. .

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

چطور انیمیشن والت دیزنی جهان را تسخیر کرد؟

PDF version
کل آرا: 1271
دسته بندی: 
فروش انیمیشن «منجمد» در دو سال گذشته و تب آن در میان هوادارنش آنچنان بالا بود که شرکت والت دیزنی اعلام کرد که قرار است به زودی قسمت دوم آن هم ساخته می شود. این انیمیشن با فروش ۱.۲۷۴ میلیارد دلاری خود پرفروش‌ترین انیمیشن تاریخ سینما و همچنین دهمین فیلم پرفروش تاریخ سینما شناخته شد.

انیمیشن «منجمد» و یا «یخ زده» (Frozen)، توسط استودیوی والت دیزنی در سال ۲۰۱۳ به سینما‌ها آمد. این انیمیشن بلند بر اساس رمان «ملکه برفی» اثر «هانس کریستین آندرسون» ساخته شده است. در پنجاه و سومین ساخته والت دیزنی در بخش انیمیشن‌های کلاسیک بازیگران مطرحی هم حضور دارند. «کریستن بل» به جای «آنا»، «آدینا منزل» به جای «السا»، «جاناتان گروف» به جای «کریستوف» و «جاش گد» به جای «اولاف» صحبت کردند. 

 

این فیلم تحسین بسیاری از منتقدان را برانگیخت. دو جایزه اسکار را برای بهترین انیمیشن بلند و بهترین ترانه به دست آورد. همچنین برنده بهترین جایزه انیمیش در جوایز گلدن گلوب و بفتا شد. 
 

 «السا» و «آنا» دو پرنسس خردسال شهر حکومتی «ارندل» هستند. السا که خواهر بزرگ‌تر آنا است قدرتی جادویی دارد و می‌تواند با دستانش برف و یخ تولید کند. دو خواهر همیشه با استفاده از این قدرت جادویی السا با هم برف بازی و آدم برفی‌ای به نام «اولاف» درست می‌کردند که به قول السا آغوش‌های گرم را دوست دارد. 

 

 اما در یکی از شب‌هایی که این دو در حال برف بازی هستند بر اثر تصادف یکی از اشعه‌های یخی دست السا به سر آنا برخورد کرده و او را بیهوش می‌کند. پدر و مادر آنا او را برای درمان پیش موجودات سنگی و درمانگر می‌برند. رئیس ترول‌ها آنا را شفا می‌دهد اما تمام خاطراتش از قدرت زمستانی السا را پاک می‌کند. پس از این اتفاق السا دیگر مجبور است تا برای همیشه قدرتش را از دیگران مخفی نگاه دارد. 

 

پس از آغاز نمایش انیمیشن منجمد بسیاری از منتقدان به آن واکنش مثبتی نشان دادند. به گفته آنان فضای فیلم اخیر والت دیزنی بازگشتی به دوران اوج انیمیشن‌های این کمپانی است و می‌توان گفت والت دیزنی با این انیمیشن وارد دوران رنسانس دوم شده است. دوران خوش «دیو و دلبر»، «علاالدین» و «شیرشاه». 

 

فضای به تصویر کشیده شده، ترانه‌های به کار گرفته شده، نوع داستان و همچنین صداپیشگی موفق بازیگران این انیمشین را از دیگر ساخته‌های اخیر والت دیزنی جدا کرده است. ترانه «رهاش کن» هم در سال گذشته به یکی از محبوب‌ترین ترانه‌های سال تبدیل شد. 

 

 

در دوران بهار و تابستان ۲۰۱۴ هر روز خبرهای بیشتری مبنی بر فراگیر شدن تب «منجمد» درآمریکا و اروپا شنیده می‌شد. کودکان و نوجوانان آنقدر به دیدن این فیلم ادامه دادند که دیگر نه فقط ترانه‌ها بلکه دیالوگ‌های کارکتر‌ها را هم از بر شدند. آنان قصد این را هم نداشتند که از دیدن دوباره آن دست بکشند. طرز لباس پوسیدن و آرایش مو السا و آنا در میان کودکان شایع شد و عده‌ای زیادی تحت تاثیر آن‌ها قرار گرفتند. حتی عروسک‌های شخصیت‌های این کارتون در ایام کریسمس بیشترین فروش را داشتند. 

 

پس از بالاگرفتن این هواداری‌ها سازندگان آن با تعجب اعلام کردند که ما فکر نمی‌کردیم که مردم «رهاش نکنن». (اشاره به ترانه محبوب انیمیشن)

 

جنیفر لی در پاسخ به این توجهات گفت: «این فیلم و کارکترهای دختر قوی‌اش را ساخته تا دختر خودش را تحت تاثیر قرار بدهد.» دختر او که در مدرسه مورد آزار و اذیت قرار گرفته بود و به گفته لی خودش هم در کودکی با این مشکلات مواجه بوده است. به گفته کارگردان «دختران جوان توانستند به آسانی با شخصیت‌های السا و آنا ارتباط برقرار کنند.» 

 

اما تنها گروه سنی جوان نبودند که به این فیلم وابسته شدند و به آن و اکنش مثبت نشان دادند. در میانه سال گذشته مردی ژاپنی در فرم مشاوره ازدواج نوشت که زنش به خاطر آنکه از فیلم منجد والت دیزی لذت نبرده از وی جدا شده است. او ادعا کرد که همسرش به شدت به انیمیشن منجمد وابسته شد و بار‌ها آن را در سینما تماشا کرد. مرد هم پس از مدتی از رفتن چندباره به سینما خودداری کرد و در ‌‌نهایت به همسرش گفت که این فیلم فقط «خوب» است. 
 

زن هم در جواب به او گفته که «اگر تو متوجه نمی‌شوی که چه چیز این انیمیشن را به یک شاهکار تبدیل می‌کند، پس حتما تو یه عنوان یک انسان هم دچار مشکل هستی.» او پس از این ماجرا تقاضای طلاق کرد. این مورد در میان موارد بیشمار هواداری افراطی از این فیلم بیش از بقیه خودنمایی کرد و این سوال را در میان صاحب نظران به وجود آورد که چه چیز باعث شد تا السا، آنا و اولاف دنیا را تصاحب کنند؟ 

 

منتقد گاردین درباره علت فراگیر شدن این انیمیشن نوشت: «موفق‌ترین انیمیشن‌ها تا به امروز آثاری بودند که به لطمه وارده به روابط در طول بزرگ شدن بچه‌ها اشاره داشته‌اند. حال یا می‌خواهد در نقش یک ماهی در «یافتن نمو» باشد و یا در «داستان اسباب بازی‌ها» رابطه یک بچه با عروسک‌هایش که روز به روز با بزرگ شدنش سرد‌تر می‌شود یا گسل رابطه میان دو خواهر در «منجمد».» 

 

زمانی که سازندگان منجمد تصمیم گرفتند که بر روی روابط دو خواهر دست بگذارند، تمام کارمندان زن دیزنی را فراخواندند تا درباره روابط خواهر و برادری آنان در کودکی بدانند. خواهران یا برادران کوچک‌تر یک حس بیگانه و عجیب را در این جمله فیلم «می‌خواهی آدم برفی درست کنیم؟ ما قبلا خیلی به هم نزدیک بودیم اما الان دیگه نیستیم. و من دلم می‌خواد بهم بگی چرا؟» را احساس می‌کردند. 

 

 

اما این تنها نکته جذاب این انیمیشن نبود. دختران جوان خیلی بیشتر و قوی‌تر با شخصیت السا ارتباط برقرار کردند. مقاومت او توانست الگویی برای آنان باشد. 
 

در میانه‌های سال ۲۰۱۴ اعلام شد که مردم از میان ۱۰۰ مورد ۸۸ بار اسم السا را برای دخترانشان برگزیده‌اند. گوگل در پایان سال ۲۰۱۴ گفت که «منجمد» بیشترین جست‌و‌جو را در این این مرورگر در سال گذشته داشته است. در روی «فروشگاه گوگل» فیلم منجمد و ترانه‌هایش به عنوان فیلم و آلبوم سال شناخته شدند. در سایت تورنت هم با بیش از ۳۰ میلیون نسخه دانلود، منجمد بیشتر از هر فیلم دیگری در سال گذشته دانلود شد. 

 

سال هاست که ساخت فیلم‌هایی برای کودکان از این گروه سنی فرا‌تر رفته و در مواردی حتی تاثیرگذاری بیشتری به دست آورده‌اند. مثلا صحنه کشته شدن «موفاسا» در انیمیشن «شیرشاه» و یا مردن مادر «بامبی» تاثیرگذار‌ترین و غم انگیز‌ترین صحنه‌های تاریخ سینمای جهان لقب گرفته‌اند. به این ترتیب زمانی که انیمیشینی همچون «منجمد» و یا حتی در کشور خودمان «شهر موش‌ها» به صدر جدول فروش می‌رسند آنچنان هم تعجب برانگیز نیست

 

قرار گرفتن دو کارگردان قدیمی والت دیزنی در کنار هم، فضایی نوستالژیک را برای مخاطبان ایجاد کرد. فضایی که «لی» و «بانک» توانستند در «پری دریایی کوچک» و یا «دیو و دلبر» ایجاد کنند حال با استفاده از تکنولوژی قوی دوباره بر روی صفحه نمایش ظاهر شده بود. همان داستان‌های کلاسیک دیزنی با حضور خانواده اشرافی و عشق واقعی و شخصیت‌هایی خیالی اما دلنشین مانند «اولاف».

 

 

منتقدان هم اعلام کردند که حضور یکچنین انیمیشینی در کنار آثاری همچون «وال –‌ای»، «بالا» و حتی «مری و مکس»، که همگی ایده‌هایی عمیق را دنبال می‌کنند لازم است تا با زبانی ساده عشق و دوست داشتن را به کودکان یاد دهد. به عقیده آنان «منجمد» موفق بود چون توانست فقط برای کودکان یک فیلم سرگرم کننده و دلنشین باشد و برای بزرگترها بازگشت حس نوستالژیک «بِلا» و «جاسمین» و دیگر شخصیت‌های قدیمی والت دیزنی. 

 

با ادامه دار شدن هواداری از این انیمیشن بلند، آفریندگان آن انیمیشینی کوتاه با نام «تب منجمد» را تولید کردند که در کنار فیلم «سیندرلا» والت دیزنی منتشر شد تا پاسخی به حمایت هوادارانشان باشد. 

 

داستان این انیمیشن ۷ دقیقه‌ای مربوط به تولد آناست و السا با کمک کریستوف قصد دارد تا برای او جشن تولدی سورپرایزی بگیرد. منتقدان این انیمشن کوتاه را هم دلنشین نامیدند. به دنبال بازخوردهای مثبتی که به سازندگان داده شد، والت دیزنی اعلام کرد که قصد دارد قسمت دوم این انیمیشنی میلیارد دلاری را هم بسازند. 

 

هزینه ساخت این فیلم برابر با ۱۵۰ میلیون دلار بود اما توانست فروشی۲۷۴. ۱ میلیارد دلاری در جهان داشته باشد و رکورد فروش۰۶۳. ۱  میلیارد دلاری «داستان اسباب بازی‌ها ۳» را بزند و پر فروش‌ترین انیمیشن طول تاریخ باشد.

منبع: فرارو

باز نشر : سایت علمی نخبگان جوان

تصاویر پیوست: 

دیدگاه‌ها

با سلام ولی به نظر بنده حقیر، این مطلب با علم ارتباطی ندارد با تشکر از توجه شما خدانگهدار

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما
و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 37108
  • بازدید دیروز: 70049

افراد آنلاین:

207

اکنون ساعت   12:15 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: پنجشنبه 16 ارديبهشت 1400

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان