. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

محیط‌های کاری غیراستاندارد باعث ناشنوایی می‌شود

PDF version
کل آرا: 345
دسته بندی: 
شاید باور این نکته سخت به نظر بیاید که امروزه بسیاری از مشکلات جسمی افراد به دلیل مواجهه با صداهای بلند است. اما این ماجرا واقعیت دارد و دلیل آن توسعه زندگی شهری و ماشینی است؛ چرا که این نوع از زندگی در معرض قرار گرفتن صداهای بلند را اجتناب‌ناپذیر می‌کند.

محیط‌های کاری غیراستاندارد باعث ناشنوایی می‌شود

 

c02rcxh04ebtsa1842m.jpg

شاید باور این نکته سخت به نظر بیاید که امروزه بسیاری از مشکلات جسمی افراد به دلیل مواجهه با صداهای بلند است. اما این ماجرا واقعیت دارد و دلیل آن توسعه زندگی شهری و ماشینی است؛ چرا که این نوع از زندگی در معرض قرار گرفتن صداهای بلند را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. 

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه فرهیختگان،استرس، اضطراب، اختلال در سیستم گوارشی، افزایش کلسترول، تغییر در فعالیت‌های قلبی، تحریک دهلیز و سیستم شنوایی، کاهش مقاومت الکتریکی عروق و خشونت‌طلبی نتیجه شنیدن صداهای بلند است. با این حال خسرو گورابی، رئیس انجمن شنوایی‌شناسان ایران پیشنهاد می‌کند که بدانیم چه صداهایی برای ما آزاردهنده و مخرب است و در معرض چه صداهایی قرار داریم. دانستن این نکته ضروری است که محدوده شنوایی انسان بین صفر تا 120 دسی‌بل است و فردی شنوایی طبیعی دارد که صداهایی را که در این بازه قرار دارند، بشنود.

برای مثال صدای گفت‌وگوی دو نفر بین 45 تا 55 دسی‌بل، صدای خودروی روشن بین 65 تا 95 دسی‌بل، موتورسیکلت 80 تا 115 دسی‌بل، موسیقی راک 90 تا 120دسی‌بل، صدای موجود در بزرگراه 80 تا 120 دسی‌بل و صدای شلیک اسلحه 120 تا 135 دسی‌بل است. با تمام این توضیحات، استانداردسازی صداها در محیط‌های شغلی و اجتماعی اهمیت بسیار بالایی دارد. در حال حاضر آسیب‌های شنوایی به دلیل استفاده جوانان از وسایل غیراستاندارد صوتی در حال افزایش است، و بسیاری از نوجوانان و جوانان از هندزفری‌هایی استفاده می‌کنند که موجب کم‌شنوایی آنها می‌شود. چیزی که باعث شده است سازمان جهانی بهداشت شعار کاهش صدا با استفاده از وسایل صوتی استاندارد را برگزیند.

به گفته گورابی افراد در محیط‌های کاری هم در معرض آسیب‌های شنوایی هستند. فردی که در محیط کاری خود در نوبت کاری هشت ساعته صداهایی به اندازه 80 دسی‌بل را می‌شنود مشکل خاصی پیدا نمی‌کند، اما اگر همین فرد صداهایی به اندازه 85 دسی‌بل را بشنود، شنوایی او به مرور زمان دچار مشکل خواهد شد. او سه روش کاهش صدا، مدت زمان اشتغال روزانه یا استفاده از محافظ‌های مناسب را راهکارهای موجود برای آسیب نرسیدن به گوش این افراد معرفی می‌کند. اگر به هر دلیل میزان دسی بل اصوات در هنگام کار افزایش یابد به همان میزان باید از ساعات کاری افراد کم شود؛ به‌طوری که اگر این میزان به 100 دسی‌بل برسد ساعات کاری فرد به یک ساعت کاهش یابد، که این رقم درباره کارگرانی که با مته کار می‌کنند به هفت دقیقه می‌رسد.

مناسب‌ترین میزان صداها در محیط‌های کاری متفاوت به گفته رئیس انجمن شنوایی شناسان به این قرار است: «محیط کتابخانه و مکان‌هایی که در آن کار فکری انجام می‌شود، حداکثر 35 دسی‌بل، دفتر کار متمرکز اداری 45 دسی‌بل باشد. دفتر طراحی 55 دسی‌بل، محیط اداری دارای ارباب‌رجوع 55 تا 60 دسی‌بل، محیطی که کار جسمی و فیزیکی انجام می‌شود 60 تا 70 دسی‌بل، محیط‌هایی که کارهای تاسیساتی مانند لوله‌کشی انجام می‌شود حدود 70 دسی‌بل و در کارگاه‌های مکانیکی 75 تا 80 دسی‌بل است.»

با این حال در حال حاضر کارخانه‌هایی در کشور وجود دارد که کارگران آن در مواجهه با صدای بالاتر 120 دسی بل هستند که منجر به کم‌شنوایی کارگران در عرض دوماه می‌شود. کارفرمایان موظفند محیط‌های شغلی نامناسب و غیراستاندارد را مناسب‌سازی کنند. از سوی دیگر دولت نیز موظف است نظارت‌های کافی و الزام‌آور را در این محیط‌های شغلی گسترش دهد.

منبع : سلامت نیوز 
بازنشر: سایت علمی نخبگان جوان

 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما
و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 67488
  • بازدید دیروز: 71706

افراد آنلاین:

311

اکنون ساعت   11:01 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: چهارشنبه 22 ارديبهشت 1400

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان