. .

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

تاریکی مطلق شبانه کلید موفقیت در درمان سرطان سینه

PDF version
کل آرا: 542
دسته بندی: 
تاریکی مطلق شبانه کلید موفقیت در درمان سرطان سینه
بررسی جدیدی که به وسیله دانشمندان مرکز تحقیقات پزشکی سرطان دانشگاه Tulen انجام شده است نشان می‌دهد قرار گرفتن در معرض نور در شب که منجر به از کار افتادن تولید هورمون شبانه ملاتونین می‌شود، باعث ایجاد مقاومت نسبت به Tamoxifen (داروی معمول ضد سرطان سینه) خواهد شد. این مقاله در مجله Cancer Research به چاپ رسیده و اولین مطالعه ایست که نشان می‌دهد ملاتونین برای موفقیت در درمان به وسیله تاموکسیفن حیاتی می‌باشد. Steven Hill و David Blask دانشمندان ارائه کننده این طرح در گروه زیست شناسی سرطان دانشگاه Tulane به همراه دیگر اعضای گروه شامل Robert Dauchy و Shulin Xiang، تاثیر کاهش ملاتونین را بر روی داروی تاموکسیفن در مبارزه با سلول‌های سرطان سینه در موش مورد بررسی قرار دادند.

Hill می‌گوید:

“در مرحله اول بررسی، ما حیوانات را در چرخه روشنایی/تاریکی با ۱۲ ساعت نور و ۱۲ ساعت تاریکی به مدت چند هفته مورد بررسی قرار دادیم (میزان هورمون ملاتونین در طول زمان تاریکی مورد اندازه گیری قرار گرفت). در بررسی بعدی، موش‌ها در معرض چرخه یکسانی از روشنایی/تاریکی ۱۲ ساعته قرار گرفتند در حالی که نور ضعیفی، همانند نور چراغی که از زیر در دیده می‌شود، در زمان تاریکی به آنها تابیده می‌شد و مشاهده شد که میزان ملاتونین کاهش پیدا کرده است."

ملاتونین به خودی خود از ایجاد تومور جلوگیری می‌کند و رشد آنها را کاهش می‌دهد در حالی که تاموکسیفن باعث از بین رفتن کامل سلول‌های توموری در جانوران چه در زمانی که ملاتونین زیاد در شب‌های تاریک تولید می‌شود و چه در زمانی که میزان ملاتونین با نور شبانه کاهش یافته باشد می‌شود.

این یافته‌ها به صورت بالقوه کاربرد‌های فراوانی برای زنانی خواهد داشت که با تاموکسیفن درمان می‌شوند و به دلیل مشکلات خواب، کار در شیفت شبانه یا قرار گرفتن در مقابل تلویزیون یا کامپیوتر در هنگام شب در معرض نور قرار می‌گیرند .

Blask می‌گوید:

" میزان بالای ملاتونین در شب باعث به خواب رفتن سلول‌های سرطانی با خاموش کردن مکانیسم‌های اصلی رشد می‌شود. این سلول‌ها ی به خواب رفته به تاموکسیفن حساس می‌باشند. اما هنگامی ‌که نور وجود دارد و ملاتونین مهار می‌شود، سلول‌های سرطان سینه بیدار شده و به تاموکسیفن پاسخ مناسبی نمی‌دهند."

این مطالعه نشان می‌دهد حضور نور در شب به عنوان یک عامل خطر ساز برای ایجاد مقاومت به تاموکسیفن و دیگر دارو‌های ضد سرطان بوده است.

 

منبع: بیونت

باز نشر: سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما
و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 12751
  • بازدید دیروز: 55368

افراد آنلاین:

266

اکنون ساعت   7:04 am به وقت تهران میباشد.

امروز: شنبه 27 شهريور 1400

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان