. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

در آینده ای نه چندان دور، مایعات گوشی شما را خنک خواهند کرد

PDF version
کل آرا: 1279
هرچند خنک کردن کامپیوترهای رومیزی با استفاده از مایعات تکنولوژی جدیدی نیست، اما گوشی های هوشمند فضای کافی برای بکارگیری چنین سیستمی را ندارند، یا حداقل می توان گفت تا به حال فضای کافی وجود نداشته است.

در آینده ای نه چندان دور، مایعات گوشی شما را خنک خواهند کرد
 

 

هرچند خنک کردن کامپیوترهای رومیزی با استفاده از مایعات تکنولوژی جدیدی نیست، اما گوشی های هوشمند فضای کافی برای بکارگیری چنین سیستمی را ندارند، یا حداقل می توان گفت تا به حال فضای کافی وجود نداشته است.

اما به کمک تکنولوژی فوجیتسو قرار است گوشی های هوشمند با مایعات خنک شوند. اخیرا فوجیتسو اعلام کرد موفق به ساخت مدار لوله کشی حرارتی خاصی شده است که لوله های آن ضخامتی کمتر از 1 میلیمتر دارند. مداری که می تواند در خنک کردنِ تجهیزات قابل حمل آینده بسیار کارآمد باشد.


 

در حال حاضر گرمای نقاط داغ و دمای بالای گوشی های هوشمند، به کمک ورق هایی از جنس مواد رسانای حرارتی مانند گرافیت به بیرون از دستگاه منتقل می شوند. 

فوجیتسو می گوید این مواد پاسخگوی نیاز گوشی های آینده نخواهند بود چرا که با افزایش سرعت پردازش اطلاعات، حرارت تولیدی پردازنده ها به شدت بیشتر می شود و در نتیجه سیستم های خنک کننده ی کنونی، بیشتر به درد دستگاه هایی مانند دوربین های عکسبرداری یا فیلم برداری می خورند.

به علاوه، گوشی ها روز به روز باریک تر شده و در نتیجه تولید گرمای بیشتر، منجر به تمرکز حرارتی بالا در یک فضای کم و در نقاط خاصی از گوشی می شود که برای مدارهای درونش بسیار خطرناک است.

در چنین شرایطی لوله های انتقال حرارت کارایی فوق العاده ای خواهند داشت.این سیستم بسته که یک مایع در آن جریان پیدا می کند (هنوز نوع مایع مشخص نشده است) دارای یک اِواپراتور بوده که در مجاورت نقاط حساس و پرحرارت گوشی (مانند CPU) قرار گرفته و کندانسور آن در قسمت های خنک تر گوشی تعبیه شده است. این دو به کمک یه مدار بسته، متشکل از دو لوله کوچک به یکدیگر متصل شده اند.

اواپراتور از 6 ورق مسی با ضخامت 1 میلیمتر تشکیل شده است که بر روی هم قرار گرفته و هریک ساختاری حفره حفره دارند. مایع از این سوراخ ها (که با فاصله نسبت به یکدیگر قرار گرفته اند) بالا آمده و در اثر عبور از کنار نقاط داغ گوشی، تبخیر می شود.

سپس این بخار در طول لوله های "خط بخار" به حرکت درآمده و به سمت کندانسور می روند. محفظه ای که به دلیل دمای پایین خود این بخار را چگال کرده و مجددا به شکل مایع در می آورد و بار حرارتی خود را طی این فرآیند آزاد می سازد. سپس آن مایع مجددا در "خط مایع" جاری شده و به اواپراتور برمی گردد تا فرآیند خنک کاری ادامه پیدا کند.

از آن جا که حرکت مایع در این سیستم ناشی از پدیده موئینگی است، عملکرد این سیستم به جهت قرارگیری گوشی بستگی ندارد.فوجیتسو قصد دارد اولین سیستم واقعی و کاربردی لوله های حرارتی را در سال 2017 به نمایش بگذارد.

منبع : کوی دانش 
باز نشر : سایت علمی نخبگان جوان

 
 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان
مشاوره و اخذ استاد راهنما

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 26785
  • بازدید دیروز: 73342

افراد آنلاین:

441

اکنون ساعت   8:52 am به وقت تهران میباشد.

امروز: سه شنبه 21 ارديبهشت 1400

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان