. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

بیماری پای فیلی

PDF version
کل آرا: 511
دسته بندی: 
الفانتیازیس (elephantiasis) یا فیلاریازیس لنفاوی یک بیماری منتقله توسط پشه است که در اثر انواعی از نماتودها از جمله بروگیا مالایی(Brugia malayi) ایجاد می‌شود.

الفانتیازیس (elephantiasis) چیست ؟

الفانتیازیس (elephantiasis) یا فیلاریازیس لنفاوی یک بیماری منتقله توسط پشه است که در اثر انواعی از نماتودها از جمله بروگیا مالایی(Brugia malayi) ایجاد می‌شود.

 

 

 

غدد لنفاوی که در اثر بروگیا مالایی (Brugia malayi) بسیار رشد می‌کنند به عنوان پای فیلی شناخته می‌شوند .
 
اين بيماری توسط نوعی انگل از دسته نماتودها به نام بروگیا مالایی  ایجاد می‌شود. بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت  این بیماری 120 میلیون نفر از مردم در سرتاسر دنیا را آلوده کرده است و 40 میلیون نفر از آنها به سختی درگیر این بیماری هستند . که بیشتر آنها در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند و حدود یک میلیارد نفر در ۸۰ کشور جهان در معرض خطر بیماری هستند 

 
زمانیکه یک پشه ماده شخصی را نیش می‌زند ممكن است اين كرم و انگلی که “میکروفیلاریا” نامیده می‌شود را به درون خون جاری در رگ‌های شخص تزریق کند.

 

“ميكروفيلاريا” در مدت زمان کمی بسرعت تكثير شده و در تمام رگ‌های خونی بدن فرد منتشر می‌شود و حتی ممکن است چندین سال در بدن فرد آلوده زندگی کنند.

 

اغلب علايم اين بيماری تا سالها بعد از عفونت خود را بروز نمی‌دهند. همچنانکه این انگل در رگ‌های خونی جمع و روی هم انباشته می‌شوند می‌توانند گردش و جریان خون را مختل کرده و در بافت‌های اطراف یک نوع مایع را تولید و روی هم انباشته می‌کنند. اغلب علایم قابل رویت این بیماری ورم بیش ازاندازه بازوها پاهاست.

 

این انگل می‌تواند برای سالها در میزبان ساکن شود و لزوماً موجب بیماری نمی‌شود؛ در حقیقت هرچه بیماری در فرد کمتر باشد، تعداد بیشتری کرم در جریان خون وی وجود خواهد داشت.

انگل در غدد لنفاوی بدن فرد آلوده ساکن شده و موجب تورم و بدشکلی و رشد ناجور اندامها و دستگاه تناسلی می‌شود. اگرچه درمانهای موجود موثر هستند اما به دوره‌های درمانی طولانی نیاز است و پذیرش داروها توسط بیمار کم است که این موجب کاهش اثربخشی آنها می‌شود.

 

این داروها سمی بوده و عوارض جانبی زیادی دارند و به علاوه مواردی از مقاومت دارویی گزارش شده است. همه اینها دلایلی برای نیاز به درمان‌های جدید است.

يك سوم از افراد مبتلا به بیماری در هندوستان زندگی می کنند , يك سوم آنها در آفريقا و بقيه افراد در شرق و جنوب شرق آسيا و امريكاي جنوبی و اقيانوس آرام زندگی می کنند . خوشبختانه این بیماری در ایران ، افغانستان ، تاجیکستان ترکمنستان ، ازبکستان ، آذربایجان ، عراق ، قزاقستان و کشورهای اروپایی مشاهده نشده است . البته مردم کشورهای پاکستان و کلیه کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس ( کشورهای عربی ) در معرض خطر قرار دارند .

بیش از یک ميليارد نفر در مناطق استوايى  در خطر filariasis قرار  دارند . در کشورهای در معرض خطر 10-50 درصد از مردان و تا 10 درصد از زنان ممکن است در معرض خطر قرار داشته باشند .

 

در واقع, بسياري از مردم از ظاهر این افراد فکر می کنند که آنها از سرطان دارند . مطالعات نشان می دهد  كه قربانيان , به ظاهر سالم نیز , از نظر آسیب شناسی در معرض  خسارت  جبران ناپذیر کلیوی قرار دارند .

 

این بیماری در درجه اول بيماري افراد فقير است. در سال‌هاي اخير ,filariasis بيشتر در مناطق و محلات فقر , به ويژه در آفريقا و هند گسترش یافته  است . این بیماری باعث از کار افتادن و ناتوانی بیماران می گردد .

 

فیلاریازیس بار سنگين اقتصادی بر دوش جامعه تحمیل می کند است به ويژه در فرم شديد بيماري , که به حالت مزمن تبدیل شده باشد . هنگامی که بیماری آلت تناسلی مردان را مبتلا کند خسارت شديد بدني به ویژه سياه‌نمايي  اجتماعي دارد . براي زنان  شرمساري  همراه با تابوهای اجتماعی ارمغان بیماری است .

منبع:www.pezeshk.us

بازنشر:www.njavan.com

 

تصاویر پیوست: 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان
مشاوره و اخذ استاد راهنما

نظر سنجی

آخرین مطالب این بخش

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 36824
  • بازدید دیروز: 74047

افراد آنلاین:

246

اکنون ساعت   12:29 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: يكشنبه 30 خرداد 1400

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان