. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

10 خبر برتر پزشکی جهان در سال 2014

PDF version
کل آرا: 125
دسته بندی: 
به نقل از medicalxpress، برخی از این مطالعات روی فرایند پیری با جلوگیری از آن فوکوس کرده بودند و عده ای دیگر به دنبال راه هایی برای تقویت توانایی های ذاتی که از تولد با ماست، بوده اند. در ادامه به چند دستاورد مهم پزشکی در سال 2014 اشاره خواهیم داشت...

به گزارش بنیان به نقل از medicalxpress، برخی از این مطالعات روی فرایند پیری با جلوگیری از آن فوکوس کرده بودند و عده ای دیگر به دنبال راه هایی برای تقویت توانایی های ذاتی که از تولد با ماست، بوده اند.
در زیر به چند دستاورد مهم پزشکی در سال 2014 اشاره خواهیم داشت:

1- منشا جغرافیای ایدز شناخته شد:
تیم های تحقیقاتی از سراسر جهان به هم پیوستند تا دریابند که کجا، کی و چگونه اولین مورد ایدز در انسان اتفاق افتاد. با استفاده از آنالیزهای آماری آن ها دریافته اند که منشا این بیماری در Kinshasa پایتخت جمهوری دموکراتیک کنگو و حول و حوش سال 1920 بوده است. به نظر می رسد اولین بار انسان به وسیله شمپانزه ها به این ویروس مبتلا شده است و این تیم نشان داده اند که چگونه تغییرات اجتماعی و روش های حمل و نقل موجب شیوع این بیماری از سال 1960 به بعد شده است.

2- سزارین ممکن است موجب تغییرات اپی ژنتیکی شود:
مطالعه ای به و سیله محققین در انستیتو کارولینسکا شواهدی را نشان می دهد که زایمان از طریق سزارین می تواند منجر به تغییراتی در سلول های بنیادی نوزاد شود. برخی از تغییراتی که این تیم دریافته اند می توانند منجر به افزایش خطر بیماری های ایمونولوژکی مانند آسم، دیابت نوع یک، سلیاک و ... شود. هم چنین این مطالعه بیان می کند که مشخص نیست که این تغییرات اپی ژنتیکی طولانی مدت هستند یا کوتاه مدت.

3- ماشه شروع فرایندهای استرس در مغز شناخته شد:
تیمی از محققین در انستیتو کارولینسکا سوئد یک فاکتور مهم مرتبط با استرس را کشف کرده اند. این پروتئین که secretagogin نام دارد به عنوان ماشه ای برای شروع آزادسازی هورمون استرس CRH در مغز عمل می کند. مطالعات قبلی نشان داده بود که CRH بخشی از فرایندی است که منجر به سیگنالینگ به غده هیپوفیز و سایر اندام ها می شود.

4- شناسای اولین گام ها در ایجاد سرطان پانکراس:
تیمی از محققین در کلینیک مایو فرایندهای بدوی دخیل در ایجاد سرطان پانکراس را کشف کرده اند. این مطالعه می تواند منجر به ایجاد درمان هایی شود که مانع از شروع سرطان می شود. این تیم دریافته اند که فرایندهای اولیه که در سطح مولکولی اتفاق می افتند به دلیل ایجاد آسیب های پانکراسی شروع می شوند که برخی از آن ها تغییر شکل داده و به صورت سرطانی رشد می کنند.

5- شناسایی سیگنال homing در مغز که استعداد مسیر یابی بعضی از افراد را توجیه می کند
: محققینی که در کالج لندن کار می کنند بخشی از مغز را شناسایی کرده اند که به افراد اجازه می دهد بدانند باید به کدام سمت حرکت یا سفر کنند و در واقع به آن ها جایگاه و جهت درست را نشان می دهد. آن ها دریافته اند که منطقه entorhinal در مغز که پیش از این نقشش برای جهت یابی مشخص شده بود، مسئول توانایی مسیر یابی ما نیز هست. این محققین دریافته اند که می توانند میزان حس جهت یابی فرد را با به طور دقیق با استفاده از اسکن های بدست آمده از MRI تخمین بزنند.

6- کودکان هفت ساله می توانند به طور استراتژیک فکر کنند:
محققین در دانشگاه مینه سوتا مطالعه ای را انجام داده اند که شامل تست هایی روی استراتژی فکری کودکان است و نشان می دهد که بچه هایی با شش و نیم سال سن در زمان بازی قادر به استفاده از استراتژی های هوشمندانه ای هستند که با بزرگسالان قابل مقایسه است. این یافته ها نشان می دهند که کودکان قادر به استفاده از تفکر بازگشتی هستند و دارای توانایی برای انجام کارهای هستند که بالغین بر مبنای انگیزه های ایجاد شده به آن ها فکر می کنند.

7- چگونه می توان بیماری های اوتوایمن را خاموش کرد:
محققین در دانشگاه بریستول مطالعه ای پیشگامانه انجام داده اند که راهی را برای درمان بیماری های اوتوایمن مانند مولتیپل اسکلروزیس ارائه می دهد. آن ها در این مطالعه دریافته اند که چگونه می توان مکانیسمی را که موجب حمله به بافت ها می شود به مکانیسمی پشتیبان تبدیل کرد.

8- کشف مارکر ژنتیکی پشت پرده بیمار های قلبی عروقی و سکته:
تیمی از محققین در دانشگاه ویرجینیا اعلام کرده اند که یک واریته ژنتیکی مرتبط با افزایش خطر سکته و انواع خاص بیماری های قلبی عروقی را کشف کرده اند. این یافته ها با آنالیز ژنوم بیش از 5000 نفر بدست آمده است و منجر به یافتن مسیرهای متابولیکی شده است که نقش مهمی را در انواع بیماری ها ایفا می کنند.

9- از دست رفتن حافظه به دلیل آلزایمر می تواند برگشت داده شود:
تیمی از محققین در UCLA و انستیتو Buck گزارش داده اند که 36 نکته از یک برنامه درمانی که آن ها طراحی کرده اند موجب کاهش علایم جنون در نه بیمار از 10 بیمار داوطلب این مطالعه شده است. در این مطالعه به جزئیات و برنامه اشاره داشته اند و این که چگونه این برنامه ظرف یک دوره سه تا شش ماه موجب این بهبود شده است.

10- دارویی که می تواند موجب بازگشت دیابت در جزایر پانکراسی موش شود:
محققین در دانشگاه آلاباما اعلام کرده اند که آن ها تست هایی را با استفاده از داروی فشار خون verapamil انجام داده اند که نشان می دهد این دارو می تواند به طور موقت علایم دیابت را در جانوران ازمایشگاهی از بین ببرد. قرار است مطالعات بالینی انسانی ظرف یک سال اینده صورت گیرد.

کلمات کلیدی: 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما
و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 9735
  • بازدید دیروز: 55368

افراد آنلاین:

223

اکنون ساعت   5:43 am به وقت تهران میباشد.

امروز: شنبه 27 شهريور 1400

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان