. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

غول کیهانی در حال بلعیدن ستارگان

PDF version
کل آرا: 189
دسته بندی: 
تلسکوپ بزرگ VLT تصویری جدید و واضح از “گویچه های دنباله دار CG4″ ثبت کرد
ستاره شناسان با استفاده از “مجموعه تلسکوپ بزرگVLT” تصویری جدید از گرد و غباری در راه شیری به ثبت رساندند که همانند یک غول کیهانی در حال بلعیدن ستارگان اطرافش است.

ستاره شناسان با استفاده از “مجموعه تلسکوپ بزرگVLT” تصویری جدید از گرد و غباری در راه شیری به ثبت رساندند که همانند یک غول کیهانی در حال بلعیدن ستارگان اطرافش است.

این سحابی کروی در واقع یک باد کیهانی با نام گویچه های دنباله دارCG4 یا (Cometary Globule CG4) میباشد که گاز و غبارش را در فضا پخش کرده است. این گرد و غبار که در صورت فلکی کشتیدم (Puppis) واقع شده، حدود ۱۳۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد و ۱٫۵ سال نوری قطر و حدود ۸ سال نوری طول دارد که توسط ابرهای عظیم و مواد یونیزه شده یداغ، احاطه شده است. بخش بالایی این گویچه ها از ابرهای ضخیم و غباری تشکیل شده اند که بدلیل تابش نور ستارگان نزدیک، چنین روشن دیده می شوند. تابش بادهای ستاره ها به تدریج باعث از بین رفتن و پراکندگی بخش بالایی این غبار خواهند شد. با این حال، ابرهای گرد و غبار CG4 هنوز هم حاوی گازهایی هستند که می توانند فعالانه ستاره های جدید را در این سحابی تشکیل دهند.در ویدئوی زیر می توانید موقعیت این سحابی را مشاهده کنید:
 
دانلود ویدئو با حجم ۷ مگابایت
گویچه های دنباله دار CG۴ بسیار کم نور هستند و شناسایی آن برای تلسکوپ های معمولی بسیار دشوار است. ستاره شناسان هنوز به درستی نمی دانند این گویچه ها چرا چنین اشکال عجیب و غریبی پیدا کرده اند، اما دو نظریه متفاوت از سوی آنها اعلام شده است، نظریه اول می گوید، سحابی کروی فرم غیر معمول خود را بدلیل تاثیر یک انفجار ابرنواختری از دست داده و چنین شکل جدیدی پیدا کرده است. نظریه دیگر، پیدایش گویچه ها را توسط بادهای ستاره ای و پرتوهای یونیزه شده ستارگان عظیم رده ی OBمی داند.پیش از این با استفاده از ابزارهای بسیار قدرتمند فضایی، تصاویری از این منطقه ثبت شده بود، اما تصویر جدید شفافیت بالاتری نسبت به تصاویر پیشین دارد. طرح جمع آوری عکس های گرفته شده اجرام کیهانی توسط تلسکوپ هایی بزرگ از قبیل VLT به منظور اهداف، علمی و آموزشی در کلاس های درس و نیز برای استفاده عموم انجام شده است.

منبع : بیگ بنگ

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان
مشاوره و اخذ استاد راهنما

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 63959
  • بازدید دیروز: 71706

افراد آنلاین:

243

اکنون ساعت   9:58 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: چهارشنبه 22 ارديبهشت 1400

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان