. .

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

شناخت مزیت‌های سرزمینی لازمه راهبری رویدادهای کارآفرینی در کشور

PDF version
کل آرا: 708
شناخت مزیت‌های سرزمینی لازمه راهبری رویدادهای کارآفرینی در کشور
حسام زندحسامی، مدیر دفتر ارزیابی و نظارت راهبردی معاونت علمی و فناوری، در یازدهمین نشست اشتغال استان خراسان جنوبی که به منظور تدوین برنامه جامع کارآفرینی این استان برگزار شد، عنوان کرد: استان‌ها در مسیر کارآفرینی نباید به مدل پایتخت متکی باشند، بلکه می‌بایست با توجه به ظرفیت‌ها و مزیت‌های سرزمینی خود، به کارآفرینی و به ویژه کارآفرینی فناورانه توجه قرار داشته باشند. زندحسامی، با تاکید براین‌که استان‌ها به ظرفیت‌ها و مزیت‌های خود توجه کرده و از تکرار مسیر پایتخیت در توسعه آفرینی خودداری نمایند عنوان کرد: طبیعتا استانی همچون خراسان شمالی می‌بایست به ظرفیت‌های بسیار خوبی که در کشاورزی، گردشگردی و صنایع دستی دارد، تمرکز کرده و این مزیت‌ها را در مسیر کارآفرینی شکوفا کند.

مدیر دفتر ارزیابی و نظارت راهبردی معاونت علمی و فناوری، گفت: استان‌ها می‌بایست تمام ظرفیت‌های خود را شناسایی کرده و بر مبنای این ظرفیت‌ها به دنبال ارایه برنامه جامع کارآفرینی باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، حسام زندحسامی، مدیر دفتر ارزیابی و نظارت راهبردی معاونت علمی و فناوری، در یازدهمین نشست اشتغال استان خراسان جنوبی که به منظور تدوین برنامه جامع کارآفرینی این استان برگزار شد، عنوان کرد: استان‌ها در مسیر کارآفرینی نباید به مدل پایتخت متکی باشند، بلکه می‌بایست با توجه به ظرفیت‌ها و مزیت‌های سرزمینی خود، به کارآفرینی و به ویژه کارآفرینی فناورانه توجه قرار داشته باشند.

زندحسامی، با تاکید براین‌که استان‌ها به ظرفیت‌ها و مزیت‌های خود توجه کرده و از تکرار مسیر پایتخیت در توسعه آفرینی خودداری نمایند عنوان کرد: طبیعتا استانی همچون خراسان شمالی می‌بایست به ظرفیت‌های بسیار خوبی که در کشاورزی، گردشگردی و صنایع دستی دارد، تمرکز کرده و این مزیت‌ها را در مسیر کارآفرینی شکوفا کند.

مدیر دفتر ارزیابی و نظارت راهبردی معاونت علمی و فناوری، با اشاره به وجود انجمن فن‌آفرینی در تمامی استان‌های کشور، بر لزوم شناسایی ظرفیت‌های استانی در گام نخست و سپس حرکت به سوی کارآفرینی فناورانه، تاکید کرد و افزود: استان‌ها برای اجرای طرح جامع کارآفرینی به موضوع ایجاد زیست بوم کارآفرینی توجه بیشتری کنند و با این رویکرد به دنبال ارایه برنامه جامع کارآفرینی باشند.
کارآفرینی واقعی نیازمند سازوکار واقعی است.

مدیر دفتر ارزیابی و نظارت راهبردی معاونت علمی و فناوری، حرکت صرف پارک‌های علم و فناوری و مراکز توسعه کارآفرینی به سوی کسب‌وکارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات، امری نگران کننده دانست و ابراز کرد: اقداماتی از قبیل برگزاری رویداد استارت‌آپ و نشست‌ها کارآفرینی، در امر فرهنگ‌سازی کارآفرینی مفید و اثرگذار هستند، اما برای خلق ایده ها و تبدیل شدن آنها به کسب و کار موفق، نیازمند سازوکار جدی و راهبردی هستیم.

مدیر دفتر ارزیابی و نظارت راهبردی معاونت علمی و فناوری در پایان گفت: تلاش دولت در سال‌های اخیر بر این بوده است که با کاهش تمرکز فعالیت های اقتصادی و به ویژه دانش بنیان در تهران، سهم کارآفرینی فناورانه شهرستانها و به ویژه مناطق مرزی کشور را در اقتصاد دانش بنیان افزایش دهد و توانمندی‌های ویژه هر منطقه شکوفا شود. نتیجه این سیاستگذاری ضمن افزایش نرخ شرکت های دانش بنیان، سهم شهرستان ها از 9درصد به24درصد افزایش پیدا کرده است.

وی با بیان این‌که تجربه موجود در ایران نشان می دهد که متاسفانه عمر مفید ایجاد شرکت ها بیشتر از 4 سال نیست بنابراین باید نگاه ویژه‌ای به حوزه فن آفرینی در مقوله کارآفرینی داشت. خاطر نشان کرد: معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری در راستای فن آفرینی می‌تواند از استان‌هایی که در این مسیر حرکت کنند حمایت بیشتری داشته باشد.

لزوم حرکت تمامی استان‌ها به سوی توسعه کارآفرینی فناورانه

زندحسامی از تلاش مسئولان خراسان شمالی در ورود به مسیر کارآفرینی قدردانی کرد و افزود: خوشبختانه خراسان شمالی پیشگام در طرح جامع توسعه کارآفرینی شده و با حمایت‌های خوبی که مسئولین انجام داده اند ، همسویی و همدلی ویژه ای در استان ایجاد شده است.

وی با تاکید بر ضرورت حرکت دیگر استان‌های کشور در مسیر توسعه کارآفرینی با رویکرد فناوفرینی با در نظر گرفتن ظرفیت ها و آمایش سرزمینی، بیان کرد: باید تلاش کنیم تا فرهنگ توسعه کارآفرینی با نگاه به مشاغل فناورانه نهادینه شود به طوری که استان ها به جای حرکت به سوی مشاغل کوچک و خرد، به کارآفرینی فناورانه توجهی جدی‌تر داشته باشند.

 

منبع: بنیاد ملی نخبگان

باز نشر: سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان
مشاوره و اخذ استاد راهنما

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 26304
  • بازدید دیروز: 73344

افراد آنلاین:

212

اکنون ساعت   9:54 am به وقت تهران میباشد.

امروز: يكشنبه 26 ارديبهشت 1400

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان