. .

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

ترفندهایی برای ضرب و محاسبه ذهنی

PDF version
کل آرا: 246
دسته بندی: 
حتما این مسئله رو دیدید Sinx/n=six=6 که یک دانش آموز برای ساده کردن کسر sinx/n از این روش ابداعی استفاده کرده و n رو با n ساده کرده و حاصل six=6 شده است. راه حل و حتی پاسخ او اشتباه است، ولی راه حل، ایده جالبی برای ساده کردن کسر است گاهی اوقات برخی دانش آموزان از این ایده ها زیاد استفاده می کنند اغلب دیده ایم که آنها کارهایی را که از نظر ریاضیات تماما ً اشتباه است ، انجام می دهند و در کمال شگفتی به جواب های صحیح می رسند. این شگفتی باعث می شود دانش آموزان کار اشتباهشان را تصدیق و تکرار کنند چرا که نتیجه ی درستی دربر داشته است.
حتما این مسئله رو دیدید Sinx/n=six=6 که یک دانش آموز برای ساده کردن کسر sinx/n از این روش ابداعی استفاده کرده و n رو با n ساده کرده و حاصل six=6 شده است.
راه حل و حتی پاسخ او اشتباه است، ولی راه حل، ایده جالبی برای ساده کردن کسر است

گاهی اوقات برخی دانش آموزان از این ایده ها زیاد استفاده می کنند

اغلب دیده ایم که آنها کارهایی را که از نظر ریاضیات تماما ً اشتباه است ، انجام می دهند و در کمال شگفتی به جواب های صحیح می رسند. این شگفتی باعث می شود دانش آموزان کار اشتباهشان را تصدیق و تکرار کنند چرا که نتیجه ی درستی دربر داشته است.
یکی از رایج ترین ِ این اشتباهات در ساده کردن کسرها مشاهده می شود که در این مطلب به آن می پردازیم. به کسرهای زیر دقت کنید :
اگر شما کسر های را ساده کنید با کمال شگفتی می بینید که همان کسر های بالا به دست می آیند. واقعا ً شگفت آور است!
شگفت آورتر آن است که بدانید این 4 کسر و این اعداد دورقمی، تنها اعداد دورقمی هستند که این ویژگی را دارند. البته تمام کسرهای دو رقمی که با مضارب 11 ساخته می شوند، مانند نیز این ویژگی را دارند که به آن ها کسرهای بدیهی می گوییم. اما منظور ما کسرهای غیر بدیهی ( کسرهایی که حاصل آن ها مخالف 1 است) را مورد بررسی قرار می دهیم.
(در سایت sinous 83.com این مطلب که این چهار کسر تنها کسرها با اعداد دو رقمی و با این خاصیت هستند ثابت شده که ما در اینجا وارد جزئیات نخواهیم شد)
شاید بیش از این ها شگفت زده شوید اگر بدانید که این روش عجیب و غریب خط زدن ارقام ( ساده کردن ) برای بعضی کسر های با صورت و مخرج بیش از دو رقم نیز برقرار است. نمونه وار در کسر می توانید این گونه ساده کردن را امتحان کنید که به نتیجه ی زیر خواهید رسید:
خیلی زود دانش آموزان و دانشجویان مشتاق خواهند گفت که این کسر ها یا به بیان دیگر این اشتباه خنده آور را می توان به صورت زیر گسترش داد :
در پایان برای آن دسته از علاقه مندانی که آرزو دارند با کسرهای بیشتری که دارای این ویژگی شگفت هستند آشنا شوند، کسرهای زیر را معرفی می کنیم. این عزیزان بایستی درستی ِ این کسرها را تحقیق و تصدیق کنند و برای کشف کسرهای بیشتری از این قبیل تلاش کنند.
جهت مشاهده ی تصویر کوچک شده اینجا کلیک کنید.

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان
مشاوره و اخذ استاد راهنما

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 1463
  • بازدید دیروز: 71706

افراد آنلاین:

307

اکنون ساعت   12:33 am به وقت تهران میباشد.

امروز: چهارشنبه 22 ارديبهشت 1400

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان