. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

فاجعه ای خاموش در ایران به نام ایدز

PDF version
کل آرا: 295
دسته بندی: 
حال شاید سوال اینجا باشد که موج سوم بیماری ایدز چیست؟ شاید بسیاری از افراد فکر کنند که موج سوم این بیماری مربوط به افزایش شمار مبتلایان به این بیماری باشد؛ اما اشتباه است. موج سوم بیماری ایدز به معنی کاهش مبتلایان جدید به ویروس اچ ای وی اما همراه با بالا رفتن سهم انتقال این بیماری از طریق ارتباط جنسی است.

از اردیبهشت سال 91 بود که زنگ خطر آغاز موج سوم بیماری ایدز در ایران به صدا در آمد و به زنان هشدار داد که

 این موج به سمت آنها در حرکت است.

 

حال شاید سوال اینجا باشد که موج سوم بیماری ایدز چیست؟ شاید بسیاری از افراد فکر کنند که موج سوم این بیماری مربوط به افزایش شمار مبتلایان به این بیماری باشد؛ اما اشتباه است. موج سوم بیماری ایدز به معنی کاهش مبتلایان جدید به ویروس اچ ای وی اما همراه با بالا رفتن سهم انتقال این بیماری از طریق ارتباط جنسی است.

 

بر طبق آمارهای جمع آوری شده از دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور نشان می دهد که تعداد موارد جدید ابتلا به HIV رو به کاهش است ولی سهم انتقال جنسی در موارد جدید بروز بیماری در حال افزایش است به گونه ای که در سال 89 ، 329 مورد ثبت شده ابتلا به HIV از طریق ارتباط جنسی محافظت نشده در کشور داشته ایم، که این امر نشان دهنده خطر آغاز موج سوم بیماری ایدز در کشور است.

 

اگرچه خطر آغاز موج سوم بیماری ایدز از سال های پیش توسط مراکز تحقیقاتی هشدار داده شده بود اما اردیبهشت امسال بود که وزارت بهداشت نیز با انتشار آماری از بیماران ایدزی و مبتلایان به اچ ای وی بر درستی این ادعا صحه گذاشت.

 

عباس صداقت، رییس اداره ایدز وزارت بهداشت در اردیبهشت ماه سال جاری آمار مبتلایان به HIV/AIDS در کشور را تا اول دی ۹۲، مجموعاً ۲۷ هزار و ۴۱۶ نفر افراد عنوان کرد که از این میزان ۸۹ درصد آنان مرد و ۱۱ درصدشان زن هستند.

 

وی همچنین با مقایسه آمار علل ابتلا به ایدز در سال 1392 نسبت به مدت مشابه سال 1391 اعلام کرد: "در سال 92، اعتیاد تزریقی 52‌درصد، برقراری روابط جنسی 33‌درصد و انتقال از مادر مبتلا به کودک 4/3درصد علل ابتلای افراد به ایدز را تشکیل داده است. در 6/11درصد از موارد شناسایی‌شده در این سال راه انتقال نامشخص بوده و هیچ مورد جدید ابتلا از راه خون و فرآورده‌های خونی گزارش نشده است. همچنین 4/74‌درصد موارد شناسایی‌شده در این سال را مردان و 6/25‌درصد را زنان تشکیل داده اند."

 

اگرچه عباس صداقت، رئیس اداره ایدز پیش از این نیز آغاز موج سوم ابتلای ایدز در ایران را هشدار داده بود اما این بار آمار مبتلایان به ایدز دلالت بر رویارویی با معضل جدیدی دارد. معضلی که از هم پیمایی موج دوم و سوم بیماری ایدز در ایران حکایت دارد. اعلام این آمار و رشد 33‌درصدی انتقال ایدز از طریق روابط کنترل‌نشده جنسی در حالی نگرانی‌ها برای پیشروی انتقال ایدز از طریق روابط جنسی را افزایش می‌دهد که می‌توان گفت موج دوم و سوم ایدز همزمان با هم در کشورمان در حال پیشروی است.

 

موج دوم ایدز به افزایش تعداد مبتلایان به ایدز از طریق مصرف سرنگ‌های آلوده اطلاق می‌شود که از اواخر دهه 70 تا اواسط دهه 80 پیشروی بالایی داشت و پس از آن در اواخر دهه 80 تا حدودی کنترل شد، اما هنوز به‌کلی کنترل نشده و سالانه بیش از 52‌درصد از مبتلایان به ایدز از این طریق مبتلا می‌شوند. از طرف دیگر، موج سوم ایدز به افزایش تعداد ابتلا به این بیماری از طریق روابط جنسی کنترل‌نشده اطلاق می‌شود که یک نگرانی جهانی و مهم‌ترین علل ابتلا به ایدز در کشور‌های جهان سوم است که از اوایل دهه 80 در ایران پیشی گرفت و تاکنون ادامه دارد. بر همین اساس آمار‌های رسمی اعلام‌شده، نشان می‌دهد متاسفانه موج دوم و سوم ایدز در کشور همپای هم همچنان در حال پیشروی هستند.

 

این نگرانی ها در رابطه با گسترش اچ ای وی و ایدز در ایران در حالی است که آمارها زنگ خطرهای دیگری را نیز در ارتباط با این بیماری به صدا در آورده اند.

 

در زمانی که کارشناسان، مسئولان وقت را نسبت به پیشروی موج سوم و دوم بیماری ایدز به طور همزمان هشدار می دهند، آمارها از افزایش HIV در افراد ۱۲ تا ۲۴ سال حکایت دارد.

 

آمار کاهش سن مبتلایان به ایدز و اچ آی وی در حالی است که مسئولان و کارشناسان اجتماعی نیز از سوی دیگر از تغییر الگوهای مصرف مواد مخدر در کشور به سمت الگوهای پُرخطر و کاهش سن اعتیاد و گسترش آن در بین جوانان و زنان خبر می دهند.

 

از سویی دیگر اما آمارها نشان می دهد که سن بلوغ جنسی در بین دختران و پسران رو به کاهش است.

 

حجت الاسلام و المسلیمن اسماعیل کارگر، مسئول تربیت و آموزش سپاه شهرضا در این باره گفته است:کاهش سن بلوغ دختران به زیر 8 سال و در پسران به زیر 10 سال فاجعه تربیتی امروز جامعه ما است که مخاطرات زیادی را در آینده در بر خواهد داشت.

 

با این وجود می توان گفت که موج سوم ابتلا به ایدز (ابتلا از طریق روابط جنسی) و موج دوم (ابتلا از طریق تزریق مشترک) رابطه نزدیکی با آمارهایی دارد که در خصوص کاهش سن اعتیاد، افزایش اعتیاد در میان زنان، کاهش سن بلوغ در میان دختران و پسران، افزایش روابط نامشروع در ایران و افزایش آمار اعتیاد دارد.

 

با این تفاسیر اما در این میان لازم است از افرادی یاد کرد که به دلایلی از ابتلای خود به این بیماری اطلاع ندارند. بر طبق آمار همچنین در خوشبینانه‌ترین حالت حدود 50 هزار نفر از وضعیت ابتلای خود به HIV اطلاع ندارند که چنانچه با افراد دیگر در تماس باشند نیز در سال‌های آتی کشور با رشد فزاینده آمار مبتلایان به این بیماری روبرو خواهد بود.

 

با این حال باید گفت که ایران در آینده با فاجعه ای خاموش مواجه خواهد بود که شاید یکی از دلایلش فرهنگی باشد.

 

بسیاری از افراد تفاوتی میان ایدز و فرد مبتلا به اچ آی وی یا همان اچ ای وی مثبت قائل نیستد. اگرچه ورود اچ ای وی به بدن، بیماری ایدز را کلید می زند ولی ویروس اچ آی وی قابل پیشگیری و کنترل است.

 

فرهنگ غالب و نگاه جامعه به این بیماران در ایران بسیاری از مبتلایان را در حالی به کام مرگ می کشاند که به راحتی می توان از آن پیشگیری کرد.

منبع:شفاف

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان
مشاوره و اخذ استاد راهنما

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 32395
  • بازدید دیروز: 70049

افراد آنلاین:

222

اکنون ساعت   10:40 am به وقت تهران میباشد.

امروز: پنجشنبه 16 ارديبهشت 1400

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان