. .

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

پنجره جمعيتي در ايران، هديه يا وام

PDF version
کل آرا: 1052
دسته بندی: 
بر اساس معياري كه جامعه‌شناسان و اقتصاددانان و آمارشناسان بر روي آن توافق دارند، در صورتي كه ۷۰ درصد جمعيت يك كشور در سنين ۱۵ تا ۶۴ سال باشد «پنجره جمعيتي» و به تعبير اقتصاددانان «هديه جمعيتي» ناميده مي‌شود. آمارهاي ارايه شده از سوي مراكز آمارگيري رسمي نشان مي‌دهد ايران در سال ۱۳۸۵ وارد دريچه جمعيتي شده است كه تا سال ۱۴۲۵ بسته خواهد شد.

سعيدرضا قدرت، كارشناس دفتر شاخص قيمت‌هاي مركز آمار ايران در گزارش خود با عنان «پنجره جمعيتي در ايران، هديه يا وام» نوشته است: «پس از بسته شدن پنجره جمعيتي، جمعيت ايران به سوي پيري مفرط و بي‌سابقه در تاريخ جمعيتي كشور پيش خواهد رفت.
آنچه بايد به آن توجه داشت سالمندي جمعيت است كه در آينده تجربه خواهد شد با توجه به ورود متولدين سال‌هاي ميانه دهه ۶۰ به سنين سالمندي، تجربه سالمندي جمعيت، سريع و اثرگذار خواهد بود. اگر براي جمعيت در سنين طلايي فعاليت، كار مناسب و با چشم‌انداز زمان بازنشستگي مهيا نشود، ورود آنان به سنين سالمندي، كشور را با مشكلات غيرقابل جبراني مواجه خواهد كرد.

تعبير وام جمعيتي، ناظر بر اين معناست كه فرصت استفاده از مرحله پنجره جمعيتي از دست رفته و به چالشي پيش رو تبديل شده است.

جمعيت كشور از ساختار جوان با بيش از ۴۰ درصد جمعيت در سنين صفر – ۱۴ با ورود به پنجره جمعيتي، در حال حاضر و با توجه به داده‌هاي سرشماري عمومي نفوس و مسكن ۱۳۹۰ به ۲۳.۴ درصد رسيده است. اين در حالي است كه جمعيت ۱۵-۶۴ ساله از ۵۳.۸ درصد در سال ۱۳۳۵ به ۵۰ درصد در سال ۱۳۴۵ كاهش داشته و در سال ۱۳۸۵ به ۶۹.۷ و در سال ۱۳۹۰ به ۷۰.۹ درصد رسيده است با توجه به رشد صعودي نسبت جمعيت ۶۵ ساله و بيشتر به كل جمعيت، كشور به سمت سالمندي جمعيت پيش مي‌رود.

يكي ديگر از شاخص‌هاي مرتبط با ساختار جمعيت، نسبت وابستگي است كه نشان‌دهنده نسبت افراد صفر-۱۴ و ۶۵ ساله و بيشتر به جمعيت در سنين فعاليت، يعني ۱۵-۶۴ ساله‌ها، ضرب در ۱۰۰ مي‌باشد. نوسان شاخص مذكور نشاندهنده تغييرات بنيادين ساختار سني كشور در گذر زمان است و با توجه به آينده پيش رو روند نسبت وابستگي مجددا به صعودي تغيير جهت خواهد داد، ولي اين بار با افزايش شمار سالمندان.

يكي از معيارهاي تشخيص پنجره جمعيتي اين است كه نسبت وابستگي به زير ۵۰ درصد مي‌رسد. علاوه بر معيار فني وابستگي زير ۵۰ درصد، ديگر معيارهاي فني هم با ورود به مرحله پنجره جمعيتي همخواني دارند نسبت وابستگي كه در سال ۱۳۴۵ به رقم ۹۹.۸۲ رسيده بود، در سال ۱۳۸۵ به زير ۵۰ درصد، يعني ۴۳.۴ و در سال ۱۳۹۰ به ۴۱.۰۵ رسيده است.

به نظر مي‌رسد علي‌رغم افزايش بي‌سابقه نسبت جمعيت در سنين فعاليت به كل جمعيت، هنوز نرخ مشاركت، نرخ بيكاري و خصوصا نرخ بيكاري جمعيت جوان، زياد است و اين به آن معناست كه جمعيت زيادي در سنين طلايي فعاليت و اشتغال، بيكارند يا جزئي از جمعيت خارج از نيروي كار هستند در صورتي كه براي اشتغال جمعيت در سنين فعاليت، تدابير مقتضي و كار انديشيده نشود فرصت كم‌نظير فعلي به چالشي غيرقابل كنترل در آينده تبديل مي‌شود كه اين همان تعبير وام جمعيتي است.»


منبع

کلمات کلیدی: 

دیدگاه‌ها

با سلام و احترام نمیدانم اولین سایتی که این مقاله را با عنوان بالا ارائه نمود کدام سایت بوده ولی لازم میدانم عرض کنم مقاله این حقیر در دوماهنامه آمار که توسط پژوهشکده آمار منتشر میشود ارائه شده عنوان دارای لفظ نامناسب دوران نکبت موجباتکدورت خاطر بنده را موجب شده سعی وافر بر تأکید بر نیالودن قلم به چنین عباراتیست. سبز باشید قدرت

عنوان موضوع مقاله اصلاح شد ...

باسلام و تشکرفراوان از توجه سروران گرامی

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان
مشاوره و اخذ استاد راهنما

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 66043
  • بازدید دیروز: 71706

افراد آنلاین:

260

اکنون ساعت   10:36 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: چهارشنبه 22 ارديبهشت 1400

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان