. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

زندگی نامه یانی

PDF version
کل آرا: 451
دسته بندی: 
یانی دوران کودکی و نوجوانی خود را در شهر کالاماتا که شهری در سواحل دریای مدیترانه بود گذراند. او فرزند وسط خانواده بود.یک خواهر کوچکتر از خود و یک برادربزرگ تر از خود داشت. یانی کم کم با فعالیت هایی نظیر ماهیگیری، شنا و رفتن به مدرسه که هر پسر بچه ی دیگری دوست داشت بزرگ شد. اما یک استثنا در مورد یانی وجود داشت.او آهنگساز متولد شده بود. یانی نواختن پیانو را در سن 6 سالگی آغاز کرد.اما او هم مانند ونگلیس هموطن یونانی خود از آموزش رسمی پیانو خودداری میکرد.اشتراک ریشه وار و عمیق عشق موسیقی درخانواده یانی در زمان خودشان از نواختن آلات موسیقی و خواندن با هم جزو زندگی آنها بود.

نام:
فارسی: یانی انگلیسی: Yanni
نام خانوادگی:
فارسی: سوتیریوس کریسومالیس انگلیسی: Sotirios Chryssomallis
متولد: 14 نوامبر 1954 یا 23 آبان 1333 - کالاماتا - یونان
ساز: پیانو و کیبورد

 

 
زندگی در یونان (1972-1954)
یانی دوران کودکی و نوجوانی خود را در شهر کالاماتا که شهری در سواحل دریای مدیترانه بود گذراند. او فرزند وسط خانواده بود.یک خواهر کوچکتر از خود و یک برادربزرگ تر از خود داشت.
(یانی سمت چپ)

یانی کم کم با فعالیت هایی نظیر ماهیگیری، شنا و رفتن به مدرسه که هر پسر بچه ی دیگری دوست داشت بزرگ شد. اما یک استثنا در مورد یانی وجود داشت.او آهنگساز متولد شده بود.
یانی نواختن پیانو را در سن 6 سالگی آغاز کرد.اما او هم مانند ونگلیس هموطن یونانی خود از آموزش رسمی پیانو خودداری میکرد.اشتراک ریشه وار و عمیق عشق موسیقی درخانواده یانی در زمان خودشان از نواختن آلات موسیقی و خواندن با هم جزو زندگی آنها بود.

 

(یانی در حال نواختن آکاردئون)

موسیقی تنها استعداد و ذوق یانی نبود.در سن 14 سالگی به رشته شنا علاقه مند شد و توانست در سال 1969 رکورد ملی را در پنجاه متر آزاد مردان برای کشورش بجا بگذارد.

سفر به ایالات متحده آمریکا (1976-1973)

یانی در سن 18 سالگی با تشویق پدر و مادرش برای تحصیل بهتر کشورش را به قصد آمریکا و بهترین دانشگاه روانشناسی ترک کرد.با وجود یک فرهنگ جدید،آب و هوای جدید و یک زبان جدید از دانشگاه مینه سوتا در سال 1976 با مدرک لیسانس هنر در روانشناسی فارغ التحصیل شد.بعد از آن یانی به لس آنجلس نقل مکان کرد و تصمیم گرفت تا موسیقی را با تمام تلاشش در حدود یک سال پیگیری کند تا کاملأ آماده شود.او نیاز به درک بهتر نیروهای محرک هنری خود که بخش عظیمی از آن ریشه در کودکی بود را داشت.

 

شروع فعالیت (1987-1977)
یانی دوره موسیقی خود را با پیوستن به یک گروه Rock And Roll محلی به نام Chameleon و نواختن سینتی سایزر یا کیبورد آغاز کرد.این گروه به خوبی در شهرهای مینه آ پلیس و سنت پل معروف شد.آنها در آن زمان دو آلبوم مستقل تولید کردند و تورهای منطقه ای در سراسر مینه سوتا،ویسکانسین،شیکاگو و ... برگزار کردند.

او همچنین با درامر برجسته ای به نام Charlie Adams در این گروه آشنا شد و تا کنون این همکاری بین آنها ادامه داشته است. یانی قبل از شروع فعالیت مستقل خود با آهنگسازی با نام John Tesh هم کار میکرد. یکی از شاهکارهای این دو نفر ساخت آهنگ بی نظیری بود که در حال حاضر طرفدارانش آن را با نام Marching Season می شناسند که بعدأ یانی سبک و نام آهنگ رو در آلبومهای خود بطور کلی تغییر داد و تقریبأ درهمه ی تورهای یانی این قطعه اجرا میشه.
 

او در سال 1980 اولین آلبوم مستقل خود را با نام Optimystique آماده کرد اما آن را در سال 1984 منتشر کرد.در سال 1986 اولین گروه خود را با جان تش و چارلی آدامز تشکیل داد و آلبوم هایی نظیر Keys to Imagination,Out of Silence,Chameleon Days را با زیبایی هر چه تمام تر در زمان خود روانه بازار کرد. کودکی او در یونان و عشق و علاقه به کشورش یانی را بر آن داشت تا آهنگهای ( Santorini-Nostalgia-Acroyali ) و چند قطعه دیگر را در وصف کشور خود خلق کند. یانی تبدیل شد به آهنگسازی منحصر به فرد با تفکراتی تازه و این در حالی است که او توانایی نوشتن و حتی خواندن نت را ندارد.او با روشهای ابدایی خود آهنگها را می سازد.این هنرمند به راستی یک آهنگساز خود آموخته است.

 
دوره سازندگی (1993_1987)

از این زمان به بعد برای یانی بسیار سازنده و شلوغ شد.او غیر از آلبوم های خود آهنگهای دیگری هم برای برنامه های تلویزیونی و سینمایی و شرکت های تجارتی ساخته است.در این دوران یانی آلبومهای جدید خود را هر یک سال منتشر می کرد.او برای اولین بار نامزد دریافت 2 جایزه Grammy برای ساخت آلبوم Dare To Dream به خاطر قطعه ای به نام Aria و همچنین آلبوم In My Time شد که فروش آنها یک میلیون نسخه بود.

این جایزه به دستاوردهای برجسته در تولید موسیقی تعلق می‌گیرد و یکی از چهار جایزه سالانهٔ موسیقی در آمریکا است.

بزرگترین برندگان جایزه گرمی که در یک شب هشت جایزه بردند،مایکل جکسون (1983) و کارلوس سانتانا (2000) بودند.

موسیقی یانی در آن زمان به طور وسیعی در تلویزیون و رویدادهای ورزشی از جمله سوپر جام،تور جهانی قهرمانی اسکیت،بازی های المپیک و ... پخش شد.
نهایتأ در سال 1990 ارکستر سمفونی دالاس همراه یانی شد و مقدمه ای برای شروع تازه کارهای منحصر به فرد این آهنگساز شد.

 
تور جهانی (1996-1993)

یانی برای اولین بار تور بین المللی موسیقی خود را ارائه داد که اجراهایی نظیر آکروپلیس یونان،معبد توجی در کیوتو ژاپن،مکزیک،نیویورک و رویال آلبرت هال لندن را شامل می شد.
او یکی از زیباترین کنسرتهایش را در سال 93 در شهر آتن یونان ( آکروپلیس) با رهبری و تنظیم شهرداد روحانی اجرا نمود.

یانی برای اجرا و مقدمات این کنسرت که 6 ماه به طول انجامید بسیار زحمت کشید و خیلی برای تبلیغ آن در سراسر جهان خرج کرد که سرانجام این کنسرت از شبکه آمریکایی PBS پخش شد.ویدیوی این کنسرت در 65 کشور به طور همزمان پخش شد و حدود 1 میلیارد بیننده را جذب خودش کرد.یانی شبی بسیار رویایی و به خاطر ماندنی برای طرفداران خود که پس از 2 دهه به کشورش بازگشته بود را رقم زد که با اسقبال بی نظیر طرفدارانش مواجه شد.
او 2 قطعه مشابه هم در سالهای 92 و 93 برای مادرش Felitsa ساخته است که در کنسرت آکروپلیس در حضور والدینش اجرا کرد.

ویدیوی این کنسرت زیبا پس از انتشار در جایگاه دوم پر فروش ترین ویدیوی جهان قرار گرفت.پر فروش ترین موزیک ویدیو Thriller مایکل جکسون بود. آلبوم صوتی این کنسرت بیش از 7 میلیون نسخه فروش کرد. قطعه های Acroyali/Standing In Motion که در این کنسرت اجرا شدند از نظر کارشناسان موسیقی از نظر ریتم آهنگ و هماهنگی در ساختار ملودی ها شبیه قطعه 448 موتزات می باشد.همینطور تم شروع آهنگ Desire در کنسرت لندن هم اجرایی از آهنگساز جهانی (باخ) بود.
در سال 96 یانی برای سفری به ایالت میشیگان آمریکا رفت و در یک مدرسه موسیقی به نام Interlochen Center در یک برنامه ویژه به توضیح چگونگی فعالیت در موسیقی خود پرداخت که مخاطبان در سالن و از طریق ماهواره با یانی بودند جمعی بیش از 100 میلیون نفر را شامل می شدند.این برنامه با نام Yanni One On One به صورت ویدیو در سراسر جهان توزیع شد.

در سال 96 مصاحبه ای از یانی درباره ونگلیس آهنگساز بزرگ یونانی از او بعمل آمد که یانی در مورد این هنرمند گفت:
من احترام بسیار زیادی میگذارم در برابر این مرد بزرگ چون هنر او قابل ستایش میباشد و بسیار خلاقانه کار میکند.او یکی از آهنگسازان بزرگ و مهم زمان ما هست.من میدونم شباهتهایی بین ما هست البته نه فقط برای اینکه هردو یونانی و آهنگساز هستیم.متأسفانه هرگز شانس این رو نداشتم که ایشان رو ملاقات کنم.اگر چه ما دوستان مشترک زیاد داریم.من فقط میدونم او یک مرد کامل هست.ونگلیس از طریق موسیقی خود صحبت میکند.

 
تور هند و چین (1998-1997)

یانی برای تبدیل شدن به اولین هنرمند غربی پروژه ای در دو کشور شرقی (هند و چین) را به تحقق رساند.Tribute آلبومی در پاییز سال 1997 منتشر شد که این موسیقی متفاوت یانی در این دو مکان در ذهن او پدید آمده بود.

این برنامه ترکیبی از ارکستر 45 نفره ای که شامل نوازندگان برجسته و فوق العاده و رهبر ارکستر و تنظیم کننده ای از ارمنستان به نام Armen Anassian بود که بدون چالش به دنبال جنبش صلح جهانی و هماهنگی بودند. این برنامه ویژه مخاطبان تلویزیون،جمعی در حدود 250 میلیون نفر بود.

درآمد حاصل از این برنامه اهدایی بود از یانی برای کمک و حفظ تاج محل و افراد مستمند.یانی در مورد این پروژه میگفت:چند سال قبل از آن وقتی صحبت از این برنامه شد من تردید داشتم برای اجرای آن اما حقیقت این است که به طور شگفت انگیزی موفقیت آمیز بود.

همزمان با انتشار آلبوم Tribute یانی در مدت 9 ماه 100 شهر را در این 2 کشور طی کرد و موسیقی خود را بار دیگر به نحوی شایسته به همگان نشان داد و فروش دوباره خیره کننده این اثر را در طول نیمه اول سال 98 به همراه داشت.ویدیوی این کنسرتها انتخابی از اجراهای تاج محل هند و شهر ممنوعه چین در پکن بود.همچنین مستندی زیبا از فرهنگ این دو کشور غنی و پروژه یانی ساخته شد که گویندگی آن Christopher Plummer برعهده داشت.آهنگ Nightingale در طول مسابقات المپیک زمستانی سال 98 بسیار مورد توجه قرار گرفت.

یانی همچنین مدتها با خانم هنرمندی بنام (Linda Evans) همکاری صمیمی داشت.لیندا تا سال 1998 تهیه کننده ارشد کنسرت های یانی بود.او یک هنر پیشه ی معروف آمریکایی بود.آنها در آن زمان با یکدیگر نامزد بودند.

 
(2000-2002) If I Could Tell You

یانی در سال 2000 به آمریکا نقل مکان کرد و در سواحل فلوریدا ساکن شد.او در آنجا استودیوی خانگی خود را طراحی کرد و سرمایه گذاری جدید خود را با آلبومی بنام (If I Could Tell You) شروع کرد.
این آلبوم با کارهای قبلی او فرق میکرد چون تمام تنظیمات آن را خودش به انجام رساند.ساخت این آلبوم متفاوت با کارهای قبلی اون نشانگر تغییرات در زندگی شخصی یانی بود.اثری متفاوت که تأثیر عمیق فرهنگ های مختلف جهان بخصوص شرق در یانی محسوس بود.
همچنین در مراسم افتتاحیه جام جهانی فوتبال سال 2002 در سئول کره هم آهنگهای Standing In Motion و Santorini در فضای استادیوم پخش شد.
یانی می گوید:هدف من ارتباط با احساسات مردم هست.موزیک اشاره به دور امیدواری است و تماسی است روی شنونده.
موسیقی یانی قالبأ به عنوان عصر جدید (New Age) توصیف می شود اما خود او ترجیح می دهد از اصطلاح موسیقی معاصر کاربردی استفاده کند. (Contemporary Instrumental Music)

 
(2003-2006)Yanni Live-Ethnicity

در ماه فوریه سال 2003 آلبومی متفاوت و پر تنوع به نام Ethnicity روانه بازار شد و یانی احاطه و قدرت خودش را در انواع مختلف موسیقی به دنیا ثابت کرد.در این آلبوم که شامل مجموعه ای از سازهای مختلف از جمله Didgeridoo از استرالیا،Bagpipes از اسکاتلند، Duduk از ارمنستان،ویولن سلتیک و همچنین به عنوان یک تنوع از صدای انسان به صورت انفرادی و خواننده های جدید نسبت به کارهای قبلی اش نوعی تفاوت آشکار از لحاظ موسیقی با شعر در آهنگهایش ایجاد کرد.

او همچنین در این سال کتابی به نام Yanni In Words را منتشر کرد که در آن به شرح حال زندگی خود میپردازد. این کتاب خاطرات شامل اطلاعات مربوط به دوران کودکی یانی در یونان،سال های تحصیلی در ایالت مینه سوتا،موفقیت او به عنوان یک هنرمند موسیقی بین المللی با اکتشافات خود،رابطه 9 ساله با لیندا ایوانز بازیگر است.

یانی پس از انتشار این کتاب و آلبوم جدیدش تور 2 ساله خود را پس از 5 سال در آمریکای شمالی آغاز کرد.برای اولین بار یانی در آهنگی به نام Never Too Late در همین آلبوم خوانندگی کرد و حتی در کنسرتها اجرا شد.

همچنین در ماه می سال 2004 از سوی دانشگاه مینه سوتا مدرک دکترای ادبیات انسانی به یانی اعطا گردید.
 

 

از بین صدها کنسرت اجرا شده در آن 2 سال اولین کنسرت سال 2004 لاس وگاس به صورت ویدیو و آلبوم در سال 2006 با افکت ها و ادیت هایی که از سوی یانی در استدیوی خانگی اش به انجام رسیده بود منتشر شد که بهترین و حرفه ای ترین نوازندگان دنیا یانی را همراهی کرده بودند.
 

(2007-2010)Yanni Voices_Yanni Mexicanisimo
یانی در سال 2007 پروژه ای به نام Yanni Voices را شروع کرد که بسیار در آن متفاوت ظاهر شد.او در این مورد گفت من همیشه موسیقی بدون کلامم را حفظ خواهم کرد اما در حال حاظر تلاش میکنم برای گسترش افق دید و باز کردن درب به برخی از استعدادهای فوق العاده که صدا و ترانه هست در کار من باشد.

او این پروژه را با شخصی به نام ریک ویک که تهیه کننده مشهور و ترانه سرا است سرمایه گذاری کرد.در این طرح آنها از 4 خواننده دعوت به همکاری کردند که 2 خواننده زن و 2 خواننده مرد را شامل می شد. (نیتان پاشکو - کلوی لاوری - اندر تامس - لزلی میلز)

یانی در این برنامه از موسیقی و سبکهای مختلفی استفاده کرد که شامل 2 آلبوم شد که در سال 2009 به بازار عرضه شد.آهنگهایی به زبان انگلیسی،اسپانیایی،ایتالیا یی.

اولین کنسرت ویژه این پروژه در شهر آکاپولکو مکزیک در 4 شب اجرا شد. اولین ویدیوی انتشار یافته از این کنسرت از سوی شبکه PBS بود که پرفروش ترین لیست هفته اول آن در سایت آمازون شد.

 

یانی درباره مسیر جدید خود میگوید:من به دنبال مرحله بعد از تکامل هستم.پس از سال ها اختصاص داده شده به این هنر احساس تعهد به حفظ آن و یا در حداقل نگه داشتم خودم در حال توسعه هستم.هیچ قوانینی وجود ندارد و این بسیار هیجان انگیز است.ما قصد داریم مردم رو شگفت زده کنیم و در حال حاضر بهترین زمان از زندگی من هست.
یانی با ایمان و اشتیاق همیشگی خود در سپتامبر 2010 تور دیگری برگزار کرد که کنسرت ها در آمریکای جنوبی اجرا شدند و تا ماه می 2011 نیز ادامه دارد.از جمله: شیلی ، آرژانتین ، برزیل ، جمهوری دومنیکن ، مکزیک ، کانادا ، فلوریدا و ...

همزمان با این تور انتشار آلبوم Yanni Mexicanisimo بود که 18 اکتبر 2010 منتشر شد و برای ادای احترام به مکزیک،ترکیبی از موسیقی مکزیکی با سبک اختصاصی یانی برنامه ریزی شده بود.
یانی در حال حاضر در فلوریدا اقامت دارد و در حال آماده کردن آلبوم سال 2011 میباشد.
 

برگرفته از سایت: yanni-iran.com

کلمات کلیدی: 
تصاویر پیوست: 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان
مشاوره و اخذ استاد راهنما

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 25637
  • بازدید دیروز: 73344

افراد آنلاین:

205

اکنون ساعت   9:38 am به وقت تهران میباشد.

امروز: يكشنبه 26 ارديبهشت 1400

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان