. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

زنان موفق تر از مردان در امور برنامه نویسی

PDF version
کل آرا: 1254
دسته بندی: 
زنان موفق تر از مردان در امور برنامه نویسی
تحقیقات اخیر نشان داده اند گرچه زنان در امور برنامه نویسی بهتر از مردان عمل می کنند اما به دلیل تبعیض های جنسیتی این قابلیت آنها چندان مورد توجه قرار نمی گیرد.

تحقیقات اخیر نشان داده اند گرچه زنان در امور برنامه نویسی بهتر از مردان عمل می کنند اما به دلیل تبعیض های جنسیتی این قابلیت آنها چندان مورد توجه قرار نمی گیرد.

بر اساس نتایج مطالعات اخیر زنان برنامه نویس در زمینه اصلاح نرم افزارها و برنامه هایی همچون GitHub بسیار موثرتر از مردان عمل کرده اند. اما اگر افرادی که از این برنامه ها استفاده می کنند از جنسیت زنان آگاه شوند نگرش آنها به طور چشمگیری تغییر می یابد.

محققان در توضیحات مطالعه ای که در روز ۹ فوریه در مجله پیر.جی چاپ شد آورده اند که:

” نتایج ما نشان می دهند که زنان قابل قبول تر از مردان عمل می کنند. اگرچه اگر کسی پی به جنسیت آنها ببرد بیشتر اوقات مردان را به آنها ترجیح می دهد. با وجود موفقیت بیشتر زنان نسبت به مردان در زمینه GitHub به دلیل تبعیض های جنسیتی مورد قبول واقع نشده اند. “

 

زنان و علم کامپیوتر

تحقیقات اخیر تفاوت هایی را میان عملکرد زنان و مردان در پروژه های یکسان کامپیوتری نشان داده اند.

برای مثال در مطالعه ای در سال 2013 مشخص شد که تنها 10 درصد از کدهای مربوط به منابع باز را زنان طراحی کرده اند. (منابع باز منابعی هستند که به طور رایگان در دسترس هستند و قابل تغییر می باشند).

مطالعه دیگری که در سال 2011 در میان 7 ملیت از برنامه نویسان ویکی صورت گرفت نشان داد که اکثر انحرافات و اشکالات ویرایشی در ویکی پدیا را مردان انجام داده اند.

همچنین زنان و مردان از لحاظ دریافت حقوق نیز تفاوت هایی داشتند. برای مثال در تحقیقی که در سال 2005 صورت گرفت و در مجله علوم اقتصادی نیز چاپ شد مشخص شد که کارکنان مرد بیشتر از کارکنان زن حقوق دریافت می کنند.

 

با وجود این مطالعات، محققان نتوانستند سطح مشارکت زنان و موفقیت آنها در فعالیت های کامپوتری را با توجه به این تبعیض ها اندازه گیری کنند.

 به همین جهت برای پی بردن به این موضوع جاش ترل، دانشمند علوم کامپیوتری دانشگاه پلی تکنیک کالیفرنیا و همکارانش به بررسی منابع باز موجود پرداختند.

ترل و همکارانش به بررسی پروفایل بیش از 4 میلیون از کاربران GitHub پرداختند. سپس با استفاده از برنامه خاصی ارتباط بین کاربران این برنامه با حساب کاربری آنان در گوگل را پیدا کردند و سپس به جنسیت حدود یک سوم از این افراد دست یافتند.

این مطالعات نشان داد که زنان نسبت به مردان ارتباطات محدود تری دارند به گونه ای که مشارکت زنان 140000  و مشارکت  مردان حدود 3 میلیون بود.

با وجود این نتایج، زنان در کسب سفارش های برنامه نویسی اندکی از مردان موفق تر بودند و حدود 4% از مردان موفق تر ظاهر شده بودند. این تیم تحقیقاتی موفق به درک علت این موضوع نشدند. شاید بتوان گفت دلیل این موضوع سرعت عمل بیشتر زنان در امر برنامه نویسی بوده است و یا اینکه تعداد محدود زنان در این عرصه بوده است.

 

شایان ذکر است که زنان در این برنامه چندان بی خطر نیز عمل نکردند. آنان فعالیت هایی نیز انجام دادند که احتمال خطر و مشکل آنها نسبت به برنامه های مردان بیشتر بود و ریسک پذیری آنان را ثابت می کرد.

همچنین زنان در بسیاری از بخش ها از تسلط بالاتری نسبت به مردان برخوردار بودند که این موضوع برخی از نظریه هایی که اشاره به ضعیف تر بودن زنان نسبت به مردان را دارد را رد کرد و مشخص شد کدهایی که زنان طراحی کرده بودند بسیار بهتر از کدهایی بود که مردان طراحی کرده بودند.

زنانی که خود را به عنوان یک برنامه نویس مرد معرفی کرده بودند پس از افشای هویتشان 10 درصد از سفارشات خود را از دست دادند.

 

در مقابل گرچه مردان برنامه نویس طرفداران بیشتری داشتند اما مشتریان علاقه چندانی به نتیجه کار آنها نشان ندادند.

در آخر محققان به این نتیجه رسیدند که تبعیض های جنسیتی می تواند تاثیر بسزایی بر نقش زنان در جامعه داشته باشد.

محققان در رابطه با این مطالعات نتیجه زیر را منتشر کردند:

” گرچه مطالعات ما 100 درصد مشخص نمی کنند که این تفاوت ها به دلیل تبعیض های جنسیتی بوده است اما برخی شواهد این موضوع را ثابت می کنند. برای کسب نتیجه قابل اعتماد تر باید بررسی های بیشتری در مبحث شایسته سالاری صورت گیرد.”

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان
مشاوره و اخذ استاد راهنما

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 30547
  • بازدید دیروز: 75259

افراد آنلاین:

296

اکنون ساعت   9:00 am به وقت تهران میباشد.

امروز: دوشنبه 27 ارديبهشت 1400

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان