دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.

نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: تک فرزندی درست یا نادرست ؟ (ذکر معایب و مزایا)

رأی دهندگان
53. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • موافقم

4 7.55%
  • موافق نیستم

30 56.60%
  • با توجه به شرایط کنونی جامعه نیاز به ادامه این روند می باشد.

3 5.66%
  • با تغییر شرایط جامعه و موقعیت بهتر با فرزند بیشتر موافقم.

17 32.08%
نظرسنجی با انتخاب چندگانه
صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 29

موضوع: بحث داغ هفته : تک فرزندی درست یا نادرست ؟ (ذکر معایب و مزایا)

روابط عمومی کل سایت
    اکانت شخصی
    حسنعلی ابراهیمی سعید
    ارسال تشکر
    6,985
    دریافت تشکر: 13,883
    قدرت امتیاز دهی
    11416
    Array

Exclamation بحث داغ هفته : تک فرزندی درست یا نادرست ؟ (ذکر معایب و مزایا)

سلام به اعضای نخبگان جوان

امروز به یکی از موضوعات داغ جامعه که ظاهرا در سال اخیر به شدت ادامه یافته نگاه و بحث خواهیم کرد

موضوع داغ هفته :

تک فرزندی

ایا به نظرتون ادامه روند تنظیم خانواده باعث رواج تک فرزندی در ایران شده است ؟

آیا مشکلات جامعه کنونی ایران و شرایط حال حاضر و تضمین نبودن اینده باعث روند تک فرزندی شده است ؟

گاهی والدین می گویند اگر شرایط کنونی جامعه وضعیت بهتری داشت ترجیح می دادند دو یا حتی سه فرزند داشته باشند

ولی به علت تورم و گرانی همیشگی در وضعیت اقتصادی ایران داشتن سه فرزند و یا همان دو فرزند زیاد به نظر می اید ...

و

شعار تنظیم خانواده این است ...

فرزند کمتر ....زندگی بهتر ....

ولی چرا در سال اخیر مسولین جامعه به داشتن بچه بیشتر تشویق میکنند یا داشتن فرزند بیشتر نوید اینده بهتر ایران و ایرانی است ؟

شما موافق تک فرزندی هستید یا خیر با ذکر علل در بحث شرکت کنید ؟

چه مسایلی در قبلا فرزندان بیشتر در جامعه رخ خواهد داد ؟

از نظر روان شناسی تک فرزندها چطوری بار خواهند آمد ؟

و ایا با چند فرزندی موافقید و چرا ؟

و ایا تحصیلات و سطح سواد چقدر در ایده فرزندان کمتر و یا بیشتر موثر است ؟

تحصیلات والدین ایا مهم است ؟

و ادامه بحث با همه شما عزیزان

بحث بسیار خوب و داغی در عین احترام به همه رعایت نظرات امیدوارم داشته باشید

با تشکر
    روابط عمومی سایت

با سلام و عرض خیر مقدم به حضور سبزتان در این انجمن
    از شما کاربر عزیز تقاضا داریم لطفا و حتما جهت آشنایی با فضای این انجمن مطالب لینک های زیر رو مطالعه فرمایید
    و چنانچه سوال یا درخواستی دارید قبول زحمت فرموده و از طریق پیام خصوصی با روابط عمومیدر میان بگذارید

دوست جدید
    رشته تحصیلی
    مهندسی صنایع
    ارسال تشکر
    2,121
    دریافت تشکر: 751
    قدرت امتیاز دهی
    208
    Array

پیش فرض پاسخ : بحث داغ هفته : تک فرزندی درست یا نادرست ؟ (ذکر معایب و مزایا)

ممنون به نظر من نزدیک ترین فرد آدم برادر یا خواهرشه حتی جلوتر از والدینش گاهی
    من که وقتی بچگی ام رو تصور میکنم اصلا دوست ندارم جای خالی برادر یا خواهرم رو ببینم حتی با اینکه لحظاتی میخواستم تنها فرزند باشم همین الان هم نزدیک تر از والدینم و دوستام برادر یا خواهرمه
    البته درسته که ترجیح میدم جمعیت جامعه زیاده از حد اضافه نشه اما دو فرزند نظر من هست

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    انسانیت
    ارسال تشکر
    9,863
    دریافت تشکر: 9,333
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    محسن آزماینده's: جدید21

سلام

من یک مطلبی چند وقت پیش توی همین سایت خوندم که بی ارتباط به این موضوع نیست

هر مردی با 4 زن کامل می شود.مادر،خواهر ،دختر ،همسر

تا اینجا این مطلب به دست میآید که تک فرزندی مناسب تکامل انسان نیست.

بهترین تعداد فرزندان را کارشناسان 4 می دانند که 2 پسر و 2 دختر ترکیب خوبی برای خانواده است.ولی با توجه به شرایط جامعه وجود یک دختر و یک پسر بهترین گزینه ممکن برای رشد فرزندان و شرایط اقتصادی میتواند باشد.

در شرایط جامعه که کم کم مهمانی های هفتگی به ماهانه و سالانه تبدیل میشود،وجود همبازی داخل خانه برای کودک،نیاز به فرزند دوم را قویتر میکند.

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    حقوق
    ارسال تشکر
    6,407
    دریافت تشکر: 4,742
    قدرت امتیاز دهی
    536
    Array
    golden3's: جدید103

منم بانظر آقا محسن موافقم
    ولی با توجه به شرایط امروز جامعه و گرانی تقریبا با تک فرزندی موافقم ولی اگه شرایط تغییر کنه به نظرم بهترین گزینه میتونه وجود2فرزند باشه چون علاوه برهزینه بحث تربیت هم هست.
    سنگی که طاقت ضربه های تیشه را ندارد تندیسی زیبا نخواهد شد!
    از زخم تیشه خسته نباش که وجودت شایسته ی تندیسی زیباست.

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    مامایی
    ارسال تشکر
    36,060
    دریافت تشکر: 18,520
    قدرت امتیاز دهی
    28276
    Array
    yas-90's: خواهش

ایا به نظرتون ادامه روند تنظیم خانواده باعث رواج تک فرزندی در ایران شده است ؟من که فکر نمیکنم فقط تنظیم خانواده نقش داشته باشه البته نه اینکه مؤثر نبوده چوم واقعا خیلی موثر بوده اما تو این چند سال اخیر دلایل اقتصادی هم اضافه شده

آیا مشکلات جامعه کنونی ایران و شرایط حال حاضر و تضمین نبودن اینده باعث روند تک فرزندی شده است ؟ به نظر من که به میزان خیلی زیادی تونسته باعث تک فرزندی یا حتی تمایل به تک فرزندی بشه............البته تضمین نبود آینده هم موثر بوده ......خوب هر کسی باشه به این موضوع فکر میکنه چون ماشالله با این خرجایی که برای فرزند(که بتونه نرمال و عادی رشد کنه)وجود داره نمیشه انتظار دیگه ای داشت

گاهی والدین می گویند اگر شرایط کنونی جامعه وضعیت بهتری داشت ترجیح می دادند دو یا حتی سه فرزند داشته باشند

ولی به علت تورم و گرانی همیشگی در وضعیت اقتصادی ایران داشتن سه فرزند و یا همان دو فرزند زیاد به نظر می اید ...

و

شعار تنظیم خانواده این است ...

فرزند کمتر ....زندگی بهتر ....

ولی چرا در سال اخیر مسولین جامعه به داشتن بچه بیشتر تشویق میکنند یا داشتن فرزند بیشتر نوید اینده بهتر ایران و ایرانی است ؟ خوب کشور ما یه کشور در حال توسعه ست و برای رشد نیاز به نیروی جوان داره و از اونجایی که روند رشد رو به کاهشه در آینده نیروی جوان نسبت به سالمندا کاهش پیدا میکنه و این برای پیشرفت کشور یه مشکل محسوب میشه

شما موافق تک فرزندی هستید یا خیر با ذکر علل در بحث شرکت کنید ؟ من خودم به شخصه موافق تک فرزندی نیستم خوب دلایل زیادی دارم که در جواب سوالای پایین بعضیش رو میگم

از نظر روان شناسی تک فرزندها چطوری بار خواهند آمد ؟ خوب تنهایی یکی از مهم ترین مشکلاتیه که میتونن باهاش روبرو میشن و البته اگه جمعیت تک فرزندی رو زیاد در نظر بگیرید و این رو هم در نظر بگیرید که متاسفانه روابط داره سرد تر از گذشته میشه ،میشه این پیش بینی رو داشت که در آینده ممکنه با جمعیتی که افسردگی دارن و یا همیشه مضطرب هستن و یا افرادی که همیشه انگار استرس دارن روبرو میشیم.(البته این یکی از دلایل روانشناسی میتونه باشه)

و ایا با چند فرزندی موافقید و چرا ؟خودم با چند فرزندی بیشتر موافقم...........یکی اینکه اگه فردا بچم مرد و من هم یدونه بچه داشتم که بعدش من دق میکنم.....تازه وجود چند فرزند میتونه به روابط خانوادگی کمک کنه........گاهی فرزندان یکسری مسائلشون رو با همدیگه حل میکنن حالا اگه یه خانواده تک فرزند باشه و از قضا اون فرزند هم با پدر یا مادرش روابط خیلی صمیمی نداشته باشه این امکان وجود داره که فرزند خانواده مشکلش رو به هر صورتی حل کنه و یا با هر کسی(شانس بیاره دوستش ناباب نباشه) در میون بذاره

فکر کنم دیگه 3 تا بچه خوب باشه
    ...........آخه دو تا هم کمه...............4 تا عالیه

و ایا تحصیلات و سطح سواد چقدر در ایده فرزندان کمتر و یا بیشتر موثر است ؟ اینکه هر کسی سطح سوادش بیشتره با فرزند کمتر توافق بیشتری داره به نظرم خیلی درست نیست البته اونایی که سواد و تحصیلات دارن ممکنه نظرات مختلفی داشته باشن :
    یه دسته اونایی که فکر میکنن چون سواد بالاتری دارن پس نباید بیشتر از یکی بچه داشته باشن چرا چون کلاسشون پایین میاد(چنین چیزی واقعا هستا)

یه دسته فکر میکنن با اینکه باسوادن و تحصیلات عالی دارن و حتی کار هم میکنن ممکنه نتونن برای فرزندشون بهترین امکانات رو فراهم کنن و ترجیح میدن یکی داشته باشن اما به نحو احسن تربیت کنن تا تو بهترین شرایط رشد کنن

یه دسته هم اینجوری نیستن کلا میگن حالا که توانایی داریم خوب میتونیم فرزندی داشته باشیم و تصمیم میگیرن دو تا یا سه تا بچه داشته باشن یا حتی هستن افرادی که خونواده کم جمعیت دوست ندارن

یه سری هم میگم ما اصلا حوصله بچه نداریم همون یه دونه ش هم واسه اینکه غُر غُر فامیل بخوابه

و یه سری هم چون میدونن ممکنه با مشغله ای که دارن نتونن به فرزند خوانواده خیلی رسیدگی کنن به همون یه دونه راضی میشن

و یه سری هم میترسن هیکلشون به هم بریزه و بیشتر از یه دونه نمیخوان(البته بعضی از همون بارداری اول خاطرات خوبی ندارن واسه همین از تکرار اون خاطرات میترسن و دلشون نمیخواد تکرار شه)

تازه از همه اینا گذشته تربیت بچه ها خیلی مهمه........با هر تعدا فرزند باید تربیت رو در درجه اول مد نظر قرار داد همه تک فرزندی ها خوب تربیت نمیشن

وای چقدر تایپیدم
    .......فکر کنم بهتره وقت بدم نظر بقیه رو هم بخونیم
    طلب كردم ز دانائي يكي پند .......مرا فرمود: با نادان نپيوند

یار همراه
    رشته تحصیلی
    حقوق
    ارسال تشکر
    7,109
    دریافت تشکر: 7,523
    قدرت امتیاز دهی
    1519
    Array
    بلدرچین's: جدید39

اگر یک دختر یا یک پسر باشه بهترین حالته اما فقط یک فرزند اصلا برنامه خوبی نیست چون ممکنه هم حسودی بیاره همم افسردگی و نارضایتی از زندگی...
    دور و برآدم شلوغ باشه خیلی بهتر و قشنگ تره چون از یک سنی دیگه بچه دار شدن غیرممکنه...
    حداقل یک پسر یک دختر یا حداکثر3فرزند خوبه و بهتر...مرسی

کانال ایده داستان را در تلگرام دنبال کنید... ideh_dastan@

کـــــــاربر فــــعال
    رشته تحصیلی
    معماری
    ارسال تشکر
    25,003
    دریافت تشکر: 20,366
    قدرت امتیاز دهی
    2457
    Array

به نظرم فرزند دار شدن اول باید روش فکر بشه...افرزند باتربیت خوب بهتر از 10 -فرزنده که بی تربیت باشن ...از همه نظر....

دختر وپسر در زندگی همشون شیرینن...هرکدوم برای والدین یه جورن....ولی واقعا یه فرزند خوب نیست ...بخدا جدی میگم.....زیادشم خوب نیست...تو این اوضاع واحوال...البته هربچه ای که به دنیا میاد.....روزیشو با خودش میاره...خدا خودش گفته که روزی مورچه زیر سنگ بامنه .....
    ​​

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    باغبانی
    ارسال تشکر
    1,293
    دریافت تشکر: 1,645
    قدرت امتیاز دهی
    295
    Array

با سلام و تشکر از این موضوع خوب
    صرفنظر از شرایط رفاهی خوب و بد جامعه و خانواده، تک فرزندی به هیچ وجه صحیح نمیباشد، شاید مادران امروزی داد از سختی بزرگ کردن بچه را بزنند و دلایل دیگری که هرکدام مطرح میکنند و آخر سر نتیجه میگیرند که تک فرزندی بهتر است، اما همین مادران امروزی اگر به مادران خودشون نگاه کنند میبینند که در شرایط سخت گذشته ایشون و خواهر و برادرشو بزرگ کرده، چرا این خانم نمیتواند بیش از یک بچه داشته باشد؟ البته بسیاری از دلایلی که میاورند صحیح است اما خیلی از دلایل هم از اثرات تبلیغات چند سال پیش است و طوری فرهنگ سازی اشتباهی شده است که طول میکشد دوباره شرایط را عوض کرد.
    باید در نظر داشته باشیم که خانواده اولین کانون انسان سازی است، در این کانون است که کودک تربیت درست یا نادرست میبیند و بالاخره تحویل جامعه داده میشود. بشر یک موجود اجتماعی است و تنهایی برایش سم است. پدر و مادرانی که فقط یک فرزند میاورند باید توجه داشته باشند که این کودک نیازهای روحی دیگری هم دارد که پدر و مادر قادر به تامین آنها نیستند، از قدیم گفتند: بچه با بچه بزرگ میشود، و حرف کاملا منطقی میباشد، خیلی از آموزه های زندگی را بچه ها از همدیگر یاد میگیرند در حالی که تک فرزندها از این نعمت محروم میمانند. گذشته از اینها که نیاز به بحث طولانی دارد و از عهده حقیر شاید برنیاید، تک فرزند داشتن از نظر روحی بر پدر و مادر نیز اثر خوبی ندارد، چون فقط یک فرزند دارند همیشه در حال نگرانی و اضطراب به سر میبرند و ترس از دست دادن فرزند همیشه با آنها خواهد بود. از طرفی چون فقط یک فرزند دارند وقت زیادی را صرف او میکنند و ممکن است که آن کودک به شخصی منفعل تبدیل شود چون والدین به خاطر فرط دوست داشتن، اجازه نمیدهند که کودک در زندگی چیزی را تجربه کند و همه کارهایی که فرزند خودش باید انجام دهد و روی پای خود بایستد، پدر و مادر به خیال اینکه به بچه محبت میکنند، کارهای اونو انجام میدن و عملا بچه تبدیل به اسباب بازی میشود.

از همه اینها گذشته، دولت محترم که تصمیم به افزایش جمعیت کرده است باید این را در نظر بگیرد که کودکان آینده را جوانان امروز باید به دنیا بیاورند، جوانانی که مثل من 25 - 30 سال یا حتی بالاتر دارند ولی هنوز کار ندارند و چون کار ندارند امکان ازدواج هم ندارند. و تا وقتی که ازدواج نکنند محال است که خودبخود بچه دار شوند. فرض کنیم کار و دآمد بخور نمیری هم داریم و ازدواج هم کردیم، با این درآمد بخور نمیر که تا آخر ماه هم دوام نخواهد داشت چگونه میشود خرج یک بچه را تامین کرد، چه برسد به چند بچه؟ وقتی خونه ای که خانواده اجاره کرده تنها یک اتاق دارد (چون خونه بزرگتر کرایه بیشتری هم میخاهد)، و پدر و مادر مجبورند با بچه ها در یک اتاق بخوابند، چگونه میتوان انتظار داشت که تعداد بیشتر بچه بیاورند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ آیا دولت محترم که قصد افزایش جمعیت را دارد آیا فکر سلامت خانواده را کرده است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    جنگلداری
    ارسال تشکر
    2,250
    دریافت تشکر: 2,974
    قدرت امتیاز دهی
    227
    Array

از نظر اقتصادی که خیلی بهتره خونواده همه سرمایه اش میزاره واسه تک فرزندش ولی خیلی احساس دلتنگی میکنی من همیشه دوست داشتم خواهر داشتم
    همه ی درود هایم نثار کسانی باد که کاستی هایم را میداند و باز هم دوستم دارند.

10. 11 کاربر از پست مفید mozhgan.z.1368 سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    کامپیوتر
    ارسال تشکر
    2,372
    دریافت تشکر: 209
    قدرت امتیاز دهی
    163
    Array
    david77's: جدید8

منم با تک فرزندی موافق نیستم.
    زیرا در سالهای آینده بچه های ما تنها بزرگ میشوند و به جای بازی کردن با خواهر و برادران خود با انواع بازی های کامپیوتری، اینترنت،.... خود را سرگرم می کنند و هیچ وقت نمی توانند طعم بازی های بچگی ما را بچشند.
    و ممکن است بچه پرتوقع، لوس، ننر و... بار بیاید. منم با 2 بچه موافق هستم ولی اگر 3 تا هم باشد خوبه.

12. 11 کاربر از پست مفید david77 سپاس کرده اند .

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)