. .

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

بسیاری از مومیایی های مصری بی استخوان بوده اند

PDF version
کل آرا: 287
دسته بندی: 
تیمی از دانشمندان که در حالِ اسکن صدها مومیایی از حیوانات مصری بودند به این موضوع شگفت انگیز پی بردند که تقریبا یک سوم مومیایی های یادشده فاقد استخوان بودند.

بسیاری از مومیایی های مصری بی استخوان بوده اند

بسیاری از مومیایی های مصری بی استخوان بوده اند

تیمی از دانشمندان که در حالِ اسکن صدها مومیایی از حیوانات مصری بودند به این موضوع شگفت انگیز پی بردند که تقریبا یک سوم مومیایی های یادشده فاقد استخوان بودند. محققان در پروژه ای که بزرگترین مطالعه از نوع خود محسوب می شود، با استفاده از اشعه ایکس و سی تی اسکن داخل بیش از 300 مومیایی حیوانات مصری از جمله گربه، پرنده و کرکودیل را بررسی کردند که در چندین موزه مختلف انگلستان نگهداری می شوند.


 یک سوم از این آثار دارای اسکلت بندی کامل بودند. یک سوم دیگر از این مومیایی ها نیمی از اسکلت اصلی را داشتند و باقی هیچ استخوانی نداشتند و به جایش حاوی گل و لای، چوب، پوسته تخم مرغ و پر بودند.

 به گفته لیدیا مک نایت که مصرشناسی در دانشگاه منچستر انگلستان می باشد، مصری ها "عادت داشتند هرچیزی را مومیایی کنند. حیوانات مومیایی شده هم تقریبا شامل همه انواع گونه های جانوری می شود".

شگفتی های مومیایی ها

مصر را همه به مومیایی های انسانی می شناسند، اما مومیایی های حیوانی این تمدن کمتر مورد توجه قرار گرفته است. مصری ها بنا به تخمین محققان بین سال 800 پیش از میلاد مسیح تا دوره امپراطوری رم (27 قبل از میلاد مسیح تا 476 بعد از میلاد مسیح) احتمالا 70 میلیون حیوان را مومیایی کرده اند. حدود 30 دخمه از دخمه های مصری حاوی میلیون ها مومیایی حیوانات مختلف می باشد که در این مکان ها کشف شده اند. هر کدام از دخمه های یاد شده، اختصاص به یک حیوان از قبیل سگ، گربه یا میمون داشته است. 

 منظور از مومیایی کردن انسان ها حفظ بدن برای زندگی پس از مرگ فرد بوده است، اما مومیایی کردن حیوانات به مقاصد مختلفی انجام می گرفته است. به عنوان مثال ،احتمال دارد حیوانی به علت اهمیتی که در دوره زندگیش داشته است مومیایی شده باشد. یا مثلا به سبب این که حیوان خانگی شمرده می شده است همراه صاحبش دفن شده باشد، یا نوعی تقدیم غذا به پیشگاه انسان ها یا هدایایی به خدایان بوده باشد که در قبال استجابت دعایی تقدیم شده است. مک نایت و همکارانش نیز بر روی همین دست مومیایی ها، مطالعاتی را انجام دادند.

 محققان یادشده برای دریافتن اطلاعات بیشتر راجع به مومیایی ها و درعین حال به منظور اجتناب از وارد آمدن آسیب به این آثار، اقدام به استفاده از سی تی اسکن و اشعه ایکس نمودند تا داخل مومیایی ها را مشاهده نمایند. در نتیجه ی اسکن ها مشخص شد که اسکلت بندی برخی مومیایی ها به خوبی حفظ شده است ، برخی دیگر بخش هایی از اسکلت اصلی را داشتند و بسیاری از آنها هیچ اسکلتی نداشتند. 

بنا به عادت جاری، مومیایی های فاقد استخوان را تقلبی یا ساختگی می دانسته اند، به طوی که مک نایت اظهار می کند: "این قبیل مومیایی ها ساختگی بوده و برای فریب مردم به آنها فروخته می شده است". اما می توان این احتمال را نیز داد که مواد داخل مومیایی ها به اندازه خود حیوانات مومیایی شده ارزش داشته اند. احتمالا اشیای یادشده به هنگام حیات حیوان با وی همراه بوده اند یا  به همراه آنها در مکان های مقدس نگهداری می شده اند.

 مک نایت ادامه می دهد: "با توجه به اینکه اطلاعات ما از مومیایی ساختن حیوانات در مصر باستان بسیار اندک می باشد، نمی توان با اطمینان اظهار داشت که کپی کاری در این زمینه انجام نشده باشد. تنها نکته ای که می توان اظهار داشت آنست که مصری ها به اشیای داخل حیوانات نیز به اندازه خود حیوانات اهمیت می داده اند". 

مومیایی کردن تجربی

مک نایت اضافه می کند یافته های جدید بینش عمیق تری را در مورد مجموعه های مومیایی در اختیار ما می گذارد و اطلاعات عمومی را در قبال نقشی که حیوانات در مصر باستان ایفا می کرده اند بالاتر خواهد برد. در واقع موزه منچستر نیز قصد برگزاری نمایشگاهی از حیوانات مومیایی شده را در ماه اکتبر امسال دارد. این نمایشگاه "به بازدیدکنندگان نشان می دهد که حیوانات مومیایی شده ارزشی بیش از صرفا حیوانی خانگی را برای صاحبانشان داشته اند و اطلاعات بسیار بیشتری از آنچه ما می پنداریم را در خود دارند".

 مک نایت و همکاران در قالب برنامه ای تجربی تعدادی مومیایی نیز درست کرده اند. وی می گوید: "کهنسال ترین مومیایی ما 3 سال سن دارد و علی رغم هوای مرطوب و سردی که در آزمایشگاه دانشگاه منچستر حاکم است، خیلی هم سرحال به نظر می رسد". محققان یاد شده بیشتر از پرندگانی استفاده کرده اند که مرگ آنها به صورت طبیعی اتفاق افتاده است.

 

منبع : کوی دانش 

بازنشر : سایت علمی نخبگان جوان

 
 
 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان
مشاوره و اخذ استاد راهنما

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 34766
  • بازدید دیروز: 70049

افراد آنلاین:

212

اکنون ساعت   11:32 am به وقت تهران میباشد.

امروز: پنجشنبه 16 ارديبهشت 1400

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان