. .

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

بی‌اخلاقی علمی، مانع از عیان شدن واقعیت‌ها است

PDF version
کل آرا: 2687
دسته بندی: 
بی‌اخلاقی علمی، مانع از عیان شدن واقعیت‌ها است
افتخاری با اشاره به اینکه نباید برای رسیدن به جایگاه علمی مطلوب تعجیل کرد، گفت: توجه به شاخص‌های ارزیابی به جای واقعیت‌ها، زمینه‌ساز بروز بی‌اخلاقی علمی است.

عضو هیأت‌علمی پژوهشگاه دانش‌های بنیادین:

بی‌اخلاقی علمی، مانع از عیان شدن واقعیت‌ها است

افتخاری با اشاره به اینکه نباید برای رسیدن به جایگاه علمی مطلوب تعجیل کرد، گفت: توجه به شاخص‌های ارزیابی به جای واقعیت‌ها، زمینه‌ساز بروز بی‌اخلاقی علمی است.

ایمان افتخاری؛ عضو هیأت‌علمی پژوهشگاه دانش‌های بنیادین در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به موضوع اشتغال نخبگانی، گفت: علاوه بر کم‌بودن ظرفیت استخدام، تجربه اندک برخی مستعدان در حوزه عملیاتی از دیگر دلایل وجود معضل اشتغال نخبگانی است.

وی افزود: مستعدبرتر نباید تنها مشکل به وجود آمدنِ معضل اشتغال را فقدان‌ظرفیت دولتی بداند بلکه باید تا حدودی نیز خود را مقصر بداند. بسیاری از دانشجویان در حالی از دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شوند که به لحاظ عملیاتی شرایط درخور یک دانشجوی برتر را ندارند.

افتخاری ادامه داد: از سوی دیگر بسیاری از این افراد تنها اشتغال را در تهران مطالبه می‌کنند که بدیهی است چنین امکانی برای همه فراهم‌شدنی نیست.

عضو هیأت‌علمی پژوهشگاه دانش‌های بنیادین پذیرش بالای دانشجو در مقاطع تحصیلات‌تکمیلی را مشکل دیگر حوزه اشتغال نخبگانی عنوان کرد و اظهار داشت: هر ساله تعداد بسیاری دانشجو در مقاطع تحصیلات‌تکمیلی پذیرفته و فارغ‌التحصیل می‌شوند. این تعداد بسیار بیشتر از نیاز جامعه است.

وی اضافه کرد: به عنوان نمونه در رشته ریاضی دانشگاه‌های ایران در سال 3 برابر دانشگاه‌های امریکا دانشجوی دکتری فارغ‌التحصیل می‌کنند. تنها تعداد فارغ‌التحصیلان یک دانشگاه ایرانی در مقطع دکتری ریاضی برابر با تعداد کل فارغ التحصیلان کشور فرانسه است.

افتخاری تصریح کرد: از سوی دیگر غالباً دانشجوی ایرانی به راه‌های اشتغال خارج از دانشگاه فکر نمی‌کند و تنها راه را دانشگاه می‌داند. چنین فردی هیچ ارتباطی با دنیای بیرون دانشگاه و نیازهای و چالش‌ها و آسیب‌های آن ندارد و برای افزایش مهارت خود نیز رغبتی نشان نمی‌دهد. قطعاً چنین فردی نمی‌تواند در فضایی غیر از دانشگاه موفق باشد.

عضو هیأت‌علمی پژوهشگاه دانش‌های بنیادین به موضوع گسترش بی‌اخلاقی در جامعه علمی اشاره کرد و گفت: به این موضوع باید با دید مکانیزمی نگریست. به عبارت دیگر برخی توقعات از جامعه علمی، می تواند این جامعه را به سمت بی‌اخلاقی سوق دهد.

وی افزود: به عنوان مثال وقتی از جامعه علمی خواسته می شود  بر اساس شاخص‌های موجود، جایگاه خود را در کمترین زمان ممکن ارتقاء دهند، به جای توجه به اصل تولید علم، شاخص‌ها مورد تأکید قرار می گیرد. از طرف دیگر برای دستیابی به شاخص‌ها جایزه نیز اعطا می شود! و افراد برهمین اساس مورد ارزیابی و ارزشیابی قرار می گیرند. به این ترتیب نه در محتوا و اصل که تنها در شاخص‌های آماری می توانیم جایگاه خود را ارتقاء دهیم.

افتخاری ادامه داد: شاخص‌های آماری در ارزیابی سطح علمی، بر اساس واقعیت‌های موجود در جوامع بومی طراحی شده‌اند و هر یک به خوبی می‌توانند میزان رشد و یا تنزل علمی را نشان دهند اما ما در این حوزه دچار اشتباه شده ایم. به جای واقعیت‌ها (که شاخص آماری از آنها استخراج می‌شود) خود شاخص را ملاک قرار دادیم. در چنین روندی به وجود آمدن بیماری به نام بی‌اخلاقی علمی طبیعی است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: نباید برای رسیدن به جایگاه علمی مطلوب تعجیل کرد. برای گام برداشتن روی پله‌های علم و حرکت روبه‌رشد باید زحمت و سختی زیادی را متحمل شد و طبق برنامه‌ صحیح حرکت کرد. به این ترتیب هم واقعیت‌های علمی بخوبی عیان می‌شود و هم می‌توان به جایگاه پایدار رسید.

 

منبع: بنیاد ملی نخبگان

بازنشر: سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان
مشاوره و اخذ استاد راهنما

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 13991
  • بازدید دیروز: 83459

افراد آنلاین:

409

اکنون ساعت   3:33 am به وقت تهران میباشد.

امروز: شنبه 2 مرداد 1400

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان