. .

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

تعداد واقعی نخبگان ایران چند نفر است؟

PDF version
کل آرا: 633
قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان اعلام کرد که از بین 12هزار فرد تحت حمایت بنیاد، 40 نفر نخبه هستند. دکتر سعید سهراب پور در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا ضمن تفکیک «استعدادهای برتر» از «نخبگان» تاکید کرد: بر اساس تعریف نخبگی که در اساسنامه بنیاد ملی نخبگان آمده، تنها 40 نفر نخبه هستند که توسط بنیاد ملی نخبگان شناسایی شده‌اند و بقیه افراد تحت پوشش استعداد برتر محسوب می‌شوند.

قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان اعلام کرد که از بین 12هزار فرد تحت حمایت بنیاد، 40 نفر نخبه هستند.

دکتر سعید سهراب پور در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا ضمن تفکیک «استعدادهای برتر» از «نخبگان» تاکید کرد: بر اساس تعریف نخبگی که در اساسنامه بنیاد ملی نخبگان آمده، تنها 40 نفر نخبه هستند که توسط بنیاد ملی نخبگان شناسایی شده‌اند و بقیه افراد تحت پوشش استعداد برتر محسوب می‌شوند.

وی ادامه داد: استعداد برتر کسی است که استعداد خوبی دارد و در کنکور سراسری رتبه بالایی داشته و دارای مدال در المپیادهای علمی ملی و جهانی است اما این فرد نخبه نیست.

به گفته سهراب‌پور، نخبه کسی است که پس از سال‌های طولانی تدریس و تحقیق به مرحله ای رسیده که در جامعه تاثیر گذار است و احتمال دارد استعدادهای برتر با تلاش زیاد به مرحله نخبگی هم برسند.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با تاکید بر اینکه «نخبگان» در قالب جایزه علامه طباطبایی بنیاد ملی نخبگان معرفی می‌شوند که سال گذشته 40 نفر معرفی شده‌اند، گفت: این 40 نفر استادان و محققان برجسته بین‌المللی ایرانی هستند که اکثر مجامع بین المللی آنها را می شناسند؛ تعداد زیادی دانشجو و شاگرد تربیت کرده‌اند؛ مقالات و کتب بسیاری نوشته و طرح های تحقیقاتی زیادی را انجام داده‌اند.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان خاطرنشان کرد: چون بنیاد به بنیاد ملی نخبگان معروف است، کسی که 18 سال سن دارد و حائز رتبه 100 کنکور شده و تحت پوشش بنیاد ملی نخبگان قرار می‌گیرد، لزوما نباید تصور کند که نخبه است، بلکه وی یک استعداد برتر محسوب می‌شود.

وی در عین حال تأکید کرد: البته معیار نخبه بودن لزوما رسیدن به سن خاصی نیست و ممکن است افرادی با سن کمتر از سایر نخبگان نیز توانسته باشند به این عنوان دست یابند.

به گزارش ایسنا، بر اساس آیین نامه احراز استعدادهای برتر و نخبگی بنیاد ملی نخبگان، نخبه به فرد برجسته و کارآمدی اطلاق می شود که اثر گذاری وی در تولید علم، هنر و فناوری کشور محسوس باشد و هوش، خلاقیت، کارآفرینی و نبوغ فکری وی در راستای تولید دانش و نوآوری موجب سرعت بخشیدن به رشد و توسعه علمی و متوازن کشور شود.

استعداد برتر به فردی اطلاق می‌شود که به صورت بالقوه نخبه بوده ولی هنوز زمینه‌های لازم برای شناسایی کامل و یا بروز استعدادهای ویژه او فراهم نشده است.

منبع: بنیاد ملی نخبگان

بازنشر: سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما
و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 5884
  • بازدید دیروز: 83459

افراد آنلاین:

417

اکنون ساعت   1:43 am به وقت تهران میباشد.

امروز: شنبه 2 مرداد 1400

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان