آب و آتش

66 خاطره از زبان رزمندگان، كاركنان و فرماندهان نيروي دريايي ارتش درباره جنگ تحميلي، در 4 فصل با عناوين "تكاوران و تفنگداران دريايي در 8 سال دفاع‌مقدس"، "هفت آذر، نگين درخشان نيروي دريايي"، "نيروي دريايي؛ حافظ قدرتمند خليج‌فارس و مرزهاي آبي كشور" و "سهند، سبلان و جوشن در نبردي نابرابر" بازگو شده‌اند.

امير دريادار حبيب‌الله سياري، فرمانده نيروي دريايي ارتش، ناخدا يكم تكاور بازنشسته ناصر سرنوشت، يكي از بازماندگان ناوچه پيكان، ناوسروان تكاور بازنشسته محمدتقي قصابيان و مهندس مكانيك سيروس آريان‌پور، از جمله خاطره گويان كتاب "آب و آتش" اند.

ناصر سرنوشت كه پس از غرق شدن ناوچه پيكان، همراه يك اسير عراقي در آب‌هاي خليج‌فارس سرگردان شده بود، در قسمتي از خاطرات خود نوشته است: "براي اين‌كه سرما مرا از پا نيندازد، هر چند دقيقه يك‌بار به زير آب مي‌رفتم تا گرم شوم. وقتي از آب خارج مي‌شدم، به علت وزش باد، سرم يخ مي‌كرد و در طول مسير ناگزير بودم كه هر لحظه با اسير عراقي صحبت كنم و سعي در شناخت روحيه او و تحت نظارت قرار دادن مداوم وي داشتم."

كتاب "آب و آتش" در قطع رقعي و 151 صفحه، با شمارگان 3هزار نسخه و بهاي 16هزار ريال توسط نشر آجا (انتشارات ارتش جمهوري اسلامي ايران) منتشر شده است.