. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

شبکه مغزها پایان کار اینترنت است؟

PDF version
کل آرا: 749
دسته بندی: 
ظاهرا شکل‌گیری پدیده شبکه مغزها یا برین‌نت (Brain net) نشان می‌دهد که دیگر اینترنت جایگاهی میان آدمیان نخواهد داشت و این به معنی پایان کار اینترنت است!

ظاهرا شکل‌گیری پدیده شبکه مغزها یا برین‌نت (Brain net) نشان می‌دهد که دیگر اینترنت جایگاهی میان آدمیان نخواهد داشت و این به معنی پایان کار اینترنت است!

دکتر میچیو کاکو (Dr.Michio Kaku) متولد 24 ژانویه 1947 در کالیفرنیا است. در واقع او یک فیزیکدان مشهور آمریکایی- ژاپنی است. او از نظریه‌پردازان بزرگ فیزیک کنونی جهان است. دکتر کاکو از بنیانگذاران "نظریه ریسمان" است. او کتاب‌های درسی در زمینه نظریه ریسمان و نظریه کوانتومی میدان دارد.

هم اکنون او استاد دانشگاه سیتی کالج نیویورک است. طرفدار محیط زیست و از مخالفان به کارگیری انرژی هسته‌ای شکافت است. همچنین یکی از حامیان اجرای پروژه جستجوی هوش فرازمینی دانشگاه سیتی است.

معروف‌ترین کتاب این فیزیکدان، "فیزیک غیرممکن‌ها" نام دارد که در میان پرفروش‌ترین کتاب‌های علمی قرار گرفته است. نکته دیگر این است که دکتر میچیو کاکو به طرز شگفت‌انگیزی در بیان مفاهیم بسیار دشوار و پیچیده علمی به زبانی ساده مهارت دارد.

به باور داین دانشمند، سرنوشت بشر به سادگی می‌تواند برپایه یک مدل توسعه توضیح داده شود. بر اساس این مدل، انسان در طول تکامل خود چهار مرحله تمدن را پشت سر می‌گذارد؛

"اولین تمدن نوع صفر است که در آن، انسان می‌تواند برپایه سطح فناوری گام‌هایی به عقب یا جلو بردارد.

دومین تمدن نوع ۱یا اول است که به اعتقاد این دانشمند آینده نزدیک بشریت است. در این مدل ما در مرحله گذار از نوع صفر به نوع یک هستیم که از نشانه‌های آن می‌توان به فرهنگ جهانی شده، منابع جدید انرژی در حال توسعه و ... اشاره کرد.

بعد از آن تمدن نوع ۲ است. که در آن یک خیز واقعی کیفیت رخ می‌دهد. به گفته این دانشمند، یک تمدن نوع ۲ به صورت مجازی کاملاً جاودانه و نامیرا است. بنابراین در این تمدن هیچ چیز از بین نمی‌رود.

و در آخر تمدن نوع ۳ است که در آن انسان بر تمام قوانین فیزیک و در نتیجه کنترل بر فضا و بر انرژی حاصل از هزاران ستاره تسلط دارد. او کهکشان را بدون مشکل کاوش می‌کند و سیارات را با استفاده از ربات‌های هوشمند می‌بیند و می‌تواند با سرعت زیاد سفرهای فضایی انجام دهد و...".

این فیزیکدان درباره موضوعات مختلفی از جمله ارتباط مغز با مغز یا همان "برین نت" انجام داده است که بسیار مورد توجه محافل علمی قرار گرفته است.

دکتر کاکو در بخشی از سخنان خود می‌گوید؛ این امکان وجود دارد، روزی بتوانیم ارتباطات را به واسطه مغز با مغز انجام دهیم و تکنولوژیd که این امکان را برای افراد فراهم خواهد کرد برین نت است که جایگزین فناوریاینترنت در آینده خواهد بود.

از نظر این دانشمند زمان افول اینترنت بسیار نزدیک است و فناوری برتری جایگزین آن خواهد شد. او در این باره می‌گوید؛ شکی وجود ندارد که اینترنت چیزی به نام سیاره هوشمند خلق کرد به گونه‌ای که سراسر زمین تبدیل به اتصال یا ارتباط شبکه‌ای شد. شبکه‌ای که در آن موجودات هوشمند با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند.

 این تنها گام اول بود. چرا که حال باور بر این است که nv آینده نزدیک اینترنت اصل و محوریت نخواهد داشت ، بلکه این "برین نت" است که شبکه‌های ارتباطی و تکنولوژی جهان ما را دگرگون خواهد کرد.

انسان عصر حاqv، اکنون در نقطه‌ای است که می‌تواند کامپیوترها را به مغز‌های آدمیان متصل کند و هر آنچه که در اندیشه آنان هست را به صفحه ظهور در آورد.

میچیو کاکو در ادامه می‌گوید: من چند هفته پیش در دانشگاه برکلی بودم، جایی که به چشم خود اثبات این مسئله را دیدم. یعنی ما واقعاً می‌توانیم فیلمی از افکار شما تهیه کرده و نشان دهیم. هر چند در حال حاضر، این فیلم‌ها کامل و دقیق نیستند. اما اجرایی هستند و من نمایشی از آن را در آزمایشگاه برکلی دیدم. آزمایشگاهی که شما می‌توانید در آن؛ آنچه که مردم فکر می‌کنند را در یک صفحه نمایش مشاهده کنید و این فوق‌العاده است. آزمایش به وسیله یک کلاه آزمایشگاهی که توسط الکترود‌ها یا سنسورهای اگو (EEG) به مغز فرد وصل شده است، انجام شد. به عبارتی این سنسورهای اگو؛ اندیشه و افکار شما را بر روی صفحه نمایش ترجمه کرده و نشان می‌دادند. با توجه به این آزمایش hdk امکان بسیار است که روزی بتوان ارتباط مغز با مغز را فراهم کرد. تکنولوژی که به ما امکان ارتباط "برین نت" را می‌دهد.

تعدادی از نورولوژیست‌های پیشرو در انجام این آزمایش‌ها به طور جدی این مسئله را طرح می‌کنند که "برین نت" جایگزین اینترنت در آینده نزدیک خواهد بود. تکنولوژی که انسان به وسیله آن، نه تنها اطلاعات را با تایپ کردن و... منتقل می‌کند، بلکه می‌تواند، هیجانات و احساسات خود را هم زمان انتقال دهد. چرا که آنها نیز بخش جدایی ناپذیر اندیشه و افکارهای آدمی هستند.

حال فراتر از آن چه چیزی وجود خواهد داشت؟ شاید فراتر از آن یک دنیای علمی‌تخیلی را متصور شوید، اما این دنیای علمی‌تخیلی به ما تکنولوژی "اسکای نت"، (Sky net)را ارائه داده است. اسکای نت یک سیستم عامللینوکس است. در واقع، طراحان این فناوری برای ساخت آن از یک نسخه لینوکس، یک اینترنت موبایل 3G، جی‌پی‌اس و دو کارت شبکه وا‌ی‌فای استفاده کرده‌اند.

اسکای نت برای یافتن و هک کردن شبکه‌های بی‌سیم خانگی طراحی شده است. این فناوری درنقش یک پرنده کوچک جاسوس است و بدون جلب توجه به خانه شما نزدیک شده و شبکه وای‌فای را هک می‌کند و داخل کامپیوترهای شما می‌شود و بعد از آن خراب‌کاری شروع می‌شود. مزیت بزرگ این فناوری هم این است که دیگر از طریق اینترنت نمی‌توان هکر را ردیابی کرد! و این است که همچنان دنیای ارتباطات فراتر از آنچه تصور می‌شود، پیش می‌رود... به عبارتی در حال دور زدن اینترنت است.

در چنین شرایطی بسیاری از دانشمندان و مهندسان فناوری دچار این دغدغه و اندیشه شده‌اند که ممکن است روزی اینترنت این دست‌ساز بشر دست‌خوش احساسات شده و فکر کند که انسان‌ها سر راهش قرار دارند و به شکل‌هایی که در فیلم‌های تخیلی ترمیناتور و یا ... دیده‌اید، بخواهد به حساب این مزاحم‌ها را برسد.

اما من این‌طور فکر نمی‌کنم. به نظر من اینترنت راهی است که با آن ذهن‌های ما آدم‌ها می‌توانند با هم ارتباط برقرار کنند. من در اینترنت خودآگاهی نمی‌بینم. هرچند ممکن است برخی بگویند که درباره بعضی از انواع آگاهی جمعی که به عنوان یک پدیده آشکار در اینترنت در حال طلوع است، چه می‌گویی؟

به نظر من سخنان بی‌ربط در این باره فراوان است و همچنین حرف‌های قشنگ هم زیاد است. شاید بله و شاید هم نه! اما این فکر خالص در زمان حاضر است . ما حتی در آزمایشگاه‌های پیشرفته با بهترین ابزارها و آخرین دست‌اوردها در زمینه هوش مصنوعی، نمی‌توانیم کامپیوتری یا روباتی بسازیم که خودآگاهی داشته باشد.

خوب توجه کنید! یکی از پیشرفته‌ترین کامپیوترهای عصر ما به نام واتسون، محصول شرکت IBM است که به تازگی دو انسان نابغه را در یک مسابقه تلویزیونی آمریکا با نام جئوپاردی شکست داد.

تنها با اجرای این برنامه آه از نهاد بسیاری از دانشمندان بر آمد و گفتند؛ وای، پایان نزدیک است. روبات‌ها ما را کنترل خواهند کرد و مانند کاری که ما با حیوانات می‌کنیم؛ آنها هم ما را در باغ وحش‌ها خواهند گذاشت و برای ما بادام زمینی پرت خواهند کرد و مجبورمان می‌کنند تا در پشت میل‌های ادا در بیاوریم و...کاری که ما با خرس‌ها می‌کنیم.

اما آنها یک نکته را در نظر نگرفتند. اینکه، مهم نیست واتسون این هوش مصنوعی چقدر سریع است، ولی او آنقدر احمق است که نمی‌توانید به او تبریک بگویید. شما نمی‌توانید بروید سمت واتسون، بادست بزنید روی ترانزیستورش و بگویید "هی پسر چه عالی! تو دو انسان را دربرنامه تلویزیونی شکست دادی؟ و یا اینکه بگویند؛ تو تاریخ رو ساختی، بیا برای این موفقیت تو جشن بگیریم! و...

می‌دانید که واتسون یک ماشین حساب ترکیبی است. یک ماشین حساب خیلی پیچیده دست ساز انسان که میلیاردها بار سریع‌تر جمع، ضرب و ترکیب انجام می‌دهد، اما فقط همین و بس.

واتسون چیزی است که سیستم هوشمند برتر نامیده می‌شود. سیستمی که با ورودی‌ها وخروجی‌های مشخص و تعریف شده ‌سروکار دارد. شما هم بارها با یک سیستم هوشمند صحبت کرده و می‌کنید. هر زمان که تلفن را بر می‌دارید و تلفن گویا به شما می‌گوید؛ "لطفاً دکمه یک را فشار دهید یا لطفاً عدد دو را برای انتخاب بعدی فشار دهید و..." این یک سیستم هوشمند گویا است و بس.

در واقع، چنین سیستمی یک ماشین حساب پیچیده است که به نظر می‌رسد فکر می‌کند، اما در حقیقت این‌طور نیست. آنها تنها از یک منطق تعریف شده و یا برنامه پیش نوشته ‌استفاده می‌کنند که مثلا اگر یک را فشار دهید، می‌روید آنجا، اگر دو را فشار دهید، می‌روید به جای دیگر و... این دقیقا همان واتسون است البته در یک سطح بسیار بسیار پیچیده تر و ظریف‌تر.

بنابراین من شخصاً فکر نمی‌کنم لازم باشد ما نگران این باشیم که اینترنت دست‌خوش احساسات یا اینکه تبدیل به هیولای بلای جان آدم‌ها شود! بلکه باید به آینده نوع بشر با پیشرفت این تکنولوژی‌ها خوش بین بود.

  • Washington و bigthink

 

 

لینک منبع

کلمات کلیدی: 
تصاویر پیوست: 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما
و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 66625
  • بازدید دیروز: 71706

افراد آنلاین:

273

اکنون ساعت   10:46 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: چهارشنبه 22 ارديبهشت 1400

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان