. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

شبیه سازی خروج روح از جسم و گشتن دور اتاق توسط دانشمندان

PDF version
کل آرا: 1696
دسته بندی: 
دانشمندان علوم اعصاب Neuroscientists از مؤسسه ی کارولینسکا Karolinska در سوئد، موفق شدند که تجربه از "جسم خارج شدن" را در 15 داوطلب سالم به انجام برسانند. که بسیار ساده تر از آن بود که به نظر می آید.

شبیه سازی خروج روح از جسم و گشتن دور اتاق توسط دانشمندان
 

 

دانشمندان علوم اعصاب Neuroscientists از مؤسسه ی کارولینسکا Karolinska در سوئد، موفق شدند که تجربه از "جسم خارج شدن" را در 15 داوطلب سالم به انجام برسانند. که بسیار ساده تر از آن بود که به نظر می آید. 

اساساً شرکت کنندگان گول این را می خورند که: این بدن فیزیکی خود شخص است که تصاویر دور تا دور اتاق را می بیند و تجربه می کند. تحقیقات نشان می دهد که این فرآیند در "فعالیت مغزی" داوطلبان که به درک مکان واکنش نشان می دهد، کشف و رمز گشایی شده است.


 

برپا کردن این آزمایش بسیار ساده بود. هر آزمایش شونده، یک کلاهک با صفحه ی نمایشگر بر سر می گذارد و در MRI قرار داده می شود. تصویری که به صفحه ارسال می شود، زاویه ی دید شخص اول را که با اشخاص غریبه در اتاق است، به نمایش می گذارد.

مانند: عکس بالا. 

ولی این برای داشتن حس این که از بدن خود خارج شده اید، کافی نیست. برای فریفتن حسگرهای مکان سنج مغز، کافی بود تا هم زمان همان قسمت از بدن، داوطلب لمس شود، که در تصویر، بدن شخص غریبه لمس می شود.

مطابق گفته ی پژوهشگران، فقط 15 ثانیه لازم بود، تا داوطلبان "احساس بودن در آن سوی اتاق را عملاً حس کنند." تنها نتیجه ای که مغز از ترکیب رویت تصویر و حس لمس شدن می گیرد، بودن درون بدن شخص غریبه ی داخل اتاق است. این نشانگر این است که یک سئوال ساده ای، که کجا هستید؟ به این اندازه می تواند حساس و پیچیده باشد. 

لازم است بدانید که سال پیش، کشف نقش شبکه ی سلولی مرتبط با مکان، "جایزه ی نوبل" در زمینه ی پزشکی را به ارمغان داشت.هدف استفاده از MRI در این آزمایش، تحت نظر داشتن فعالیت ناحیه ای از مغز که در موقعیت شناسی نقش دارد، بود. محققان با در نظر گرفتن هیپوکامپوس hippocampus (قسمتی از مغز که وظیفه ی تعیین "مکان" را بر عهده دارد) این مکان را به دست آوردند تا تشخیص دهند، چه موقعی مغز، ارتباط مابین وضعیت جسمانی و بدن شخص غریبه را شروع می کند؟ 

این به ما می گوید که عملکرد سلول های تشخیص مکان در مغز بیشتر از این که فکر می کردیم، به درک مکان و موقعیت بستگی دارد، و این که حقیقت مجازی را دست کم نگیریم. 

منبع : کوی دانش 
باز نشر : سایت علمی نخبگان جوان

 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان
مشاوره و اخذ استاد راهنما

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 29984
  • بازدید دیروز: 73342

افراد آنلاین:

662

اکنون ساعت   9:53 am به وقت تهران میباشد.

امروز: سه شنبه 21 ارديبهشت 1400

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان