مشاوره و اخذ استاد راهنما

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 29744
  • بازدید دیروز: 75259

افراد آنلاین:

276

اکنون ساعت   8:48 am به وقت تهران میباشد.

امروز: دوشنبه 27 ارديبهشت 1400

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان