. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

تبدیل انرژی خورشیدی به سوخت مایع

PDF version
کل آرا: 288
تیمی از پژوهشگران دانشگاه هاروارد "برگ بیونیک" را توسعه داده اند که نه تنها از نور خورشید برای تقسیم آب به هیدروژن و اکسیژن استفاده می کند بلکه قادر به استفاده از آن هیدروژن در ترکیب با دی اکسید کربن برای تولید ایزوپروپانول، یک نوع سوخت مایع، است.

 محمد مهدی حیدرپور - گیاهان قادر به تغذیه خود از طریق معجزه فتوسنتز هستند. دانشمندان با الهام از این روند روشی برای تبدیل انرژی خورشید به نیروی سودمند، به طور ویژه برق، یافته اند. اما اگر گام را فراتر نهاده و نور خورشید را مستقیما به سوخت مایع تبدیل کنیم چه رخ خواهد داد؟ چنین موفقیتی می تواند وابستگی انسان به سوخت های فسیلی برای تامین نیروی خودروها، نیروگاه ها و غیره را پایان دهد.

 

به گزارش "گروه علم و فناوری" عصرایران، تیمی از پژوهشگران دانشگاه هاروارد "برگ بیونیک" را توسعه داده اند که نه تنها از نور خورشید برای تقسیم آب به هیدروژن و اکسیژن استفاده می کند بلکه قادر به استفاده از آن هیدروژن در ترکیب با دی اکسید کربن برای تولید ایزوپروپانول، یک نوع سوخت مایع، است.

 

برگ بیونیک بر پایه یک اختراع دیگر یعنی "برگ مصنوعی" که با تقلید از عملکرد برگ های واقعی گیاهان آب را به هیدروژن و اکسیژن تبدیل می کند، شکل گرفته است. برگ مصنوعی توسط "دانیل نوسرا" که مولف ارشد مطالعه برگ بیونیک نیز محسوب می شود، توسعه داده شده بود.

 

به منظور ارتقا برگ مصنوعی به وضعیت بیونیک، پژوهشگران دانشگاه هاروارد یک میکروب گیاهی را مهندسی کرده اند که می تواند دی اکسید کربن بعلاوه هیدروژن را به سوخت مایع ایزوپروپانول تبدیل کند. این دستاورد را می توان گواهی بر این مفهوم که می توان انرژی خورشیدی را برداشت کرده و آن را به شکل یک سوخت مایع ذخیره کرد، دانست.

 

باکتری گیاهی Ralstonia Eutropha کلید موفقیت تبدیل انرژی خورشیدی به سوخت مایع محسوب می شود. مسیرهای جدیدی توسط پژوهشگران مهندسی شدند تا این ارگانیزم توانایی تولید ایزوپروپانول به عنوان یک محصول جانبی حاصل از فرآیندهای سوخت و ساز طبیعی خود را داشته باشد.

 

به گفته "برندان کلون" یکی دیگر از مولفان مطالعه برگ بیونیک، امتیاز ارتباط کاتالیزور غیر آلی با زیست شناسی این است که پلتفرمی جدید و بی نظیر برای سنتز شیمیایی در اختیار خواهید داشت که در حالت کاتالیزور غیرآلی به تنهایی دسترسی به آن وجود ندارد. تولید خورشیدی به شیمیایی هسته اصلی این مطالعه را تشکیل می دهد و پژوهشگران از گیاهان برای آن استفاده کرده اند.

 

برگ بیونیک به اندازه ای خوب کار می کند که ممکن است به زودی از بهره‌وری طبیعی فتوسنتز پیشی بگیرد که با نرخ یک درصد عمل می کند. در حال حاضر، نرخ بهره‌وری برگ بیونیگ در تبدیل نور خورشید به ایزوپروپانول حدود یک درصد بوده و هدف پژوهشگران رساندن این نرخ به پنج درصد است.

 

کلمات کلیدی: 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان
مشاوره و اخذ استاد راهنما

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 29557
  • بازدید دیروز: 75259

افراد آنلاین:

280

اکنون ساعت   8:45 am به وقت تهران میباشد.

امروز: دوشنبه 27 ارديبهشت 1400

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان