. .

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

۱۹ بهمن: سالگرد مرگ دنیس گابور، مخترع هولوگرام

PDF version
کل آرا: 166
۸ فوریه سال ۱۹۷۹ درست ۳۶ سال پیش در چنین روزی دنیس گابور فیزیکدان و مهندس برق سرشناس مجارستانی دیده از جهان فروبست. شهرت این دانشمند بزرگ بخاطر اختراع تکنولوژی هولوگرافی یا تمام نگاری است که بخاطر همین موضوع نیز جایزه نوبل فیزیک سال ۱۹۷۱ به ایشان تعلق گرفت.

۸ فوریه سال ۱۹۷۹ درست ۳۶ سال پیش در چنین روزی دنیس گابور فیزیکدان و مهندس برق سرشناس مجارستانی دیده از جهان فروبست. شهرت این دانشمند بزرگ بخاطر اختراع تکنولوژی هولوگرافی یا تمام نگاری است که بخاطر همین موضوع نیز جایزه نوبل فیزیک سال ۱۹۷۱ به ایشان تعلق گرفت.

دنیس گابور در تاریخ ۵ ژوئن سال ۱۹۰۰ در شهر بوداپست متولد شد. دنیس در خلال جنگ جهانی اول و در حالی که نوجوان بود در ارتش مجارستان و رسته توپخانه خدمت کرد. با پایان جنگ جهانی اول دنیس وارد دانشگاه فنی بوداپست شد و سپس به آلمان رفت و در دانشگاه فنی برلین تحصیلات خود را ادامه داد.

وی در آغاز کارهای اجرایی و تحقیقاتی، تمرکز خود را روی تحلیل ایستگاه‌های انتقال برق ولتاژ بالا قرار داد و همین کارها باعث علاقه وی به اپتیک‌های الکترونی شد و به موجب آن تحقیقات وسیعی در خصوص نوسانگرها انجام داد. در کنار تمام این تحقیقات علمی دنیس گابور تحصیلات خود را ادامه داد و با تحقیق روی لامپ‌های پلاسما در سال ۱۹۲۷ موفق شد دکترای خود را دریافت کند.

از آنجایی که دنیس گابور، اصلیتی یهودی داشت در سال ۱۹۳۳ توسط حکومت آلمان نازی از این کشور اخراج شد و سپس به دعوت از انگلستان به این کشور رفت و سال ۱۹۴۶ شهروندی انگلستان را دریافت کرد. دنیس گابور در سال ۱۹۴۷ توانست مهمترین دستاورد علمی زندگی خود را به انجام برساند و تکنولوژی تمام نگاری یا هولوگرافی را طراحی و تشریح کرد اما نتوانست بصورت اجرایی آنرا عملیاتی کند و این اختراع مهم تا زمان کشف لیزر تقریبا ناشناخته باقی ماند. اما بعد از کشف لیزر به مرور اختراع دنیس گابور مورد توجه قرار گرفت و به تدریج اهمیت و ارزش آن نمایان شد و تا حدی پیش رفت که جایزه نوبل فیزیک سال ۱۹۷۱ به ایشان تعلق گرفت. تمام‌ نگاری یا هولوگرافی از نظر ثبت اطلاعات روی فیلم، به عکاسی شباهت دارد، اما شیوه‌ها و وسایل کار برای ایجاد این تصویر کاملاً متفاوتند.

در هولوگرام یا تمام نگاری اطلاعات مربوط به هر سه بُعد در تصویر ثبت شده و ناظر از دیدن آن احساس برجستگی در تصویر می‌کند. هالوگرام‌ها امروزه در بسیاری از جنبه‌های زندگی ما یافت می‌شوند و کاربردهای فراوان دارند. اگر مایل هستید آنها را ببینید نیازی نیست از کیف پول‌تان جای دورتری بروید! هولوگرام‌ها در تمام کارت‌های اعتباری، گواهینامه راهنمایی رانندگی و کارت‌های شناسایی نظیر پاسپورت یافت می‌شوند. همچنین هالوگرام‌‌ها را روی جعبه‌های سی‌دی، دی وی دی و کالاهای استاندارد نیز می‌توان یافت. هرچند که این نوع هالوگرام‌ها چندان گیرا و مشخص نیستند، اما اگر آن‌ها را کمی در راستای دید حرکت دهید رنگ و شکلی که در یک راستا می‌دیدید با جهت دیگر فرق می‌کند. هولوگرام جدای از این‌که در بازار روی کالاها دیده می‌شوند، به صورت پوستر یا تصاویر قهرمان‌های فیلم‌ها یا کتاب‌های کودکان و نوجوانان هم یافت می‌شوند. برای دیدن هولوگرام‌ها حتی نیازی نیست از عینک‌های خاص یا عدسی‌های ویژه‌ی تصاویر سه بُعدی استفاده کنید. اگر از زوایای مختلف به تصاویر در هولوگرام نگاه کنید، آن‌ها را در عمق‌های متفاوتی خواهید دید، درست مثل این ‌که به اجرام واقعی نگاه می‌‌کنید.

دکتر دنیس گابور سرانجام در تاریخ ۸ فوریه سال ۱۹۷۹ دیده از جهان فروبست.

مصطفی لطفی

منبع:WIKIPEDIA

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان
مشاوره و اخذ استاد راهنما

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 28208
  • بازدید دیروز: 75259

افراد آنلاین:

264

اکنون ساعت   8:23 am به وقت تهران میباشد.

امروز: دوشنبه 27 ارديبهشت 1400

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان